Koalicje podsumowane

czwartek, 15 listopada 2018
Blisko 300 tys. zł na lokalne akcje, ponad 5 tysięcy uczestników oraz pół tysiąca przeszkolonych edukatorów i animatorów kultury. Muzeum Sztuki w Łodzi podsumowało trzyletni projekt Koalicje Kultury i wcale nie zamierza na nim poprzestać.
 
Koalicje Kultury to akcja zorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, do udziału w której zaproszeni zostali nauczyciele, animatorzy kultury i edukatorzy. Osoby i instytucje, które miały pomysł na działanie łączące kulturę z edukacją mogły otrzymać wsparcie w wysokości 10 tys. zł. Regulamin konkursu zakładał, że jego uczestnicy musieli nie tylko wymyślić projekt odpowiadający na realną potrzebę lokalnej społeczności, ale też działać ponadlokalnie: reprezentować minimum dwie gminy, dwa miasta czy dwa powiaty, współpracować z przedstawicielami sektora kultury, edukacji oraz animatorem czy artystą spoza instytucji.
 
Przez trzy lata dofinansowanie otrzymało 28 projektów w całym województwie łódzkim. W ich efekcie powstawały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły ponad pięć tysięcy uczestników. Przy okazji przeszkolonych zostało pięciuset edukatorów i animatorów kultury.
 
- Projekty do dofinansoweania wyłaniali niezależni jurorzy spoza województwa łódzkiego – mówi Leszek Karczewski, szef Działu Edukacji Muzeum.
- Nasze konkursy grantowe zmobilizowały lokalne grupy do działania i wymiany doświadczeń, co zaowocowało fantastycznymi projektami, angażującymi lokalne społeczności. Muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły otworzyły się na nowy sposób myślenia i działania – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Program w obecnym kształcie i systemie finansowania przez Narodowe Centrum Kultury dobiegł końca, ale od przyszłego roku rozpoczniemy nowy program staży edukacyjnych i animacyjnych.
 
Uruchomienie programu zbiegnie się z oddaniem  do użytku budynków B i C przy gmachu głównym Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. Swoje miejsce otrzymają tam Dział Edukacji, Centrum Muzeologiczne i Biblioteka. Nowoczesna przestrzeń wyposażona w sprzęt multimedialny połączona będzie z salami ekspozycyjnymi.
– Do tych przestrzeni chcemy zaprosić wszystkich,  którzy mają pomysły na działanie animacyjne wobec dzieł sztuki z kolekcji muzeum. Uczestnicy staży, będą mogli liczyć na merytoryczne wsparcie naszych edukatorek i edukatorów. Zapewnimy też system szkoleń z szeroko rozumianego kreatywnego podejścia do rzeczywistości wizualnej, opiekę nad pomysłem, a także wszystkie konieczne materiały warsztatowe – zapewnia Wojciechowska-Sej.
jg