Obudziliśmy się 13 grudnia 1981 roku
piątek, 13 grudnia 2019W niecodziennej, żywej lekcji historii mogli dziś (13 grudnia) wziąć udział uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi. W szkole spotkali się i rozmawiali z członkami NSZZ Solidarność i bohaterami wydarzeń z początków wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku: Andrzejem Słowikiem i Bogdanem Stasiakiem. W wydarzeniu, którego inicjatorem był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, uczestniczył również Dariusz Rogut, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, oraz Dorota Basny, dyrektor szkoły i Renata Zieleniewska, nauczyciel historii XII LO.
- Patrzę na was i wspominam siebie z tamtego 13 grudnia – zwrócił się do młodzieży marszałek Grzegorz Schreiber otwierając spotkanie. - Byłem wtedy na drugim roku studiów i wcześniej w pełni korzystałem z tego festiwalu solidarności, który mieliśmy w Polsce 1981 roku. Organizowałem wiele wydarzeń na swojej uczelni, również strajki studenckie. 12 grudnia tamtego roku pojechaliśmy grupą osób do Warszawy ze spektaklem wg tekstów Czesława Miłosza. Był On dla nas szczególnym poetą, którego twórczość chcieliśmy jak najbardziej popularyzować. W nocy wracając z Warszawy mijaliśmy na stacjach patrole milicji i wojska, a dojeżdżając do stacji docelowej zobaczyliśmy czołg. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje i dlaczego na ulice wyszło wojsko. Po powrocie do domu dowiedziałem się, że to wojsko wyszło wtedy przeciwko nam, Polakom – wspominał marszałek Grzegorz Schreiber.
Dyrektor Dariusz Rogut podkreślał, jak ważne dla założycieli NSZZ Solidarność były idee wolności i praw człowieka oraz fundamentalnych praw obywatelskich. – Wszyscy ci ludzie, łącznie z obecnymi na dzisiejszej lekcji: Bogdanem Stasiakiem i Andrzejem Słowikiem, byli na tyle odważni, że mimo represyjnego aparatu bezpieczeństwa jasno i wyraźnie mówili o obowiązku przestrzegania prawa i równości wszystkich wobec prawa.
O swoich wspomnieniach z początków stanu wojennego opowiedzieli też Andrzej Słowik i Bogdan Stasiak.
Andrzej Słowik, łodzianin, 26-31 VIII 1980 uczestnik strajku w MPK w Łodzi, przewodniczący Komitetu Strajkowego; od IX 1980 w „S”, przewodniczący Zarządu Regionu, członek Komitetu Krajowego, następnie Prezydium KK, odpowiedzialny m.in. za poligrafię związkową. 13 XII 1981 wzywał z siedziby ZR do strajku generalnego w Regionie. Aresztowany 30 XII 1981 i skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Łodzi na 4,5 roku więzienia. W wyniku rewizji prokuratorskiej Sąd Najwyższy zwiększył wyrok do 6 lat. Przetrzymywany w Areszcie Śledczym w Łodzi, następnie AŚ Warszawa-Mokotów, Zakład Karny w Hrubieszowie i Barczewie.
Bogdan Stasiak, łodzianin, absolwent Politechniki Łódzkiej (Wydział Elektryczny). 1978-1986 pracownik Łódzkich Zakładów Radiowych Fonica. Od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego w Fonice, następnie przewodniczący Komisji Wydziałowej, współorganizator strajku w Fonice. 1982-1984 współpracownik Tajnego Tymczasowego Zarządu Regionu. Współzałożyciel i wydawca podziemnego pisma „Biuletyn Informacyjny Solidarność Region Ziemi Łódzkiej”. Współorganizator demonstracji 1 i 3 V 1982. 4 V 1982 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Łowiczu.
Zwieńczeniem niecodziennego wydarzenia w XII LO było złożenie przez gości i uczniów kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu, który znajduje się naprzeciwko szkoły przy ul. Anstadta.
GS
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/obudzili%c5%9bmy-si%c4%99-13-grudnia-1981-roku#sigProId558ba33fe2