Major Henryk Dobrzański „Hubal” i jego żołnierze patronami pociągu
piątek, 2 października 2020Pociąg Polregio kursujący na trasie z Łodzi przez Tomaszów Mazowiecki do Opoczna od dziś nazywa się „Hubalczyk”.
- Cieszymy się, że nie tylko dla nas pielęgnowanie wspomnień o majorze Dobrzańskim jest takie ważne – mówi Andrzej Dyszyński, prezes Stowarzyszenia Hubalowa Rodzina.
Uroczystość nadania imienia została zorganizowana 2 października na dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim. Patronem honorowym wydarzenia był marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Zarząd województwa reprezentował podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Obecni byli też, między innymi, poseł Robert Telus, Henryk Sobierajski, wnuk „Hubala”, oraz potomkowie żołnierzy służących w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego, którym dowodził major Henryk Dobrzański.
„Hubalczyk”, czyli skład Polregio - SA 139 LINK, został przyozdobiony grafikami przedstawiającymi majora Dobrzańskiego i jego towarzyszy broni. Trasa pociągu została wybrana nieprzypadkowo – to na terenie powiatu opoczyńskiego, a dokładnie w Anielinie, 30 kwietnia 1940 r. poległ Henryk Dobrzański. Obierając go jako patrona swojego pociągu Polregio uczciło 80. rocznicę śmierci „Hubala”.
- Major Henryk Dobrzański bez wątpienia należy do kanonu wybitnych postaci drugiej wojny światowej. W mrocznych czasach niemieckiej okupacji on i jego żołnierze dawali nadzieję na to, że można było zobaczyć polski mundur, usłyszeć polskie pieśni wojskowe, a lokalna społeczność powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego miała dzięki nim namiastkę ojczyzny – mówił podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ziemba. - Nie ma wątpliwości, że ten wybitny dowódca pokolenia naszych dziadków jest dziś wzorem do naśladowania. Dzięki temu pociągowi ziemia tomaszowska i opoczyńska zostaną połączone ze stolicą województwa poprzez wartości, którym służył major Henryk Dobrzański. Niezłomność, odwaga, szeroko rozumiany patriotyzm to wartości dziś akcentowane i przekazywane współczesnym, ale także pokoleniom, które przyjdą po nas.
W uroczystości wzięli też udział uczniowie szkół z regionu łódzkiego, którym patronuje „Hubal”.
- Cieszy mnie, że Polregio wybrało mojego dziadka i jego żołnierzy jako patronów pociągu. Wyobrażam sobie sytuację, gdy dzieci jadące „Hubalczykiem” zainteresują się znaczeniem tego słowa i trafią na historię majora Dobrzańskiego, z którą nie zawsze można się właściwie zapoznać w szkołach - mówi Henryk Sobierajski, wnuk majora Dobrzańskiego.
Major Henryk Dobrzański „Hubal” jest jednym z najwybitniejszych dowódców wojskowych XX wieku. Brał udział w pierwszej wojnie światowej jako żołnierz Legionów Polskich, wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Za zasługi na polu walki został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari. Podczas II wojny światowej, kierując się żołnierską przysięgą, nie złożył broni i nie zdjął munduru, tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, który liczył ponad 320 żołnierzy, nazywanych od pseudonimu dowódcy Hubalczykami.
O godzinie 10.05 pociąg „Hubalczyk” wyruszył w inauguracyjną trasę z Tomaszowa do Opoczna, gdzie w Muzeum Regionalnym w Zamku Kazimierzowskim została otwarta wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu i jego żołnierzom.
– Mamy nadzieję, że pociąg „Hubalczyk” przyczyni się do wzrostu świadomości historycznej i wiedzy o polskich bohaterach drugiej wojny światowej. Historia „Hubala” i Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego to nasze wspólne dziedzictwo. Warto o niej pamiętać – mówi Krzysztof Urbaniak, dyrektor Łódzkiego Zakładu Polregio.
AA/fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/major-henryk-dobrza%c5%84ski-%e2%80%9ehubal%e2%80%9d-i-jego-%c5%bco%c5%82nierze-patronami-poci%c4%85gu#sigProId60557ba780