Marszałek Łódzkiego wiceszefem Komisji ENVE

piątek, 13 lutego 2015
Na inauguracyjnym posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów, Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego został mianowany na prestiżowe stanowisko Pierwszego Wiceprzewodniczącego Komisji.
 
Komitet Regionówjest zgromadzeniem złożonym z przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE, organem doradczym i opiniodawczym, zapewnia reprezentację instytucjonalną wszystkich jednostek terytorialnych, regionów, miast i gmin Unii Europejskiej. Na forum Komitetu Regionów reprezentowane jest stanowisko władz lokalnych i regionalnych wobec ustawodawstwa UE.
 
Działalność Komisji ENVE jest skierowana do podmiotów, które pełnią zasadniczą rolę w implementacji prawa wspólnotowego w ochronie środowiska i polityki energetycznej. Komisja ENVE pełni rolę ośrodka pozwalającego na dyskusję i wymianę doświadczeń poszczególnych regionów w celu wypracowania i upowszechniania dobrych praktyk dotyczących w szczególności:
·      ochrony środowiska naturalnego,
·      łagodzenia skutków zmian klimatycznych,
·      sektora energetycznego, odnawialnych źródeł energii oraz nowych rozwiązań energetycznych,
·      polityki kosmicznej (programy Galileo, GMES/Kopernikus i inne).
 
Na inauguracyjnym posiedzeniu Komisji wyznaczone zostały cele do osiągnięcia w szczególności dla przewodniczącego i v-ce przewodniczących, którzy w nadchodzącej kadencji skupią się na:
1.  Ściślejszej współpracy Komisji ENVE z Komisją Europejską w sprawach o dużym lokalnym i regionalnym znaczeniu w dziedzinie energii odnawialnych, wewnętrznego rynku energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie detalicznych rynków energii i przystępności cenowej, jak również zdecentralizowanej produkcji energii, nowego zarządzania energią i wzmocnienia roli obywateli jako konsumentów i producentów energii.
2.  Zawiązaniu strategicznego partnerstwa między Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Komitetem Regionów z myślą o realizacji konkretnych planów związanych ze znaczącym wkładem regionów w kwestie dostaw energii, bezpieczeństwa i przyszłości polityki energetycznej.
3.  Włączeniu Komitetu Regionów w proces przygotowania wniosków legislacyjnych dotyczących wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego do 2030 r.
4.  Wzmocnieniu, przy współudziale Komisji Europejskiej, koordynacji inicjatyw „Porozumienie burmistrzów” i „Mayors adapt” oraz do przedłużenia ich horyzontu czasowego poza 2020 r., co pomoże osiągnąć konieczną integrację polityki energetycznej i polityki przeciwdziałania zmianie klimatu.
5.  Włączeniu się, za pośrednictwem Komisji Europejskiej, w opracowywanie stanowiska UE na 21. konferencję stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w Paryżu i pełne zaangażowanie we wszystkie negocjacje i działania.
6.  Potrzebie przedstawienia przez Komisję Europejską w 2015 roku komunikatu w sprawie użytkowania gruntów jako zasobu, dogłębny śródokresowy przegląd strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej, nowego wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie dostępu do sprawiedliwości w sprawach środowiska oraz wniosku legislacyjnego w sprawie kontroli środowiskowej oraz jej egzekwowania.
(jb)