Perła kultury i centrum turystyki

czwartek, 27 sierpnia 2020

Malowniczy dworek w Leszczynku koło Kutna odzyskał swój blask. W otwarciu budynku po kapitalnym remoncie uczestniczył marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała też przewodnicząca Sejmiku Iwona Koperska. Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał dofinansowanie unijne na inwestycję.

Zadanie, jakiego podjęła się gmina Kutno polegało na kompleksowym remoncie dworka i zagospodarowaniu bezpośredniego otoczenia projektu. Budynek nie tylko odzyskał dawny blask nawiązujący do XIX-wiecznego wyglądu, ale stał się jednocześnie bardzo nowoczesny - ma m.in. ogrzewanie geotermalne.

Wokół dworku powstały drogi, chodniki, parking, a także boisko, plac zabaw i siłownia pod chmurką. Jest też składana scena plenerowa oraz wiele elementów małej architektury. Ośrodek Kultury Gminy Kutno, który będzie miał siedzibę w dworku wzbogacił się również m.in. o nowe instrumenty i sprzęt muzyczny, wyposażenie sali widowiskowej, sceny i kina letniego czy punkt informacji turystycznej.

Inwestycja kosztowała ok. 11,5 mln zł. Prawie 6,2 mln złotych to dofinansowanie unijne i z budżetu państwa przyznane przez Zarząd Województwa Łódzkiego.

- Odnawiane zabytki to nie tylko historia tych budynków, ale też historia ludzi, którzy tutaj żyli, mieszkali – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Dlatego są one dla nas tak cenne.

Otwarcie dworku po remoncie miało bardzo uroczysty charakter. Wójt gminy Kutno Justyna Jasińska zaprosiła gości na koncert Orkiestry Dętej z Sempolna, której towarzyszył występ mażoretek. Zaśpiewał Zespół Ludowy Leszczynianki, był też występ słowno-muzyczny z utworami Fryderyka Chopina i wierszami mieszkającego 200 lat temu w dworku Józefa Bohdana Zaleskiego.

Dwór Leszczynek został zbudowany przez rodzinę Górskich, do których należały okoliczne dobra od końca XVIII do końca XIX wieku. Tomasz Górski herbu Bożawola był dziedzicem Strzegocina. Pełnił funkcję wojskiego większego orłowskiego, skarbnika brzezińskiego, łowczego i ostatniego cześnika inowłodzkiego. Jego syn Franciszek Górski był podpułkownikiem Wojsk Polskich, w czasach Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem 10 Pułku Huzarów, a następnie 3 Pułkiem Jazdy Księstwa Warszawskiego. Uczestniczył w wyprawie moskiewskiej w 1812 roku, za co został odznaczony Krzyżem Wojskowym polskim i francuskim oraz Orderem Legii Honorowej.

W latach 20. XIX wieku w Leszczynku przebywał Józef Bohdan Zaleski, znany poeta zaliczany do tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu, który był zatrudniony przez Franciszka Górskiego jako guwerner.

Po 1945 roku obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Do 2001 roku mieściła się tutaj szkoła podstawowa. Obecnie obiekt należy do Ośrodka Kultury Gminy Kutno.

Późnoklasycystyczny dwór w Leszczynku powstał w połowie XIX wieku. Jest to parterowy, podpiwniczony budynek, murowany, z cegły, na planie wydłużonego prostokąta z mieszkalnym poddaszem. Przed dworem znajdował się rozległy dziedziniec z owalnym podjazdem, a po jego północnej stronie wzniesiono oficynę mieszkalną i zabudowania gospodarcze. Przed zachodnią elewacją dworu znajdował się ogród kwiatowy. W zachodniej części parku zaprojektowano układ wodny, wykorzystując naturalne stawy połączone ciekiem wodnym. Na jednym z nich, poszerzonym i pogłębionym, wzniesiono sztuczną wyspę. W północnej części założenia parkowego znajdował się sad. Drzewa owocowe rosły również w części południowo-zachodniej. W 1918 roku wzdłuż południowej granicy parku przy szosie wzniesiono mur z kamienia polnego. Na terenie parku zachowały się liczne okazy starodrzewu m.in. lipy, graby oraz klony.

jg/fot. Sebastian Sołtyszewski