Droga do Tokio wiedzie przez Chiny

środa, 23 kwietnia 2025

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał reprezentację kraju na prestiżowe zawody World Athletics Relays, które w dniach 10-11 maja odbędą się w chińskim Kantonie. – Dla sztafet to priorytetowy start w tej części sezonu, będący kwalifikacją na wrześniowe mistrzostwa świata w Tokio – przypomina trener żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Aleksander Matusiński. W kadrze jest trójka zawodników z Łódzkiego: Maksymilian Szwed, Kajetan Duszyński (obaj AZS Łódź) oraz Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki)

Miejscem sztafetowego festiwalu World Athletics Relays będzie w tym roku Kanton – stolica prowincji Guangdong i jednocześnie największe miasto Delty Rzeki Perłowej, obszaru zamieszkanego przez przeszło 100 milionów osób. Areną zawodów będzie Stadion Olimpijski Guangdong – obiekt dobrze znany azjatyckim lekkoatletom, przed laty gospodarz mistrzostw kontynentu. Teraz na jego bieżni najlepsze zespołu sztafetowe z całego świata powalczą o kwalifikację do wrześniowych mistrzostw globu. W tym gronie znajdzie się blisko 30-osobowa reprezentacja Polski, dla której start w Kantonie będzie priorytetowym występem w tej części sezonu.

World Athletics Relays będzie najważniejszym startem kwalifikacyjnym do wrześniowych mistrzostw świata w Tokio. Dla zawodników to wyzwanie, bo trzeba przygotować formę na pierwszy start w sezonie, a on już jest występem o wysoką stawkę. Później przed nimi jeszcze ponad 4 miesiące startów i przygotowań do mistrzostw globu. Jestem jednak przekonany, że nasi biegacze zaprezentują się w Chinach z tej najlepszej strony – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

Jak zauważa trener Aleksander Matusiński, drugi rok z rzędu przed sztafetami stawiane jest wyzwanie, wywalczenia kwalifikacji do głównej imprezy sezonu już w pierwszym starcie.

Ponownie u progu sezonu przyjdzie nam powalczyć o awans do imprezy, która go wieńczy. Tak było przed rokiem na Bahamach, gdzie stawką były przepustki olimpijskie, tak będzie też teraz. Najważniejszym dla nas startem ma być występ w Tokio, dlatego wyjazd do Kantonu i występ tam traktujemy priorytetowo – przyznaje selekcjoner żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Aleksander Matusiński. Generalnym sponsorem reprezentacji Polski jest Grupa ORLEN.

W przypadku tradycyjnych sztafet 4 x 100 oraz 4 x 400 metrów i rywalizacji mieszanej 4 x 400 metrów czternaście najlepszych drużyn majowego festiwalu World Athletics Relays zdobędzie kwalifikację do wrześniowych mistrzostw świata w Tokio.(pzla, mrok)

fot. Paweł Skraba