Nowoczesna placówka kultury, czyli nowe życie kina Bałtyk

czwartek, 26 września 2024

Filharmonia Łódzka zbuduje Centrum Edukacji Muzycznej w dawnym kinie Bałtyk w Łodzi. To będzie instytucja kultury unikatowa w skali kraju. Województwo Łódzkie przeznaczy na ten projekt prawie 101 milionów złotych.

- Cieszę się z tej inwestycji z wielu powodów – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. - Na mapie Łodzi i województwa powstanie instytucja kultury, dzięki której będziemy mogli uwrażliwiać mieszkańców na muzykę i to w tej najszlachetniejszej odsłonie. Jestem przekonana, że dzięki temu miejscu przybędzie nam melomanów, a w przyszłości wspaniałych muzyków. Równie ważne jest to, że powiększy się powierzchnia, jaka dysponuje filharmonia oraz to, ze tchniemy nowe życie w jeden z symboli kulturalnej Łodzi, jaka jest kino Bałtyk. Mocno trzymam kciuki za zespół filharmonii. Łódź i województwo zasługuje na tak wspaniałą instytucję.

- Jestem wzruszony, ale także zestresowany odpowiedzialnością za to, co razem z moim zespołem zamierzamy stworzyć, a potem współkreować to, co tutaj będzie się działo - dodaje Tomasz Bęben, dyrektor Filharmonii Łódzkiej. - Zmienimy  kawałek Łodzi pod względem architektonicznym, ale też większy kawałek Polski pod kątem radości z kontaktów z muzyką. Mamy ambicję zwiększyć liczbę ludzi, którzy powiedzą: mam w uszach muzykę.

Projekt przebudowy kina Bałtyk zakłada m.in. stworzenie sali koncertowej z estradą dla około 70 muzyków i widownią na 350 miejsc. Kilku pierwszych rzędów będzie można demontować, aby przed estradą powstało miejsce na warsztaty taneczne. Zachowana zostanie funkcja kinowa, aby można było na przykład transmitować spektakle z innych scen, m.in. z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Powstaną sale warsztatowe, sale do prób, garderoby. Będzie interaktywna ekspozycja. Jednym z jej bohaterów zostanie Artur Rubinstein, patron filharmonii. W foyer przywołana zostanie pamięć fasady dawnego teatru Thalia, czyli obecnego kina Bałtyk, który w latach 80. XIX w. zbudował Ignacy. Powstanie też księgarnia muzyczna i kawiarnia. Budynek kina zostanie połączony z budynkiem filharmonii. Zagospodarowana i wypełniona zielenią ma być też przestrzeń na zapleczu FŁ, czyli obecny parking. Tutaj powstanie charakterystyczny dla Łodzi podwórzec.

- Chciałbym, podkreślić, że najpierw wymyśliliśmy to miejsce oraz określiliśmy, jakie ma spełniać cele i potrzeby. A teraz do tej koncepcji dostosujemy projekt architektoniczny. Tak się dziś tworzy nowoczesne instytucje kultury - podsumowuje Tomasz Bęben.

Cel to utworzenie miejsca poznawania zagadnień związanych z muzyką, które będzie dedykowane dla różnych grup odbiorców, począwszy od najmłodszych po seniorów. Prace rozpoczną się na przełomie 2025 i 2026 roku. Inwestycja ma się zakończyć w połowie roku 2028 roku. Koszt budowy i wyposażenia Centrum Edukacji Muzycznej to 101 milionów złotych. Połowa kwoty to środki własne samorządu województwa, drugą część stanowi dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027.

- Punktem wyjścia do projektowania tego budynku były jego przyszłe funkcje. To właściwa logika projektów w stylu europejskim. Wychodzimy od potrzeby, przechodzimy do celu i przekładamy to na zadania. To jest to, czego oczekiwaliśmy od tego projektu - mówi Zbigniew Gwadera, dyrektor Departamentu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w Urzędzie Marszałkowskim WŁ.

aa/fot. Piotr Wajman