Odsłonięto tablicę upamiętniającą „Marsz Głodowy”
czwartek, 15 lipca 2021Przy Instytucie Europejskim w Łodzi, dawnej siedzibie Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność", odsłonięta została tablica upamiętniająca 40. rocznicę "Marszu Głodowego".
Tablica została wykonana przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się dziś, 15 lipca. Samorząd województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek Piotr Adamczyk.
- Poprzez dzisiejszą uroczystość oddajemy hołd tym wszystkim, którzy odważyli się w tamtym czasie wyjść na ulice, głównie kobietom, dziękując również Solidarności, która wyszła i powiedziała, że mamy do tego prawo. Oddajemy hołd licząc na to, że nigdy już ideologia nie przysłoni nam takich podstawowych praw, które mamy jako ludzie, prawa do żywności i godnego życia – powiedział Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.
40. rocznica tzw. „Marszu Głodowego” przypada 30 lipca. Marsz został zorganizowany w 1981 roku przez Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” w Łodzi, w obronie godności codziennego życia mieszkańców. Marsz przeszedł główną ulicą Łodzi - Piotrkowską w kierunku Placu Wolności. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasta i okolic - głównie kobiety z dziećmi. Manifestacja była wyrazem rosnącego niezadowolenia społecznego i protestem przeciwko pogarszającej się sytuacji bytowej polskich rodzin, wynikającej z pogłębiającego się kryzysu gospodarczego w PRL. W sklepach zaczynało brakować artykułów żywnościowych, a ich ceny były coraz wyższe.
- Dzisiaj cieszymy się słońcem, jesteśmy najedzeni, nasze dyskusje może skupiają się wokół burzy, wokół skutków wczorajszej nawałnicy, ale nie skupiają się wobec tak podstawowych aspektów życia społecznego, jakim jest wyżywienie, a w tamtym czasie to był jeden z najgłówniejszych aspektów rozmów, starań, mojej mamy, naszych rodziców, czy też tutaj obecnych zgromadzonych, którzy w tamtym czasie może pełnili taką rolę rodzica dbającego, walczącego częstokroć w kolejkach społecznych, w kolejkach po żywność. Jest to coś najbardziej dramatycznego, coś co dzisiejszym pokoleniom jest bardzo trudno zrozumieć – powiedział Piotr Adamczyk.
Marsze głodowe organizowane były wówczas w całej Polsce, ale łódzki był największym z nich. Uczestnikom towarzyszyły między innymi hasła „Czy głodne dzieci to cel socjalizmu", "Partia Lenina cytuje, a naród głoduje", "Głodujący wszystkich krajów łączcie się".
DK, Fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/ods%c5%82oni%c4%99to-tablic%c4%99-upami%c4%99tniaj%c4%85c%c4%85-%e2%80%9emarsz-g%c5%82odowy%e2%80%9d#sigProIde509763dd8