Gminy Województwa Łódzkiego razem zadbają o środowisko i zdrowie mieszkańców
wtorek, 12 listopada 2024Bardzo się cieszę, że mieszkańcy naszego województwa, dzięki unijnemu wsparciu będą mogli na wielką skalę zmieniać swoje małe ojczyzny w miejsca przyjazne do życia, rozwoju i rekreacji - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sieradzu, Joanna Skrzydlewska Marszałek Województwa Łódzkiego.
W obecności mediów i samorządowców podpisano Porozumienie międzygminne pomiędzy Województwem Łódzkim, a Miastem Sieradz, jako liderem scalającym współpracę jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz- Zduńska Wola - Łask.
- Dzięki temu działaniu pieniądze przekazywane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będą mogły realnie wspierać rozwój całego województwa, a jest to olbrzymia kwota kilkudziesięciu milionów euro – powiedział goszczący na konferencji Piotr Wojtysiak Wicemarszałek Województwa Łódzkiego
Stronami porozumienia jest 10 gmin: Miasto Sieradz, Miasto Zduńska Wola, gmina: Łask, Sieradz, Zduńska Wola, Zapolice, Buczek, Sędziejowice, gmina i miasto Szadek, gmina Wodzierady.
- Jest to dla mnie niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy podpisuję umowę na 52 mln euro! - powiedział dziś Paweł Osiewała, Prezydent Miasta Sieradza.
Po zawarciu porozumienia gmin, to właśnie lider - Miasto SIERADZ - opracuje harmonogram składania wniosków o dofinansowanie i zacznie aplikować o wsparcie unijne. Z deklaracji poszczególnych partnerów wynika, że najbardziej zaawansowane są przygotowania do realizacji projektów z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Miasto Sieradz, gmina Zduńska Wola, gmina Zapolice, gmina Wodzierady, gmina Sędziejowice, Łask i Szadek planują m.in. montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej (w tym szkołach, urzędach). Miasto Zduńska Wola przygotowuje inwestycję związaną z termomodernizacją wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Gminy już pracują nad projektami z zakresu turystyki i kultury, znanych jest już 12 przedsięwzięć, w tym wyznaczenie i budowa pieszych i rowerowych tras turystycznych, przebudowa amfiteatru i bulwarów nad rzeką Wartą w Sieradzu, zagospodarowanie zbiorników wodnych w Łasku czy przebudowa alei Rajczaka, przebudowa kampingu
na MOSiR i budowa zaplecza turystycznego na terenie zbiornika Kępina w Zduńskiej Woli.
Łącznie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask zaplanowano 38 przedsięwzięć realizowanych w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na łączną kwotę dofinansowania prawie 51,8 mln euro.
Środki przeznaczone są na realizacje projektów w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 wdrażane będą przy wykorzystaniu instrumentu terytorialnego ZIT. Związek Sieradz-Zduńska Wola- Łask będzie wdrażał instrument ZIT po raz pierwszy. Realizowane przez nich projekty będą dotyczyć: efektywności energetycznej, adaptacji do zmian klimatu, mobilności miejskiej, ochrony przyrody.