Dają szansę i pracę słabszym. Dziś dostali certyfikaty

środa, 8 grudnia 2021

Czym są podmioty ekonomii społecznej? Dają pracę i szansę na samodzielność życiową osobom niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, bezdomnym, tym, którzy mają niewielkie szanse na rynku pracy. I właśnie im poświęcone było Regionalne Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej, którego organizatorem jest Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

Tegoroczne Forum zorganizowano (8 grudnia) w formule online, a jednym z jego głównych punktów było wręczenie przez wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziembę Certyfikatów Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”.

Podmioty ekonomii społecznej (czyli np. spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia, fundacje, spółki non profit, firmy społeczne, zakłady aktywności zawodowej) działają co prawda coraz sprawniej i w coraz większej liczbie branż, jednak aby się rozwijać, potrzebują profesjonalnego marketingu i przychylności społecznej. Pomaga im w tym Znak Promocyjny Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” - wspólna marka wyróżniającą podmioty ekonomii społecznej wraz z listą konkretnych produktów i usług w całej Polsce. Znak promocyjny „Zakup Prospołeczny” to system certyfikacji podmiotów ekonomii społecznej i ich produktów i usług, dzięki któremu podmioty te zyskują dodatkowe narzędzie budowania swojego wizerunku. Cel istnienia tego znaku jest bardzo prosty. Z jednej strony daje klientom szansę kupowania produktów i usług ekonomii społecznej, a tym samym dokonywania ważnych społecznych działań, z drugiej strony certyfikowane podmioty ekonomii społecznej muszą dbać o jakość i konkurencyjność.

W 2021 roku w województwie łódzkim decyzją Kapituły Certyfikującej 3 podmioty otrzymały Certyfikat Znaku Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”:

- Fundacja Inicjatyw Osób Niepełnosprawnych z Kutna (certyfikowane usługi to nanoszenie nadruków na odzież i tekstylia najnowszą metodą DTF, nanoszenie projektów graficznych na gadżety reklamowe metodą sublimacji, usługi drukowania 3D);

- Fundacja MiKa z Łyszkowic (certyfikowane usługi szkoleniowe opiekun medyczny, opiekun osób z niepełnosprawnością - osoby starszej, asystent osoby z niepełnosprawnością - osoby starszej);

- Fundacja Kołobajki z Łodzi (certyfikowany produkt to „Bajki dotykowe dostosowane do dzieci niewidomych i słabowidzących”, a certyfikowane usługi to warsztaty z podstaw tyflografii dla dzieci „Moja pierwsza strona dotykowa”, warsztaty z rysowania długopisami 3D  „Zaczarowany ołówek”, warsztaty z tworzenia gry „memory” „Stwórz własne sensoryczne memory”, warsztaty z fotografii i filmu).

- Ekonomia społeczna daje wiele możliwości, daje pracę i nadzieję tym, którzy są zagrożeni wykluczeniem lub tego wykluczenia doświadczają. Gratuluję wszystkim podmiotom, które podejmują się tego wyzwania. Obyśmy za rok mogli spotkać się twarzą w twarz i uścisnąć dłoń – mówił, wręczając certyfikaty, wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

W województwie łódzkim do października 2021 roku Certyfikaty Zakupu Prospołecznego otrzymało 18 podmiotów ekonomii społecznej.

 

(as)/fot. Sebastian Sołtyszewski