Łódzkie gospodarzem Forum Polska-Chiny

piątek, 26 września 2014
Jak współpracować z Chinami, tamtejszym biznesem i władzami lokalnymi – to temat III Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów, w której uczestniczyli goście z całej Polski.

Dwie pierwsze edycje konferencji odbyły się w Poznaniu. Spotkanie dotyczące Chin zdecydowano się przenieść do Łodzi, bo nasz samorząd ma duże doświadczenie w kontaktach z administracją Państwa Środka.
– Doceniamy to, a współpraca regionalna jest dla nas bardzo ważna. W ostatnich latach polskie i chińskie samorządy podpisały aż 30 porozumień o partnerstwie - podkreślał Xu Jian, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, goszczący w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym.
Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiegoprzypominał, jak Łódzkie przecierało szlaki na chińskim rynku. Mówił o pociągu towarowym z Łodzi do Chengdu i łódzkim przedstawicielstwie w tym mieście. – Władze województwa i Łodzi są bardzo aktywne. Bywam tu przynajmniej raz w tygodniu, i jak dalej tak pójdzie, to chyba otworzymy w Łódzkiem przedstawicielstwo MSZ – zażartowała Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Aktywność naszych samorządowców podkreślał też Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Dzięki licznym kontaktom Łódzkiego z Chinami, zdecydowano, że Województwo Łódzkie w przyszłym roku będzie gospodarzem Forum Polska-Chiny!
Wykład otwierający wygłosił prof. Kerry Brown z Uniwersytetu w Sydney, znawca chińskiej gospodarki. Profesor opowiadał przed jakimi wyzwaniami stoją dziś Chiny. Mówił, że niewiele ponad połowa PKB Chin to zasługa popytu wewnętrznego. W rozwiniętych gospodarkach wskaźnik ten jest o wiele wyższy. Profesor przewiduje więc, że najbliższe lata będą stały pod znakiem zwiększania się konsumpcji Chińczyków. Gospodarka tego kraju nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb – więc niezbędne będzie otworzenie się na międzynarodowe rynki. I to szansa dla Polski. Wśród rodzimych produktów, które mają szansę szeroko zaistnieć na chińskim rynku wymienia się żywność i produkty spożywcze.
Wymiana handlowa między Polską a Chinami osiąga 14,8 mld dolarów. 400 mln dolarów to wartość bezpośrednich chińskich inwestycji w Polsce.
(jb)