Jak przygotować ogród na zimę?

poniedziałek, 4 listopada 2024

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczęli ostatnie przygotowania do zimy. Dbają nie tylko o rośliny. To również dobry moment na to, by zabezpieczyć schronienie dla dzikich zwierząt.

W Parkach Krajobrazowych Województwa Łódzkiego nigdy nie ma nudy. Jesienią pracownicy ZPKWŁ zajmują się m.in. przycinaniem gałęzi i pielęgnacją drzew owocowych w sadach. Czyszczą też budki lęgowe dla ptaków. Zimą zwierzęta będą mogły odpocząć w czystych domkach za dnia lub w nocy. Chętnie skorzystają z nich na przykład sikory czy kowaliki. Wiosną w tak przygotowanej budce ptaki przystąpią do lęgu. Dla pracowników ZPKWŁ jesień to również okres intensywnych szkoleń dotyczących ochrony przyrody.

Właściciele działek i ogródków też mogą pomóc naturze w najchłodniejszym okresie w roku. Prowadząc jesienne porządki, można usypać na ziemi niewielkie górki z liści – posłużą za schronienie dla jeży i innych małych ssaków oraz owadów. Te ostatnie chętnie zamieszkają też w kopczyku z kamieni – takie zimowe domki upodobały sobie szczególnie trzmiele.

W tym okresie podobnie jak pracownicy ZPKWŁ, właściciele ogrodów również powinni wyczyścić budki lęgowe dla ptaków i, jeśli jest taka potrzeba, powiesić kolejne. Warto założyć domki o zróżnicowanych gabarytach i wielkościach otworów, w których schronić się będą mogły ptaki różnych gatunków. Z kolei dokarmiając zwierzęta w karmnikach, należy pamiętać o systematyczności i regularności – ptaki przyzwyczajają się do codziennych godzin posiłków.

Jesienią właściciele działek powinni też przyciąć korony drzew i krzewów. Po okresie zimowego spoczynku, rośliny wiosną wypuszczą nowe pędy. Prowadząc prace pielęgnacyjne, warto też pamiętać o  zwierzętach, dla których owoce pozostawione na drzewach i krzewach mogą być ważnym źródłem pożywienia zimą.