Izba Tradycji Ziemi Czarnocińskiej

wtorek, 10 listopada 2015
Ideę utworzenia Izby Tradycji zapoczątkował kilkanaście lat temu ks. Kazimierz Kowalski, ówczesny proboszcz w Czarnocinie (powiat piotrkowski). Na jego prośbę mieszkańcy zgromadzili w pomieszczeniach parafii stare przedmioty używane niegdyś w wiejskich gospodarstwach domowych, a także te związane z pracą na roli. Eksponaty z czasem uległy zapomnieniu. Reaktywacją i uzupełnieniem zbiorów zajęło się Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Społecznie na rzecz Wsi „LAS”. Dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z projektów „Grant na lepszy Start” stowarzyszenie odnowiło i pozyskało nowe eksponaty, aranżując od nowa pomieszczenie w nieużywanej już parafialnej oborze oraz zagospodarowało teren podwórka.

Obecnie w pomieszczeniu wyeksponowano ponad 150 różnego typu przedmiotów, maszyn rolniczych i ludowych strojów (zaprezentowanych w trzech grupach tematycznych: w domu, w oborze i w polu). W Izbie uwagę przykuwa XVIII w rzeźba św. Marka, która niegdyś była elementem przydrożnej kapliczki. Dziś nie nadaje się już do przechowywania na powietrzu, dlatego w kapliczce zastąpiono ją repliką, oryginał natomiast znalazł miejsce w Izbie. Ciekawostką jest również kolekcja przedwojennych zdjęć mieszkańców Czarnocina i okolicznych wiosek.
 
Otoczenie Izby tworzy Zagroda Ekologiczna „Pszczółka”, w której znajduje się kopia starej studni z żurawiem, mini pasieka (z trzema ulami z pszczołami), a także kilka tablic informacyjnych nt pszczelarstwa. W ramach urządzania zagrody zasadzono ok. 80m2 powierzchni roślinami i drzewami miododajnymi. W przyszłości miejsce to ma służyć dzieciom i młodzieży do edukacji regionalnej, ekologicznej i przyrodniczej.
 
Podczas uroczystości otwarcia na mieszkańców Czarnocina, przedstawicieli lokalnych władz i organizacji czekało moc atrakcji. Część artystyczną zapewnił zespół śpiewaczy Ludowa Biesiada, a atrakcją dla dzieci była przejażdżka starą bryczką. Dorośli mogli podziwiać również bardzo ciekawy pokaz jazdy konnej przygotowany przez Stowarzyszenie Ułanów m. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Imprezie towarzyszył kiermasz lokalnego rękodzieła i produktów pszczelarskich. Goście zostali także przyjęci poczęstunkiem przy ognisku.
Małgorzata Marks, al