Święto Niepodległości w Łódzkiem - zobacz plan wydarzeń
niedziela, 10 listopada 2024Uroczystości w miejscach pamięci, wspólne śpiewanie, msze za Ojczyznę, ale też biegi i pikniki patriotyczne. Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w całym regionie.
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości zostały zaplanowane na 11 listopada o godzinie 9.30 przed Bazyliką Archikatedralną w Łodzi (ul. Piotrkowska 265). O godz. 10.00 uroczysta msza w intencji Ojczyzny. O godz. 11.15 rozpoczną się uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
Jednak w regionie święto niepodległości będziemy celebrować już od czwartku. 7 listopada rozpoczyna świętowanie Zgierz. O godz. 12.00 na Placu Jana Pawła II wernisaż wystawy o zgierzanach - żołnierzach niepodległości. O godz. 12.20 akcja „Żywa flaga" organizowana przez uczniów zgierskich szkół podstawowych. W piątek w sali Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia" przy ul. Łęczyckiej Koncert „Razem dla Niepodległej”. Początek o godz. 18.00. Główne uroczystości zostały zaplanowane na poniedziałek. Rozpoczną się o godz. 13.00 w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (pl. Jana Pawła II 11) mszą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Zgierza. O 14.00 na placu Kilińskiego rozpocznie się piknik „Zgierz świętuje Niepodległą". O godz. 15.00 koncert Zgierskiego Chóru Kameralnego, o godz. 15.45 – powitanie Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”. O godz. 16.00 start Parady Niepodległości. O godz. 16.30 oddanie hołdu Twórcom Niepodległej Polski (pl. Jana Pawła II 16 (przed Ratuszem). O godz. 17.15 -wymarsz harcerzy i Sztafety Rowerowej na Stary Cmentarz (ul. ks. P. Skargi 28), gdzie odbędzie się apel pamięci.
Powiat łowicki świętuje 8 listopada w Zespole Szkół Technicznych im. 10 Pułku Piechoty przy ul. Podrzecznej 10 w Łowiczu. Początek uroczystości o godz. 13.00. W programie między innymi ślubowanie uczniów klas pierwszych i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W piątek świętuje także gmina Konopnica. O godz. 12.00 na terenie Parku Starowiejskiego rozpocznie się biało-czerwony piknik „Gmina Konopnica dla Niepodległej”. Poprzedzą go uroczystości przed budynkiem urzędu gminy. W programie m.in. gra terenowa dla dzieci „O złotą podkowę kasztanki marszałka Piłsudskiego”, prelekcje grup rekonstrukcyjnych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku. Początek o godz. 10.00. Stąd wyruszy biało-czerwony marsz nordic walking.
W Muzeum Tradycji Niepodległościowcy przy ul Gdańskiej 13 w Łodzi w piątek o godz. 18 można wznieść „Toast za Niepodległą”. W programie wieczoru premiera słuchowiska „Czarownica” przygotowanego przez laureatów Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry oraz koncert Edyty Płockiej, starszej chor. Straży Granicznej, laureatki przeglądów piosenki.
W niedzielę, 10 listopada uczci święto gmina Klonowa. Uroczystości rozpoczną się mszą o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Klonowej. O godz. 17.30 ognisko patriotyczne na parkingu przy urzędzie gminy. W programie występy zespołów z ośrodka kultury i chóru Zespołu Szkół w Klonowej.
Sporo atrakcji czeka na tych, którzy 11 listopada przyjadą do łódzkiej Manufaktury. Na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie pokaz polskich i amerykańskich sił zbrojnych, posłuchamy orkiestry szkockich dudziarzy z Częstochowy i Orkiestry Wojskowej Klonowia z Kutna. Przyjadą żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 25. Brygady Kawalerii w Tomaszowie Mazowieckim oraz 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Będzie okazja zobaczyć sprzęt wojskowy, między innymi znany z czasów drugiej wojny czołg M3 Stuart z prywatnych zbiorów kolekcjonera militariów. O godzinie 12.00 wspólne śpiewanie hymnu, o 13.00 powitamy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po południu na scenie zabrzmią śpiewanki harcerskie. Piknik zakończy się ogniskiem.
Imponująco zapowiadają się obchody w Piotrkowie Trybunalskim. Rozpoczną się 11 listopada mszą o godzinie 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej przy ul. J. Słowackiego 2. O godzinie 11.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki oficjalna uroczystość. W programie ceremonia wojskowa z asystą Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa, uroczyste przyrzeczenie strzeleckie Jednostki Strzeleckiej 1031 im. Obrońców Lwowa z Piotrkowa, złożenie wieńców i wiązanek. O godzinie 18.00, na Rynku Trybunalskim finałowy akcent obchodów - podróż do lat 20. Centrum miasta będzie scenerią z czasów odzyskania niepodległości. Mile będą widziane stroje lub akcenty nawiązujące do początku XX wieku. W programie: o godz. 18.00 wjazd pojazdu marki DeLorean DMC-12, znanego z cyklu filmów „Powrót do przyszłości”, który zapoczątkuje symboliczną podróż w czasie. 18.05 - 18.50 koncert Kataryniarza Jana z Warszawy. 18.55 - 19.00 – wykonanie arii Sokłuby „Ten zegar stary” przez Roberta Ulatowskiego, solistę Teatru Wielkiego w Łodzi. W Piotrkowie przygotowano kilka wydarzeń towarzyszących. 7 listopada o godzinie 18.00 koncert „Nuta dla Niepodległej” w Auli Akademii Piotrkowskiej. 9 listopada o godzinie 16.30 koncert „Na Polską Nutę” w Muzeum. 10 listopada o godzinie 17.00 Patriotyczne Śpiewanie w Ośrodku Edukacji Artystycznej. 11 listopada o godzinie 9.00 X Turniej Niepodległości w Hali „Relax”.
Bogaty jest także plan miejsko-powiatowych obchodów w Pabianicach. 11 listopada, o godz. 9.30 w kościele św. Mateusza uroczysta msza święta. O 10.30 na Starym Rynku zostanie zatańczony Polonez Niepodległości, tuż po nim pabianiczanie utworzą „żywą" flagę. O godz. 11.00 przy Pomniku Niepodległości rozpocznie się oficjalna uroczystość, podczas której, o godz. 11.11, wystartuje X Pabianicki Marsz, Rajd i Bieg Niepodległości. Dystans około 11 km, 8 km dla uczestników nordic walking oraz 12 km dla rowerzystów. Zakończenie około godz. 13.00 przy pomniku Niepodległości. O godz. 13.00 w Tkalni odbędzie się koncert „Niepodległościowe Śpiewanki" w wykonaniu Kameralnego Chóru Incanto.
Gmina Pabianice zaprasza na dwudniowe świętowanie. 10 listopada, o godzinie 18.00, w sali GDK w Bychlewie koncert „Znaszli ten kraj !" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Łodzi. 11 listopada, o godz. 18.30 w specjalnie przygotowanym programie patriotycznym „Bo Polskę mamy w sercu !" zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka.
Powiat wieluński świętuje 11 listopada w Osjakowie. Początek o godz. 11.30. Zbiórka przed siedzibą OSP w Osjakowie. O godzinie 14.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych (ul Wieluńska 14) rozpocznie się spotkanie niepodległościowe. W programie m.in. spektakl „Pełni wdzięczności za dar niepodległości”.
W powiecie poddębickim 11 listopada weźmiemy udział w pikniku „Spotkajmy się przy ognisku w powicie poddębickim”. Piknik został dofinansowany z Budżetu Obywatelskiego WŁ „Łódzkie na plus”. Początek o godz. 13 na terenie OSP w Panaszewie. Piknik poprzedzi msza w kościele św. Katarzyny w Poddębicach o godz. 11.00.
W Zduńskiej Woli uroczystości dla całego powiatu rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.15. Zbiórka przed Bazyliką Mniejszą Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościelna 20). Po mszy w intencji Ojczyzny przemarsz pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tutaj o godz. 12.00 rozpoczną się oficjalne obchody.
W powiecie łaskim święto rozpoczyna się o godz. 10.30 w Kolegiacie w Łasku. Po mszy uczestnicy obchodów przeniosą się na plac 11 Listopada. O 11.30 apel pamięci zakończony salwą honorową. O godz. 18.00 w Łaskim Domu Kultury koncert „Śpiewajmy Niepodległej” w wykonani Chóru Incanto.
Powiat sieradzki tradycyjnie zaczyna mszą w Bazylice Mniejszej w Sieradzu o godz. 10.00. O godz. 10.45 przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się główna część uroczystości. O godz. 16.00 koncert „W hołdzie dla Niepodległej" w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Wystąpi chór męski Lutnia z Warty, Chór Nauczycielski z Turku, Chór „Cantate Deo" z Sieradza oraz uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu.
Ozorków uczci święto niepodległości biegiem patriotycznym. Oficjalne rozpoczęcie o godz. 10.00 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Ozorkowie (ul. Traugutta 1). Program: bieg towarzyszący dla dzieci o godz. 10:30, bieg główny (11 km) 11:11, Nordic Walking (5 km) 11.15. O godz. 13.20 ceremonia wręczenia nagród. W Miejskim Ośrodku Kultury w Ozorkowie (ul. Wyszyńskiego 43) XI Ozorkowskie Śpiewanie patriotyczne „Przytulmy Polskę do serca” Początek o godz. 17.00. Ale 9 listopada w Ozorkowie, w hali przy ul. Traugutta 2, mecz bokserki z okazji świetna niepodległości. Poczatek o godz. 12.00.
Stryków rozpocznie świętowanie 11 listopada, o godz. 14.00 przy Pomniku Niepodległości (ul. Rolnicza/Cicha). W programie między innymi koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Parafii Kościoła Rzymskokatolickiego św. Marcina w Strykowie.
Uroczystości w Łęczycy odbędą się 11 listopada na Placu Tadeusza Kościuszki. Zostaną poprzedzone programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 i mszą w kościele św. Andrzeja Apostoła. Od godziny 11.40. O godzinie 13.10 na Placu Tadeusza Kościuszki ceremoniał wojskowy, apel pamięci z salwą honorową, który zwieńczy polonez w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego.
Gmina Zgierz świętuje 11 listopada w Białej. Początek uroczystości o godz. 11.15 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O godz. 12.00 msza w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy koncert patriotyczny.
W gminie Drzewica początek uroczystości zaplanowano na godz. 16.15 przed siedzibą OSP w Drzewicy. Kwadrans później w kościele św. Łukasza msza w intencji Ojczyzny. O godz. 17.30 w parku na pl. Wolności odsłonięty zostanie przebudowany Pomnik Pamięci. O godz. 18.30 w Regionalnym Centrum Kultury koncert „Wolność kocham i rozumiem”.
Gmina Wartkowice rozpoczyna święto o godz. 9.00 przed Pałacem w Starym Gostkowie. Potem przemarsz przed Obelisk w Starym Gostkowie. O godz. 10.00 msza w Kościele Parafialnym w Wartkowicach.
W gminie Sędziejowice zaczynają o godz. 8.30 w Parku Powstańców 1863 r. O godz. 9.00 msza w kościele św. Marii Magdaleny Pokutnicy i św. Klemensa. Koncert artystów z Gminnego Ośrodka Kultury i Sędziejowicki Bieg Niepodległości.
W Uniejowie uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą za Ojczyznę. O godz. 13.00 początek obchodów przy Pomniku Bohaterów Września 1939 roku. O część artystyczna zadbają uczniowie Szkoły Podstawowej w Uniejowie.