Łódź stała się europejską stolicą transportu! Ważne wydarzenie w EC1
czwartek, 13 lutego 2025W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało w Łodzi konferencję pn. "Nowa era europejskiego transportu - wyzwania polityki TEN-T" w EC1 w Łodzi. W stolicy Województwa Łódzkiego goszczą ministrowie transportu i infrastruktury z kilku krajów UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej i polskich spółek transportowych, samorządowcy, eksperci, przedsiębiorcy oraz liderzy branży .
W trakcie prezydencji Polska zamierza kształtować politykę inwestycji w transport i komunikację - podkreślił w czwartek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zapewnił, że będzie zabiegał o stabilne finansowanie rozwoju wszystkich rodzajów transportu w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku.
Szef resortu infrastruktury podkreślił, że Polska podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE zamierza nie tylko dynamicznie realizować, ale i kształtować politykę inwestycji w transport i komunikację.
-Prezydencja dla nas jest wielkim wyzwaniem i nadzieją. Chcemy jako Polska obiektywnie patrzeć na potrzeby wszystkich części Europy. Realnie patrzeć na wyzwania, które sobie określiliśmy, ale także nadać nową dynamikę tym stojącym przed nami - mówił podczas inauguracyjnego wystąpienia.
Klimczak zapowiedział, że tematami rozmów będzie dalszy rozwój europejskiej sieci transportowej oraz finansowanie transportu w kolejnej perspektywie finansowej UE po 2027 roku. Zaznaczył, że jeżeli Europa, w tym Polska chce sprawnie zrealizować i wybudować wszelkiego rodzaju szlaki komunikacyjne związane z siecią TEN-T musi mieć zapewnione stabilne finansowanie.
Komisarz UE ds. transportu i turystyki Apostolos Tzitzikostas w trakcie swojego wystąpienia online podkreślił, że podczas opracowywania ram nowej perspektywy finansowej UE głos przedstawicieli transportu musi być słyszalny. Pogratulował Polsce dynamiki rozwoju sieci drogowej i modernizacji kolejowych tras oraz inwestycji w porty morskie, a także inną infrastrukturę związaną z transportem. Zaznaczył przy tym, że transport jest kluczowym elementem w konkurencyjności.
- Rozwój sieci TEN-T to możliwości, ale też wyzwania. Poprawiamy łączność w Europie dzięki zmodernizowanej infrastrukturze, ale potrzebne będą inwestycje uwzględniające zmiany klimatyczne i sytuację geopolityczną. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, jak bardzo potrzebujemy solidnych i bezpiecznych szlaków transportowych w Europie. Potrzebujemy transportu, który zapewnia skuteczny przepływ osób i towarów. Do tego ze względu na zmiany klimatu, muszą być to być odporne i nowoczesne rozwiązania, w które będziemy musieli zainwestować - tłumaczył.
W Łódzkiem krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne
- Witam Państwa bardzo serdecznie w Województwie Łódzkim. Nieprzypadkowo o rozwoju sieci transportowej będziemy rozmawiać w sercu Polski – to właśnie tu krzyżują się najważniejsze szlaki komunikacyjne, a nasze województwo jest centrum największych inwestycji infrastrukturalnych w historii kraju. Na tym jednak nasze ambicje się nie kończą — chcemy być istotną częścią europejskiej sieci transportowej, łączyć ludzi i skracać dystans między regionami. Centralne położenie i łatwy dostęp do przebiegających przez Polskę szlaków, na przykład korytarza Morze Bałtyckie – Morze Północne czyni Województwo Łódzkie naturalnym węzłem komunikacyjnym dla tej części Europy i łącznikiem z nowymi obszarami, które zostaną włączone do europejskiej sieci transportowej.
Fundamentem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest bezpieczeństwo na wielu płaszczyznach: zewnętrznej i wewnętrznej, energetycznej, ekonomicznej, żywnościowej, zdrowotnej i informacyjnej. Odnowiona polityka TEN-T zajmuje kluczowe miejsce we wszystkich tych działaniach. Ma nie tylko przyspieszać rozwój gospodarczy, ale również wzmacniać naszą odporność na wyzwania geopolityczne i zmiany klimatyczne.
Właśnie dlatego chcemy inwestować w naszą infrastrukturę. Województwo Łódzkie, jako jedno z nielicznych w Polsce może pochwalić się tak dużym zaangażowaniem środków unijnych w inwestycje transportowe. Naszym priorytetem jest rozwój nowoczesnej infrastruktury, służącej zarówno mieszkańcom regionu, jak i kraju, dlatego na olbrzymią skalę korzystamy z funduszy europejskich. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby nasz region, gdyby nie potężne wsparcie z Brukseli, które pozwoliło nam przeobrazić się z województwa zapomnianego, pogrążonego w marazmie i zmagającego się z szalejącym bezrobociem, w prężnie rozwijający się obszar, w którym ludzie chcą żyć, pracować, uczyć się i wypoczywać. Nowa polityka TEN-T stawia przed nami ambitne cele, których realizacja wymaga nie lada nakładów. Dlatego musimy poszukiwać nowych modeli finansowania i jeszcze efektywniej wykorzystywać możliwości, jakie dają nam środki unijne – mówiła podczas inauguracji konferencji Joanna Skrzydlewska, Marszalek Województwa Łódzkiego
Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T) jest siecią głównych połączeń transportowych w ramach UE, obejmującą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne, a także platformy multimodalne i węzły miejskie. Ma ona sprzyjać sprawnemu transportowi ludzi i towarów, zapewniać dostęp do miejsc pracy i usług, umożliwiać handel i rozwój gospodarczy.
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/lodz-stala-sie-europejska-stolica-transportu-wazne-wydarzenie-w-ec1#sigProId9752e18b75