Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

piątek, 11 marca 2022

Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego spotkała się z sołtysami z gminy Klonowa z okazji Dnia Sołtysa. W imieniu samorządu województwa łódzkiego, za ich pośrednictwem, złożyła życzenia wszystkim sołtysom w dniu ich święta.

„To Wy jesteście najbliżej ludzi i najlepiej znacie ich problemy.  Sołtys, to nie jest ktoś obcy, to ktoś komu powierzyć wspólne sprawy, to osoba wybrana przez swoich sąsiadów. Nigdy nie jest to przypadkowy wybór, bo  na wsi wszyscy znają się osobiście i wiedzą komu można zaufać”- powiedziała  Iwona Koperska.

Równomierny rozwój całego województwa, w tym sołectw, jest jednym z priorytetów marszałka Grzegorza Schreibera i Zarządu Województwa Łódzkiego. W tym roku na wsparcie finansowe różnych inicjatyw w sołectwach przeznaczono aż 8 milionów złotych! Sześć milionów pochodzi z kolejnej już edycji programu „Sołectwo na plus”. To jeszcze raz taka kwota jak w ubiegłym roku. Jednostki samorządu terytorialnego w naszym województwie mogą też liczyć na dotacje z programu „Infrastruktura sołecka na plus”. To całkiem nowy projekt, w ramach którego do podziału są 2 mln zł. Dotacja w ramach projektu „Sołectwo na plus” dla jednego sołectwa zamyka się kwotą 12 000 zł zaś w programie „Infrastruktura sołecka na plus” sołectwa mogą starać się o dofinansowanie do 100 tys. zł.

Termin zgłoszeń do programu „Sołectwo na plus” upływa 31 marca 2022 r. Więcej informacji o programie: https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/solectwo-na-plus

Szczegóły programu „Infrastruktura sołecka na plus” : https://www.lodzkie.pl/rolnictwo/infrastruktura-so%C5%82ecka-na-plus

Dzień Sołtysa – jest obchodzony w większości samorządów 11 marca (w niektórych regionach kraju w innym czasie, np. w gminie Ciechanowiec,  na Podlasiu - w sierpniu a powiecie stalowowolskim, na Podkarpaciu - w czerwcu).  Kto i kiedy wpadł na pomysł organizacji tego święta  -nie wiadomo, jednak w ostatnich latach staje się ono coraz popularniejsze. Lokalne samorządy organizując święto chcą docenić pracę sołtysów a także pokazać jak ważną rolę sołtysi oraz  radni rad sołeckich odgrywają w polskiej wsi. Od 2002 „Gazeta Sołecka” organizuje ogólnopolski konkurs Sołtys Roku.

Urząd sołtysa ma wielowiekową historię. W Polsce istnieje od ponad 800 lat. Został utworzony na przełomie XII i XIII wieku, we wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Czym się zajmują się sołtysi? Przede wszystkim reprezentują sołectwo na zewnątrz, uczestniczą w sesjach rady gminy i jej komisji oraz realizują uchwały rady gminy dotyczące sołectwa,  a także organów gminy. Nie mają jednak prawa do głosowania. Do zadań sołtysów należy także pobór podatków rolnego i leśnego.

W Polsce na koniec 2020 roku według MSW było  40 821 sołectw. W ponad 30% wsi sołtysami są kobiety. W województwie łódzkim wg. wyliczeń Urzędu Statystycznego w Łodzi w 2019 roku było 3 947 sołectw. 

 

 

 

 

 

(wj)