Obchody rocznicy śmierci św. Faustyny, patronki Łodzi
wtorek, 5 października 2021Uroczystą mszą w łódzkiej katedrze rozpoczęły się obchody rocznicy śmierci Świętej Siostry Faustyny, patronki Łodzi.
Zanim z bazyliki archikatedralnej ruszyła procesja w stronę pomnika św. Faustyny, wierni wysłuchali nauczania księdza biskupa Piotra Jareckiego „Kluczem jest wychowanie i kultura” oraz mszy pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, który również wygłosił homilię.
Arcybiskup Ryś przypomniał, że św. Faustyna właśnie w łódzkiej katedrze leżała krzyżem, tuż po tym jak przemówił do niej Chrystus, nakazując młodziutkiej kobiecie wstąpić do zakonu i głosić prawdę o Jego miłości.
– Kiedy leżała tu uniżona przez Bogiem, nawet nie myślała, że my będziemy wywyższać jej relikwie z wielkim szacunkiem, przyzywając Jej wstawiennictwa nad naszym miastem, nad wszystkimi, którzy tu żyją – mówił abp Grzegorz Ryś.
Po zakończeniu mszy świętej, ulicą Piotrkowską, ruszyła uroczysta procesja, a na pl. Niepodległości przy pomniku patronki Łodzi wierni zostali uroczyście pobłogosławieni relikwiami św. Faustyny.
Patronka Łodzi i święta kościoła katolickiego, jako Helena Kowalska, urodziła się w Głogowcu w Łódzkiem niedaleko Świnic Warckich. Od wczesnej młodości pragnęła wstąpić do zakonu, ale jej rodzice sprzeciwiali się stanowczo tym planom.
Dopiero po widzeniu jakiego doznała w Łodzi, w 1924 r., w którym Chrystus wyraźnie wskazał Jej drogę, udała się do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie, później trafiła do domu nowicjatu w Józefowie pod Krakowem – czyli do dzisiejszych Łagiewnik.
W czasie życia św. Faustyna doznała licznych objawień, była także stygmatyczką. Prowadziła słynny już "Dzienniczek", z zapisami mistycznych przeżyć i licznych objawień, drogi do Chrystusa i jego miłości, ale także wyzwań, jakie przed nią stanęły.
W maju 1935 r. podczas widzenia, Jezus zażądał od siostry Faustyny sformowania zgromadzenia głoszącego ideę boskiej miłości, a we wrześniu tegoż roku, podyktował jej modlitwę zwaną „Koronką do Miłosierdzia Bożego”. Ludzie odmawiającym tę modlitwę dostąpią łask, takich jak śmierć w stanie łaski uświęcającej.
Św. Faustyna, która chorowała na gruźlicę, zmarła w Krakowie - 5 października 1938 r.
Trzydziestego kwietnia 2000 r. odbyła się kanonizacja św. Faustyny, której dokonał Jan Paweł II, natomiast 10 grudnia 2005 r. z inicjatywy arcybiskupa Władysława Ziółka została ogłoszona patronką Łodzi.
W uroczystościach przed łódzką katedrą wziął udział m.in. Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego, przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy i politycy, ponieważ, o czym przypomniał arcybiskup Ryś, 5 października do łódzkiej katedry, w jubileuszowej pielgrzymce, przybyli wszyscy wierzący, którzy pełnią funkcje publiczne i służą narodowi.
Map
Fot. Piotr Wajman.
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/obchody-rocznicy-%c5%9bmierci-%c5%9bw-faustyny,-patronki-%c5%82odzi#sigProIdca615e2299