Owoce pamięci Jana Pawła II na ternie gminy Nieborów
poniedziałek, 22 czerwca 2020Kolejne drzewa owocowe zostały posadzone w poniedziałek (22 czerwca) w województwie łódzkim. To kontynuacja akcji rozpoczętej przed tygodniem przez marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera. Dwa mini sady powstały w Nieborowie i Dzierzgowie na terenie powiatu łowickiego. Drzewka posadził Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.
Za realizację projektu ,,Owoce pamięci Ojca Świętego” odpowiedzialny jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Zarówno w Nieborowie przy Urzędzie Gminy, jak i w Dzierzgowie na działce przy OSP, drzewka wspólnie posadzili Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, Hieronim Andrzejewski i Katarzyna Krakowska z ZPKWJ, a także przedstawiciele gminy Nieborów i OSP w Dzierzgowie.
Urząd Marszałkowski realizując projekt za pośrednictwem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, chce przywrócić tradycyjne odmiany drzew owocowych, nawiązując jednocześnie do Roku Jana Pawła II i osoby Ojca Świętego. Do tej pory owoce pamięci zostały posadzone w Zgierzu i Tumie.
- Zakładamy kolejny sad, tym razem na terenie powiatu łowickiego. Jest to pamiątka setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II – powiedział Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego – Samorząd województwa na czele z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem i wspólnie z Parkami Krajobrazowymi podjął inicjatywę zakładania sadów owocowych. Sadzimy stare, tradycyjne odmiany drzew, które będą przynosiły owoce. Jest to też szczególna forma pamięci o Ojcu Świętym, który mówił także o ciężkiej pracy rolników.
Projekt ,, Owoce pamięci” powstał także w celu podkreślenia przyrodniczego dziedzictwa sadów tradycyjnych oraz ich znaczenia dla zdrowia. Z pomocą projektu możliwe jest odtworzenie w regionie łódzkim części zanikających sadów tradycyjnych i alei drzew owocowych oraz upowszechnienie wiedzy o ich znaczeniu. Dziś przy urzędzie gminy w Nieborowie, a także przy OSP w Dzierzgowie posadzono odmiany jabłoni, gruszy, wiśni i pigwy.
- Drzewa przez cały rok sadzone będą przy urzędach, szkołach, parafiach, OSP, zawsze w miejscach, gdzie znajdą się osoby, które zadbają o posadzone sady – powiedziała Katarzyna Krakowska zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych WŁ. – Sady będą stanowiły też źródło nowych sadzonek, bo trzeba pamiętać o tym, że drzewko owocowe nie rośnie z pestki. Jest to bardzo ważne, bo drzew, w tym także owocowych, brakuje wszędzie. Łódzkie, na szczęście, jest takim obszarem, gdzie można jeszcze znaleźć stare sady – dodaje Katarzyna Krakowska.
Dzięki współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych z Departamentem Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, powstała aplikacja mobilna do inwentaryzacji sadów tradycyjnych.
Wyniki działań inwentaryzacyjnych i promocyjnych oraz przyrodniczy efekt projektu zostaną zaprezentowane na konferencji podsumowującej projekt jesienią tego roku.
bg/ zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/owoce-pami%c4%99ci-jana-paw%c5%82a-ii-na-ternie-gminy-niebor%c3%b3w#sigProIdce9618bdcc