Kto mieszka w ogrodzie? Pomóżmy dzikim zwierzętom przetrwać jesień i zimę
środa, 18 września 2024Jesień w Łódzkiem. To czas przygotowań do zimy. Na kilkumiesięczny okres uśpienia szykują się zwierzęta i przyroda. Każdy z nas może pomóc dzikim zwierzętom przetrwać najtrudniejszy okres w roku. Doskonałym schronieniem będą dla nich przydomowe ogródki.
Podczas jesiennych porządków w ogrodzie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. By wesprzeć dzikie zwierzęta i tym samym zadbać o bioróżnorodność otoczenia, czasem wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń. Dobre praktyki, do których zachęcają specjaliści z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego pozwalają zwabić dzikie zwierzęta do ogrodu i stworzyć im odpowiednie warunki do bytowania i przetrwania w nim zimy.
- Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby ograniczyć koszenie traw i nie pozbywać się wszystkich roślin jednorocznych oraz usychających części bylin. Pozostawmy też na drzewach i krzewach część owoców. W ten sposób zapewnimy zwierzętom i schronienie, i pożywienie, których tak bardzo będą potrzebować zimą. Przyzwyczailiśmy je do naszej obecności, więc teraz to również na nas spoczywa obowiązek zadbania o ich bezpieczeństwo – mówi Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś.
Planując nowe nasadzenia, warto pomyśleć też o wprowadzeniu na działkę drzew i krzewów, których owoce zapewnią bazę pokarmową dla ptaków, jak np. berberys, ognik, jarząb pospolity, jarząb szwedzki, śliwa ałycza czy morwa. Bezpieczeństwo wróblom i innym drobnym ptakom zapewnią z kolei duże i gęste krzewy, takie jak kalina czy rokitnik.
Jesienią należy wyczyścić też budki lęgowe dla ptaków i, jeśli jest taka potrzeba, powiesić dodatkowe. Warto założyć domki o różnych gabarytach i wielkościach otworów, w których schronić się będą mogły ptaki innych gatunków. Dokarmiając je, w karmniku należy systematycznie wysypywać ziarno, a nie podawać im suchy chleb lub resztki z naszego stołu.
Nie tylko ptaki żyją jesienią i zimą w ogrodach. Należy pamiętać też o ssakach. Siedziby ludzkie często odwiedzają jeże. Te pożyteczne zwierzęta poszukują miejsca, w którym będą mogły zapaść w sen zimowy. Właściciele działek mogą na przykład ustawić dla nich specjalną budkę lub po prostu usypać górkę z liści przykrytych gałęziami.
- Dobrze zagospodarować nieduży kąt na swojej działce. Nie wyrzucajmy wszystkich liści i gałęzi po jesiennych porządkach – stwórzmy schronienie dla jeża, a prawdopodobnie jakiś u nas zamieszka. Jesień jest okresem ich wzmożonej aktywności – teraz intensywnie żerują, żeby nabrać trochę ciała i przetrwać zimę. Pamiętajmy o tym, że one śpią od połowy października aż do kwietnia. Starajmy się te dobre praktyki zastosować w naszych ogródkach, bo to nas nic nie kosztuje, a może zdecydowanie ułatwić życie zwierzętom – mówi Krystyna Sosnowska, kierownik Oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Warto zadbać też o najmniejsze zwierzęta. Ułożone na ziemi kopczyki kamieni mogą posłużyć za schronienie owadom, na przykład trzmielom, pajęczakom, ale także płazom np. traszkom jeśli w pobliżu znajduje się choćby niewielki zbiornik wodny.
ms/ fot. Tomasz Grala
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/kto-mieszka-w-ogrodzie-pom%c3%b3%c5%bcmy-dzikim-zwierz%c4%99tom-przetrwa%c4%87-jesie%c5%84-i-zim%c4%99#sigProIdf9f24f060e