Konsultacje w sprawie gospodarowania wodami
poniedziałek, 17 maja 2021Eksperci nie mają wątpliwości – ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy powodzie, będą regularnie powracać. To dlatego z inicjatywy marszałka województwa, Łódzkie znalazło się wśród regionów, gdzie konsultowane były plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym.
Spotkanie konsultacyjne zorganizowane w formie on-line w poniedziałek 17 maja było adresowane głównie do samorządowców i instytucji z województwa łódzkiego zaangażowanych w kwestie gospodarki wodnej. Poprzedził je briefing prasowy z udziałem marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera.
- W ubiegłym tygodniu wspólnie z prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą wizytowaliśmy jeden z jazów na terenie województwa łódzkiego, jazu przeznaczonego do remontu, który powstał w 1934 roku, a od 1945 roku był nieużyteczny i zaniedbany. To taki symbol tego co się działo z wodami w naszym województwie. Dopiero od niedawna dzięki dobrej współpracy z Wodami Polskimi staramy się nadrobić te zaległości – powiedział Grzegorz Schreiber podczas briefingu otwierającego wydarzenie. Marszałek podkreślił, że konsultacje społeczne są kluczowym elementem w kształtowaniu gospodarki wodami w naszym regionie.
- Chciałbym zachęcić do tych konsultacji samorządowców z całego województwa, tych którzy dostrzegają problemy wodne, a myślę, że jest ich większość u nas. Musimy nadrobić zaległości i musimy to zrobić wspólnie. Dotychczasowe zaniedbania sytuacji hydrologicznej sprawiają, że mieszkańcy województwa łódzkiego, szczególnie rolnicy i sadownicy, dla których woda to podstawa egzystencji, każdą anomalię odczuwają w sposób niezwykle tragiczny. Musimy więc zrobić wszystko, aby wykorzystać wszystkie nasze możliwości po to, abyśmy rzeczywiście tę sytuację naprawili – mówił Grzegorz Schreiber.
W trakcie poniedziałkowego spotkania eksperci zaprezentowali m.in. zestaw działań służących osiągnięciu celów środowiskowych dla obszarów dorzeczy Wisły i Odry oraz regionów wodnych Środkowej Wisły i Warty, zaprezentowali założenia metodyczne ich tworzenia, a także podali przykłady i typy działań, które służą racjonalnemu zarządzaniu ryzykiem powodziowym oraz osiągnięciu bądź utrzymaniu dobrego stanu wód na terenie województwa łódzkiego. Uczestnicy zadawali pytania dotyczące wpływu planowanych aktywności na nasz region i sugerowali własne rozwiązania.
Dokumenty planistyczne w gospodarowaniu wodami stanowią podstawę podejmowania decyzji kształtujących stan zasobów wodnych i określają zasady gospodarowania nimi. Zawierają zestaw działań, jakie należy podjąć, aby osiągnąć lub utrzymać co najmniej dobry stan wód. Konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami potrwają do 14 października, a Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym do 22 czerwca. Więcej informacji, w tym projekty planów oraz ankiety konsultacyjne, można znaleźć na stronach: www.apgw.gov.pl i www.stoppowodzi.pl.
dk, jg
Pobierz załącznik:
- dostepnosc cyfrowa raport.pdf (237 Pobrań)