„Improving Regional Policies promoting and motivating non-technological Innovation in SMEs” – InnoMot
Interreg Europe, Bolonia Grudzień 2014
W dniach 2 - 3 grudnia 2014 r. w Bolonii odbyło się forum poświęcone nowemu programowi europejskiej współpracy międzyregionalnej - INTERREG EUROPE, który w perspektywie 2014 - 2020 zastąpi dotychczasowy INTERREG IVC.
Celem spotkania było - z jednej strony - zapoznanie jego uczestników z priorytetami i zasadami programu INTERREG EUROPE, z drugiej zaś - umożliwienie międzynarodowej współpracy i inspirowanie do nawiązania nowych kontaktów oraz wymiany pomysłów na realizację przyszłych wspólnych inicjatyw.
Forum miało charakter międzynarodowy, udział w nim wzięli przedstawiciele Instytucji Zarządzających funduszami strukturalnymi, władz regionalnych i lokalnych, pracownicy instytutów badawczych i organizacji pozarządowych, reprezentanci europejskich sieci tematycznych i stowarzyszeń,
jak również przedstawiciele partnerów dotychczasowych projektów realizowanych w ramach programu INTERREG IVC.
Po zakończonej części głównej forum, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego uczestniczyła w spotkaniu dedykowanym nowemu projektowi kontynuującemu cele InnoMot.
KONFERENCJA KOŃCZĄCA PROJEKT INNOMOT, Bruksela Listopad 2014r
W dniu 5 listopada 2014 r. w Brukseli odbyły się spotkania kończące realizację projektu pn. „Improving Regional Policies promoting and motivating non-technological Innovation in SMEs” – InnoMot,współfinansowanego ze środków Programu INTERREG IVC, w którym Województwo Łódzkie jest partnerem.
W godzinach dopołudniowych miało miejsce ostatnie spotkanie Grupy Sterującej ww. projektu, w ramach którego omówione zostały sprawy związane z zamknięciem i rozliczeniem projektu. Natomiast w drugiej części dnia, zorganizowana została konferencja podsumowująca wyniki projektu, pod hasłem „Innowacje w sektorze usług jako czynnik rozwoju regionalnego”.
W spotkaniach udział wzięło dwóch pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W konferencji zaś, na podstawie zawartych porozumień o współpracy, uczestniczyli przedstawiciele 3 instytucji partnerskich z Województwa Łódzkiego (Obserwatorzy regionalni) – Politechniki Łódzkiej, Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.
Podczas konferencji podsumowano rezultaty projektu, poszczególne fazy jego realizacji, w tym ilość odbytych spotkań, ilość zidentyfikowanych dobrych praktyk, wszelkie działania projektowe oraz wartość dodaną projektu. Szczególnej uwadze poddano zidentyfikowane dobre praktyki, ich różnorodność, a także pozytywny wymiar współpracy objawiający się przede wszystkim w wybranych przez każdy z regionów dobrych praktykach przeznaczonych do wdrożenia. Podczas dyskusji w ramach okrągłego stołu omówiono plany wdrażania poszczególnych dobrych praktyk. Była to okazja do zapoznania się z planami wdrażania, mechanizmami elastycznego dostosowywania poznanych praktyk do własnego otoczenia społecznego i gospodarczego regionów.
Dodatkowo poza częścią podsumowującą projekt INNOMOT odbyły się również prezentacje zaproszonych gości. Prezentacje te były szansą na poznanie kilku ciekawych zagadnień, w tym:
· metod dostosowywania dobrych praktyk w zakresie innowacji nietechnologicznych do potrzeb regionów z innymi uwarunkowaniami otoczenia gospodarczego i społecznego, dobrych praktyk w tym obszarze, praktycznych wskazówek i rekomendacji;
· European Service Innovation Centre – czyli jednostki działającej na rzecz innowacyjności regionów, a także innowacji w zakresie świadczonych usług;
· modelu budowy rankingu European Service Innovation Scoreboard, kryteriów oceny, wagi poszczególnych ocen, porównywalności wyników i zastosowania ranking w praktyce;
· podsumowania programu współpracy międzyregionalnej INTERREG IVC w zakresie wykorzystanego budżetu, zrealizowanych projektów, kluczowych obszarów tematycznych, itp.
· kluczowych informacji na temat następcy INTERREG IVC, czyli programu INTERREG EUROPE. Uzyskano nowe i ciekawe informacje na temat kluczowych obszarów wsparcia, planowanych budżetów oraz potencjalnych interesariuszy.
Wizyta studyjna w Aarhus, Maj 2014
Delegacja Województwa Łódzkiego wzięła udział w wizycie studyjnej w ramach projektu InnoMot (INTERREG IVC), która odbyła się w dniu 7 maja 2014 r. w Aarhus (Region Środkowa Jutlandia, Dania).
Województwo Łódzkie reprezentowali przedstawiciele trzech obserwatorów regionalnych uczestniczących w realizacji projektu tj. Politechniki Łódzkiej, Centrum Transferu Technologii PŁ i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach oraz pracownik Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego WŁ.
Uczestnicy wizyty mieli możliwość zapoznania się z programem „Na skróty do nowej wiedzy”, z sukcesem prowadzonym przez Region Środkowej Jutlandii i Uniwersytet
w Aarhus od 3 lat.
Program polega na ułatwieniu współpracy pomiędzy sektorem MŚP a sferą naukową. Jego celem jest zwiększenie poziomu innowacyjności zwłaszcza wśród tych MŚP, które dotychczas nie miały doświadczeń we współpracy opartej na wiedzy oraz zwiększenie liczby małych i średnich przedsiębiorstw korzystających z zewnętrznych dostawców wiedzy
w działaniach z zakresu innowacyjności. Program obala przekonanie, że współpraca umożliwiająca transfer wiedzy ma sens tylko w przypadku dużych firm posiadających własne działy ds. badań i rozwoju.
Poprzez udział w programie firmy mogły opracować koncepcję nowych metod działania, nowe strategie lub zmianę istniejących, mogły określić nowe priorytety działalności, nowe sposoby na rozwój. W konsekwencji ma to doprowadzić do osiągnięcia konkretnych rezultatów takie jak lepsza pozycja rynkowa dzięki nowym modelom biznesowym, nowym produktom i usługom itd.
Podczas wizyty przybliżono projekty dwóch firm, realizowane w ramach programu „Na skróty do nowej wiedzy”: ARTLICO oraz EXIGO.
Obydwie firmy podkreślają długofalowy charakter kooperacji, nawet po zakończeniu projektu.
Spotkanie Grupy Sterującej w Trim, marzec 2014
Wizyta studyjna w Regionie Meath
Delegacja Województwa Łódzkiego wzięła udział w wizycie studyjnej w ramach projektu InnoMot (INTERREG IVC), która odbyła się w dniach 14 – 15 listopada 2013 r. w Trim (hrabstwo Meath, Irlandia).
Województwo Łódzkie reprezentowali przedstawiciele trzech obserwatorów regionalnych uczestniczących w realizacji projektu tj. Politechniki Łódzkiej, Centrum Transferu Technologii PŁ i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach oraz pracownik Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego WŁ.
Uczestnicy wizyty mieli możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami z regionu gospodarzy, w szczególności z zakresu komercjalizacji wiedzy, transferu technologii, współpracy pomiędzy uczelniami z terenu hrabstwa Meath oraz innych regionów europejskich w celu wspierania wzrostu innowacyjności firm sektora MŚP.
Wizyta studyjna w regionie Meath
Wizyta studyjna w regionie Meath była okazją do zapoznania się z instytucjami wsparcia przedsiębiorczości i transferu wiedzy, ale również do obserwowania systemu spójnych i komplementarnych działań na rzecz podmiotów gospodarczych.
W trakcie spotkania przedstawiona została działalność Enterprise Ireland – rady doradczej Irlandii w obszarze przedsiębiorczości, handlu, nauki, technologii i innowacyjności.
Szczegółowo zostały przedstawione 4 dobre praktyki, które są z sukcesem prowadzone w Meath, tj.:
-
SUPORT - SME University Partnership Online Resurce and Trainig Support
-
Accelerate Management Development Programme
-
Soft Supports Programm
- Discovery Zone – Innovative Service business Start - up
Opisy ww. dobrych praktyk zostały umieszczone w Podręczniku dobrych praktyk w ramach projektu InnoMot, który dostępny jest na stronie projektu www.innomot.net oraz na stronie www.lodzkie.pl w zakładce unia europejska/ewt/innomot.
Dyskusja podczas spotkania toczyła się wokół roli innowacji, szczególnie innowacji poza-technologicznych, w budowaniu przewagi konkurencyjnej firm uczestniczących we współczesnej gospodarce rynkowej. Ponadto spotkanie było bardzo dobrą okazją do wymiany kontaktów i doświadczeń z zainteresowanymi osobami / instytucjami/
Data publikacji: 4 grudnia 2013 r.
Broszura InnoMot
W listopadzie 2013 roku ukazała się druga broszura informująca o postępach w realizacji projektu InnoMot.
Broszura w języku polskim do pobrania (PDF ~ 394 KB)
Data publikacji: 27 listopada 2013 r.
Wizyta studyjna w Bolonii, październik 2013 r.
W dniach 15 – 16 października 2013 r. delegaci Województwa Łódzkiego wzięli udział w wizycie studyjnej w ramach projektu InnoMot w Bolonii, Region Emilia – Romania. Województwo Łódzkie reprezentowane było przez 2 pracowników Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego WŁ oraz przedstawiciela Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.
Uczestnicy wizyty mieli możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami z regionu gospodarzy z zakresu mechanizmów wsparcia sektora MŚP w celu zwiększania ich potencjału innowacyjnego.
W szczególności dużym zainteresowaniem gości cieszył się program „Tymczasowy menedżer” (Temporary Manager) oraz „Distretti 2” (szczegółowy opis w podręczniku dobrych praktyk InnoMot).
Podczas spotkania zaprezentowane zostały możliwości wspierania innowacyjności w MŚP jakie daje Regionalny Program Operacyjny dla Regionu Emila – Romania. Przedstawiono także działalność podmiotów promujących innowacyjność i transfer technologii w Regionie tj. Centrów Innowacji, w tym: CNA Innovazione, Innovami, Reggio Emila Innovazione, Romagna Innovazione, Spinner, Crit Research, CERR Confindustria Ricerca.
Spotkanie zakończyła długa dyskusja na temat ogólnoeuropejskiej sytuacji w obszarze współpracy pomiędzy nauką, biznesem i władzą oraz transferu wiedzy. Uczestnicy spotkania przyznali, że w praktyce brakuje współpracy w długim okresie czasu pomiędzy ośrodkami badawczymi a przedsiębiorcami. Jeśli współpraca istnieje, kontynuowana jest ona jedynie w celu rozwiązania konkretnego problemu przedsiębiorcy. Gdy to zostanie osiągnięte, współpraca wygasa. Nieco optymizmu w tej sytuacji wnosi Program Ramowy HORYZONT 2020, który zawiera instrumenty wspierające współpracę w dłuższym okresie czasu.
Data publikacji: 7 listopada 2013 r.
InnoMot - Tydzień w Walencji
W dniach 23 – 25 września 2013 r. w Walencji (Hiszpania) miał miejsce cykl spotkań organizowany w ramach projektu pn. „Improving Regional Policies promoting and motivating non-technological Innovation in SMEs” – InnoMot, realizowanego przy współudziale środków Programu INTERREG IVC, w którym Województwo Łódzkie jest partnerem.
Województwo Łódzkie reprezentowane było przez trzech pracowników Urzędu Marszałkowskiego WŁ (z Departamentu Polityki Regionalnej i Departamentu ds. Przedsiębiorczości) oraz przedstawicieli dwóch instytucji regionalnych – Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Regionalnego Parku Naukowo – Technologicznego.
Wizytę rozpoczęło posiedzenie Grupy Sterującej w dniu 23 września 2013 r., podczas którego omówione zostały działania podejmowane w ramach projektu InnoMot w obrębie poszczególnych komponentów: „Zarządzanie i Koordynacja”, „Komunikacja i Rozpowszechnianie” oraz „Wymiana Dobrych Praktyk”.
Następnego dnia – 24 września 2013 r. – odbyła się całodniowa konferencja poświęcona zagadnieniu innowacji poza-technologicznych jako czynnika poprawy konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Konferencja skupiła się szczególnie na trzech tematach:
- Nowe podejście do wspierania innowacji poza-technologicznych w sektorze MŚP;
- Innowacje społeczne;
- Badanie wpływu stosowania innowacji poza-technologicznych (service innovation).
Każdy z ww. tematów został zaprezentowany przez innego eksperta. I tak, p. Erik Sundstrom z Centrum Badań i Usług Uniwersytetu w Karlstad zainicjował dyskusję nt. stymulowania rozwoju innowacji poza-technologicznych w kontekście stosowanych polityk, p. Jo Casebourne – dyrektor innowacji publicznych i społecznych w instytucji NESTA UK opowiedziała jak innowacje społeczne mogą pomóc w dużych wyzwaniach społecznych i ekonomicznych przed jakimi stoi Europa, natomiast p. Francisco Loras z sieci współpracy regionów zaprezentował dotychczasowe badania wpływu innowacji poza-technologicznych.
Po każdej z części konferencji odbywała się szeroka dyskusja z udziałem zaproszonych gości, w tym przedstawicieli partnerów projektu InnoMot. Konferencję podsumował panel dyskusyjny w skład którego wchodzili prelegenci prowadzący główne tematy konferencji i Lider projektu InnoMot.
Cykl spotkań organizowany w ramach projektu InnoMot w Walencji
W dniu 25 września 2013 r. odbyły się warsztaty, podczas których zaprezentowano wybrane rozwiązania proinnowacyjne wdrożone w Hiszpanii, w regionie Walencji, szczególnie z zakresu innowacji poza-technologicznych. Teoria i prezentacje zostały poparte wizytami studyjnymi w instytucjach wdrażających omawiane dobre praktyki.
Uczestnicy łódzkiej delegacji wzięli udział w następujących wizytach:
- INNOCAMARAS – program Izby Przemysłowo – Handlowej w Walencji mający na celu promowanie wzorców pro-innowacyjnych wśród sektora MŚP (uczestnictwo przedstawiciela Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Departamentu ds. Przedsiębiorczości);
- MANAGEMENT VOUCHER – wsparcie konsultacyjne dla MŚP prowadzące do zwiększenia ich potencjału innowacyjnego (przedstawiciele Departamentu Polityki Regionalnej);
- MULTILATERAL PROCUREMENT PROGRAMME – program zamówień wielostronnych polegający na wspieraniu MŚP w budowaniu wzajemnych powiązań biznesowych z partnerami m.in. międzynarodowymi (przedstawiciel Technoparku Łódź).
Prezentacje oraz dokumenty związane z konferencją i dobrymi praktykami znajdują się na stronie internetowej projektu InnoMot:
www.innomot.net/documents/valencia-week .
Data publikacji: 29 października 2013 r.
Konferencja regionalna „Europejska Współpraca Terytorialna. Doświadczenia i perspektywy”
Łódź, 10.06.2013
Aktywna promocja projektu InnoMot odbyła się podczas zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej UMWŁ w dniu 10 czerwca 2013 r. konferencji pn. „Europejska Współpraca Terytorialna. Doświadczenia i perspektywy”, która miała miejsce w Łódzkim Technoparku.
|
|
Konferencja pn. „Europejska Współpraca Terytorialna. Doświadczenia i perspektywy” w Łódzkim Technoparku
W konferencji uczestniczyło ok. 90 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z województwa łódzkiego, uczelni wyższych i zawodowych, organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych Województwa Łódzkiego oraz pracowników innych departamentów Urzędu Marszałkowskiego UMWŁ.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały projekty realizowane przez Województwo Łódzkie w ramach współpracy transnarodowej i międzyregionalnej. Uczestnicy spotkania mieli m.in. możliwość zapoznania się z założeniami projektu InnoMot oraz z przebiegiem jego realizacji. Promocja projektu InnoMot wsparta była odpowiednimi narzędziami wizualnymi – broszura, baner projektu oraz logo projektu.
Data publikacji: 12 czerwca 2013 r.
Podręcznik dobrych praktyk
W wyniku dotychczasowych prac w ramach projektu InnoMot powstał pierwszy Podręcznik dobrych praktyk.
Zawiera on zbiór opisów 34 najlepszych praktyk zidentyfikowanych przez poszczególnych partnerów. Z Województwa Łódzkiego swoją dobrą praktyką podzieliły się następujące instytucje:
- Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi,
- Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej,
- Technopark Łódź,
- Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Do pobrania - Podręcznik dobrych praktyk (PDF 738KB)
Data publikacji: 3 czerwca 2013 r.
Spotkanie partnerów – Łódź 2013
W dniach 26 – 27 lutego 2013 r. Województwo Łódzkie było gospodarzem spotkania partnerów projektu InnoMot realizowanego w ramach programu INTERREG IVC, które zorganizowane zostało w siedzibie Centrum Obsługi Przedsiębiorców przy ul. Moniuszki
w Łodzi.
Podczas spotkania omówione zostały po kolei działania dokonane w 2. semestrze realizacji projektu (1.07–31.12.2012) w ramach poszczególnych komponentów oraz wytyczono cele na następny semestr.
Spotkanie miało charakter organizacyjny. Największą część spotkania zajęło omawianie zadań w ramach komponentu 3 „Wymiana dobrych praktyk”. Lider komponentu 3 przedstawił kolekcję dobrych praktyk zidentyfikowanych przez wszystkich Partnerów. Pani Teta Capua – ekspert zewnętrzny zapewniony przez lidera komponentu 3, przedstawiła propozycję kryteriów i metodologię ewaluacji zebranych dobrych praktyk.
Lider komponentu 2 „Promocja i rozpowszechnianie” zadeklarował przygotowanie opisów zebranych dobrych praktyk w formie możliwej do druku do końca marca 2013 r. Gotowe zestawienie zostanie zaprezentowane na stronie internetowej projektu www.innomot.net oraz na stronach partnerów projektu.
Wymiana doświadczeń poprzez udział w międzyregionalnych seminariach i wizytach studyjnych rozpocznie się w czerwcu 2013 r.
Spotkanie partnerów – Łódź 2013
Data publikacji: 13 marca 2013 r.
InnoMot na Europejskim Forum Gospodarczym
W dniach 7–8 listopada 2012 r. w Hotelu Andel’s w Łodzi, po raz piąty odbyło się Europejskie Forum Gospodarcze. W tym roku forum odbyło się pod hasłem: „W drodze do innowacyjnej gospodarki regionów – rozwój, konkurencja, współpraca”. W ramach forum odbyły się liczne sesje plenarne, debaty i panele dyskusyjne, dotyczące branż takich jak m.in. energetyka i odnawialne źródła energii, bio i nanotechnologie, IT/ICT, innowacyjny przemysł lekki, przemysł mody, infrastruktura i transport, ekologiczne rolnictwo i przetwórstwo rolno–spożywcze. Dodatkowym atutem EFG była część wystawiennicza, która zgromadziła wiodących producentów z innowacyjnych, dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, instytucje odpowiedzialne za rozwój innowacyjności oraz wsparcie przedsiębiorczości w regionach, jak również przedstawicieli administracji samorządowej.
Departament Polityki Regionalnej zaprezentował podczas niniejszego forum projekt pn. „Improving Regional Policies promoting and motivating non–technological Innovation in SMEs” – InnoMot, realizowany przez Województwo Łódzkie w ramach Programu INTERREG IVC. Przybyłym gościom rozdane zostały broszury informacyjne przybliżające charakterystykę projektu.
Tematyka projektu InnoMot doskonale wpisuje się w zagadnienia poruszane podczas ww. forum w zakresie współpracy władzy regionalnej i biznesu oraz nauki w budowaniu innowacyjnych regionów. Niewątpliwie, V Europejskie Forum Gospodarcze było doskonałą okazją do integracji środowisk: biznesu, nauki i władzy regionalnej.
|
|
Europejskie Forum Gospodarcze
Data publikacji: 19 listopada 2012 r.
Spotkanie partnerów – Varna 2012
W dniach 18-19 września 2012 r. odbyło się drugie spotkanie Grupy Sterującej projektu InnoMot, które miało miejsce w Varnie (Bułgaria).
Podczas spotkania Lider projektu – Luis Ballester z West Sweden podsumował pierwszy okres realizacji projektu. Zgodnie z opinią Lidera wszyscy partnerzy skutecznie przyczynili się do osiągnięcia założonych wskaźników i realizacji celów.
Lider Komponentu 2 – Francisco Loras przedstawił zebranym projekt broszury informacyjnej InnoMot.
W ramach komponentu 3 – Wymiana dobrych praktyk, lider komponentu – ERVET – poinformował, że semestr 2 poświęcony jest na identyfikację dobrych praktyk. Pierwszy raport nt. zebranych dobrych praktyk powstanie do 31 grudnia 2012 r. przygotowany przez ERVET.
Spotkanie Grupy Sterującej w Varnie w Bułgarii
Najbliższe spotkanie Grupy Sterującej odbędzie się w Łodzi w lutym 2013 r.
Podczas spotkania w Varnie wszyscy partnerzy pokrótce zaprezentowali pierwsze przykłady dobrych praktyk z poszczególnych regionów. Wizyty studyjne w celu poznania wybranych dobrych praktyk będą miały miejsce w 2013 r.
Broszura InnoMot do pobrania
Data publikacji: 3 października 2012 r.
W dniu 30.05.2012 r. odbyło się spotkanie informacyjne w ramach projektu InnoMot, w którym wzięli udział przedstawiciele obserwatorów regionalnych oraz komórek organizacyjnych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi - Departamentu Przedsiębiorczości oraz Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej. Podczas spotkania przedstawione zostały ogólne informacje nt. projektu - cele i zadania, partnerstwo, harmonogram prac, jak również omówiono zakres i zasady przyszłej współpracy z obserwatorami regionalnymi.
![]() |
![]() |
Data publikacji: 4 czerwca 2012 r.
Informujemy, że w odpowiedzi na ogłoszenie o możliwości nawiązania współpracy z obserwatorami regionalnymi w ramach projektu InnoMot, przyjęto 8 zgłoszeń, od następujących instytucji:
-
Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej Sp. z o.o.
-
Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o.
-
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości
-
Politechnika Łódzka, Wydział Organizacji i Zarządzania
-
Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
-
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach
-
Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego SA
-
Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego
W/w podmiotom dziękujemy za wyrażone zainteresowanie. Dalsze informacje prześlemy drogą elektroniczną na adresy podane w zgłoszeniach.
Data publikacji: 8 maja 2012 r.
W związku z udziałem Województwa Łódzkiego w projekcie pn. „Improving Regional Policies promoting and motivating non-technological Innovation in SMEs” – InnoMot, realizowanym w ramach Programu INTERREG IVC, zapraszamy zainteresowane instytucje (podmioty prawa publicznego, instytucje okołobiznesowe oraz z sektora non-profit) do współpracy.
Celem projektu jest poprawa polityki mającej na celu zmotywowanie sektora MŚP do rozwoju i wczesnego przyjmowania innowacji nie-technologicznych. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest identyfikacja istniejących dobrych praktyk, analiza czynników ich sukcesu i transfer w regionach zaangażowanych w projekt, a następnie użycie tych dobrych praktyk w celu udoskonalenia istniejących polityk.
W ramach projektu prowadzona będzie wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk, organizacja wspólnych warsztatów i konferencji, wizyt studyjnych, międzyregionalne sesje szkoleniowe, dostarczanie tematycznych studiów i badań, przewodników w zakresie dobrych praktyk, rekomendacji politycznych oraz planów rozwoju.
Realizacja projektu koncentrować się będzie na badaniu i promowaniu innowacyjności w modelach biznesowych, metodach marketingu, kanałów komercjalizacji, metod organizacji, promocji itp.
Partnerzy w projekcie:
-
West Sweden (Szwecja),
-
TeleRegions Net (sieć regionów),
-
Województwo Łódzkie,
-
Meath County Enterprise Board (Irlandia),
-
Regional Agency for Entrepreneurship and Innovations (Varna, Bułgaria),
-
European Bussiness innovation Centre of Navarra – CEIN (Navarra, Hiszpania),
-
Instituto de la Pequena y Mediana Empresa de la Generalitat Valenciana IMPIVA (Walencja, Hiszpania),
-
North France Innovation Development NFID (Francja),
-
ERVET –Emilia-Romagna Economic Development Agency L.t.d. (Włochy),
-
Central Region Denmark (Dania).
Projekt InnoMot daje nam możliwość nawiązania współpracy z obserwatorami regionalnymi. Spośród zgłoszeń wybrane zostaną instytucje wnoszące dobrą praktykę, która najpełniej wpisuje się w założenia projektu.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę kontaktować się z pracownikiem Departamentu Polityki Regionalnej – p. Moniką Urbaniak: tel. 42/ 663 31 02.
Wszystkie zainteresowane współpracą w ramach projektu InnoMot jednostki zapraszamy do zgłaszania się za pomocą formularza na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 30 kwietnia 2012 r.
Data publikacji: 18 kwietnia 2012 r.
Województwo Łódzkie zostało partnerem w projekcie realizowanym w ramach Programu INTERREG IVC pn. „Improving Regional Policies promoting and motivating non-technological Innovation in SMEs” – InnoMot
Celem projektu jest poprawa polityki mającej na celu zmotywowanie sektora MŚP do rozwoju i wczesnego przyjmowania innowacji nie-technologicznych, m.in. organizacyjnych, marketingowych. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest identyfikacja istniejących dobrych praktyk, analiza czynników ich sukcesu i transfer w regionach zaangażowanych w projekt, a następnie użycie tych dobrych praktyk w celu udoskonalenia istniejących polityk.
Realizacja projektu koncentrować się będzie na badaniu i promowaniu innowacyjności w modelach biznesowych, metodach marketingu, kanałów komercjalizacji, metod organizacji, promocji itp.
Partnerami w ramach niniejszego projektu zostały również następujące instytucje: West Sweden (Szwecja), TeleRegions Net (sieć regionów), Meath County Enterprise Board (Irlandia), Regional Agency for Entrepreneurship and Innovations (Varna, Bułgaria), European Bussiness innovation Centre of Navarra – CEIN (Navarra, Hiszpania), Instituto de la Pequena y Mediana Empresa de la Generalitat Valenciana IMPIVA (Walencja, Hiszpania), North France Innovation Development NFID (Francja), ERVET –Emilia-Romagna Economic Development Agency L.t.d. (Włochy), Central Region Denmark (Dania).
W dniu 15 grudnia 2011 r. ww. projekt został rekomendowany przez Komitet Monitorujący Program INTERREG IVC do dofinansowania. W następstwie, Lider projektu (West Sweden) ustalił termin spotkania rozpoczynającego projekt na 27-28 lutego 2012 r. w Göteborgu. Podczas pierwszego spotkania Grupy Sterującej przedstawione zostały krótkie prezentacje wszystkich regionów partnerskich, jak również omówiono sprawy organizacyjne projektu, kalendarz wydarzeń, obowiązki partnerów oraz procedurę podpisania umowy partnerskiej.
Projekt rozpoczął się w styczniu 2012 r., trwać będzie do końca grudnia 2014 r. Budżet projektu wynosi 2 274 728 EUR.
Program INTERREG IVC jest realizowany w ramach 3 celu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Swym zasięgiem obejmuje 27 państw UE oraz Norwegię i Szwajcarię. Ogólnym celem niniejszego Programu jest poprawa skuteczności polityki rozwoju regionalnego w obszarach: innowacji, gospodarki opartej na wiedzy, ochrony środowiska i zapobiegania ryzyku a także wkład w unowocześnienie gospodarki oraz wzrost konkurencyjności w Europie. Cel ten jest realizowany poprzez wymianę, współdziałanie oraz transfer doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk. Dzięki temu, pomyślnie zrealizowane w innych regionach inicjatywy mogą być rozpowszechnione w całej Europie. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IVC dla partnerów z Polski wynosi 85%. Więcej informacji nt. Programu INRERREG IVC można uzyskać na stronie internetowej: http://www.interreg4c.eu/, http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/.
Data publikacji: 17 kwietnia 2012 r