Niecodzienna, bo literacka mapa województwa łódzkiego

czwartek, 14 listopada 2024

Ciekawy projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z mapą można zwiedzać Łódzkie na dwa sposoby - śladami pisarzy lub tropem fabuł, które rozgrywały się w naszym regionie.

Jeśli chcemy chodzić śladami twórców, wirtualna, interaktywna mapa wskaże nam ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali i tworzyli, ale także wypoczywali bądź które odwiedzali. Mapa przedstawia również pomniki, tablice pamięci i inne zabytki kultury związane z twórcami, a także ulice, place, parki, instytucje czy wydarzenia kulturalne nazwane ich imieniem. Znajdziemy też na niej siedziby muzeów literackich, izb pamięci. Śledząc mapę dowiemy się, w jaki sposób związali byli z naszym regionem: Władysław Reymont, Zofia Nałkowska, Stanisław Wyspiański, Andrzej Strug, Antoni Słonimski, Bruno Schultz. Jedna z ciekawostek związana z Schulzem dotyczy mieszkania w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 63 w Łodzi, w którym najprawdopodobniej w latach 30. XX w. pisarz odwiedził przyjaciela z dzieciństwa Stanisława Weingartena - urzędnika i finansistę. Weingarten był miłośnikiem twórczości Schulza i zbierał jego prace plastyczne, którymi miał wytapetowany pokój.

Idąc tropem fabuły, zawędrujemy do książek, których akcja lub jej epizody rozgrywają się w województwie łódzkim. Przykłady? Powieść Marty Guzowskiej „Głowa Niobe" toczy się w pałacu w Nieborowie (na zdjęciu). W muzeum trwa międzynarodowa konferencja naukowa. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki. Zabójcą jest któryś z naukowców. „Pewnego dnia..." to z kolei opowiadanie Władysława Reymonta, w którym pojawia się Rynek Geyera w Łodzi, czyli obecny pl. Reymonta, za którym mieszka znajomy głównego bohatera pana Pliszki. W powieść kryminalnej „Turysta" Adama Widerskiego jedenastoletni bliźniacy Jacek i Aleks mieszkają w drewnianym domu w Lesie Łagiewnickim. Są synami leśniczego i często bawią się w swojej tajnej kryjówce na pobliskiej polanie. W książce Anny Ewy Michalskiej „Całe złoto Löwenstadt" pojawia się z kolei wiele miejsc w Brzezinach. W powieści „Blaga" Kingi Wójcik komisarz Lena Rudnicka i sierżant Marcel Wolski prowadzą śledztwo w sprawie zaginionych dzieci. W tym celu obserwują zapisy z monitoringu w pobliżu miejsc zaginięć. Na nagraniu z placu Wolności w Łodzi zauważają tajemniczego mężczyznę. Przypuszczają, że to porywacz.

Przemierzać województwo tropami tematycznymi, na przykład tropem romansu, zbrodni i występku lub tropem kulinarnym. Mapa jest skrupulatna. Dowód? Pojawia się na niej kryminalna powieść Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", pierwsza część znanej serii „Millenium", ponieważ główny bohater Mikael Blomkvist dowiaduje się o zakładzie Minos w Łodzi - zagranicznej inwestycji jednej z głównych postaci powieści.

Literacka Mapa Województwa Łódzkiego to projekt tworzony przez Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Jest ona systematycznie uzupełniana.

Do map można zajrzeć tutaj:
https://literacka.lodz.pl/sladami-tworcow/
https://literacka.lodz.pl/tropem-fabuly/punkty