Bartosz Soćko zdobył Puchar Polski w Szachach

niedziela, 8 sierpnia 2021

Arcymistrz Bartosz Soćko zwyciężył w niedzielę (8 sierpnia) w Łodzi w drugim turnieju PGNiG TERMIKA Puchar Polski w Szachach. W finale pokonał arcymistrza Wojciecha Morandę 2:0. Trzecie miejsce zajął  mistrz międzynarodowy Jonasz Baum.
W turnieju szachów szybkich najlepszym zawodnikiem z województwa łódzkiego został Piotr Cap.

Puchar Polski to jedna z najważniejszych imprez szachowych w kraju. Organizatorem turnieju, pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, był Polski Związek Szachowy.
W Teatrze Wielkim w Łodzi., w dniach 7-8 sierpnia została zorganizowana druga z trzech edycji zawodów, które składają się na Grand Prix. Do walki o trofeum stanęło 311 zawodników – od arcymistrzów po amatorów.

Ten wyjątkowy cykl turniejów szachowych jest największą imprezą szachową w Polsce.
Zawodnicy zmierzyli się w różnych kategoriach i konkurencjach.
W sobotę odbyły się kwalifikacje w szachach szybkich, w których partia może trwać 10 minut, a w niedzielę można było kibicować finałom szachów szybkich oraz turniejowi szachów błyskawicznych.

Celem pucharu jest umożliwienie rywalizacji na najwyższym poziomie oraz wyłonienie zwycięzców cyklu. W tym prestiżowym wydarzeniu szachiści rywalizują o wyjątkowe trofeum – Puchar Polski. Uprawnieni do gry są wszyscy polscy zawodnicy bez względu na płeć, wiek i kategorię szachową. Każda edycja składa się z jednodniowych eliminacji, w których dzięki zaletom systemu szwajcarskiego.

Finałowy turniej Pucharu Polski odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 18-19 września.
Pula nagród w całym cyklu wynosi 250 tys. zł.
W każdej z trzech edycji wynosi on 50 000 zł, a w końcowej klasyfikacji Grand Prix czeka na zwycięzców jeszcze 100 000 zł.

bg./zdjęcia: Adam Staśkiewicz