Gala Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego

sobota, 26 października 2024

Wykazali się zaangażowaniem i wrażliwością na potrzeby swojej społeczności. Liderzy projektów, które zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego spotkali się podczas uroczystej gali w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W sobotę 26 października odebrali dyplomy i gratulacje. 

 

W tej edycji BOWŁ zrealizowane zostaną w sumie aż 152 zadania, na które Województwo Łódzkie przeznaczyło 8 milionów złotych.

- Chciałabym bardzo serdecznie pogratulować liderom wszystkich 152 projektów, które zwyciężyły w tej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Każde z tych zadań jest przemyślane i szyte na miarę potrzeb mieszkańców. Wy świetnie się spisaliście, teraz my przejmujemy pałeczkę i będziemy Wasze pomysły realizować. Drodzy liderzy – dziś świętujcie, a od jutra myślcie już o kolejnych wspaniałych projektach, które chcielibyście zgłosić w następnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Czekamy na Wasze propozycje. Zawsze są one dla nas drogowskazem i sugestią, w którą stronę kierować politykę Województwa – mówiła podczas Gali marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska. Wraz z przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego Małgorzatą Grabarczyk, wiceprzewodniczącym Piotrem Borsem oraz radnymi Moniką Malinowską-Olszowy, Justyną Kulig, Maciejem Sulganem i Wojciechem Ziółkowskim wręczyła dyplomy i gratulacje liderom.

W tym roku zdecydowanie królowały projekty związane ze sportem, turystyką i rekreacją. To właśnie na nie najchętniej głosowali mieszkańcy. Dzięki ich głosom w powiatach i miastach organizowane będą m.in. turnieje sportowe, biegi na orientację czy otwarte treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tej kategorii nie mogło zabraknąć też inicjatyw krajoznawczych – rajdów rowerowych oraz spływów kajakowych, podczas których uczestnicy będą mogli podziwiać walory regionu. Z funduszy Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego sfinansowane zostaną też inwestycje w infrastrukturę sportową.

Olbrzymią popularnością cieszyły się też projekty związane z kulturą, edukacją i kultywowaniem lokalnych tradycji. Warsztaty folklorystyczne, kulinarne i z rękodzielnictwa, wystawy historyczne, konkursy artystyczne, pikniki regionalne czy koncerty i zajęcia muzyczne – to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane dzięki mieszkańcom głosującym w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego. Dodatkowo biblioteki w regionie wzbogacą się o nowe zbiory. Książki będą wykorzystywane m.in. do celów terapeutycznych – na przykład pomogą młodzieży radzić sobie z trudnymi emocjami.

Mieszkańcy Województwa Łódzkiego postawili na zdrowie. W tym roku równie chętnie głosowali na zadania, które pozwolą realizować dodatkowe świadczenia medyczne i rehabilitacyjne w regionie. Dzięki nim w powiatach odbywać się będą konsultacje fizjoterapeutyczne, bezpłatne zajęcia korekcyjne dla dzieci, badania dla noworodków i ich mam oraz kolonie i wyjazdy dla najmłodszych, którzy przebyli chorobę onkologiczną. Budżet Obywatelski pozwoli też sfinansować zakup dodatkowego sprzętu medycznego oraz modernizację infrastruktury szpitalnej.

Dzięki głosom mieszkańców realizowane będą też projekty społeczne, które mają wspierać integrację międzypokoleniową oraz aktywizować osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W tej kategorii znalazły się też inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego oraz włączające osoby z niepełnosprawnościami. To na przykład wycieczki, zajęcia, spływy kajakowe i wyjazdy, które będą pobudzać do działania i pozwolą nawiązać nowe kontakty i relacje.

Mieszkańcy regionu nie zapomnieli o bezpieczeństwie. Dzięki ich głosom możliwy będzie zakup specjalistycznego sprzętu służącego do działań ratowniczych nad wodą.

Wśród zwycięskich projektów są też te dotyczące edukacji. Z funduszy Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego sfinansowane zostaną m.in. zajęcia i szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych.

Spośród wszystkich zwycięskich projektów 6 należy do puli wojewódzkiej. Aż 9 zadań zostanie zrealizowanych w powiecie łódzkim wschodnim, po 7 w powiatach bełchatowskim, łaskim, łowickim, pabianickim, pajęczańskim, piotrkowskim, poddębickim, radomszczańskim, sieradzkim, skierniewickim, tomaszowskim, wieluńskim oraz w Łodzi, 6 w powiecie zgierskim, po 5 w powiatach brzezińskim, łęczyckim, opoczyńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i w Piotrkowie Trybunalskim, 4 w powiecie rawskim oraz 3 w powiecie kutnowskim i w Skierniewicach.

W tym roku mieszkańcy mogli wybierać spośród 180 dopuszczonych do głosowania projektów. Na ich realizację Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 8 milionów złotych. W sumie w głosowaniu wzięło udział 58 000 osób.