„XXIV Krajowe Dni Ziemniaka” i „Błaszkowskie Noce”

poniedziałek, 28 sierpnia 2017
„Ziemniak dziś i jutro” to hasło towarzyszące XXIV Krajowym Dniom Ziemniaka” które w miniony weekend odbywały się w naszym województwie, po raz pierwszy w miejscowości Kalinowa w gminie Błaszki. Nowe miejsce, to także nowi współorganizatorzy. Wraz z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, do organizacji tegorocznych Dni przyłączyły się firmy z branży ziemniaka: Hodowla Roślin Kalinowa Sp. z o.o. i Agrosad Sp. z o.o. Imprezę współorganizowały również: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Stowarzyszenie Polski Ziemniak oraz Gmina i Miasto Błaszki. W uroczystości otwarcia wydarzenia uczestniczył m.in. marszałek WŁ Witold Stępień.
 
- Jestem pod wrażeniem tylu znakomitych odmian ziemniaków. Widać, że plantatorzy dbają o podniebienia konsumentów i starają się wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Uprawy ziemniaków w Łódzkiem to jedna piąta polskiej produkcji tej wyjątkowej i ważnej dla nas rośliny. Dlatego nie dziwi liczba wystawców i producentów na tegorocznej imprezie. Gratuluję organizatorom i wierzę, że taka promocja ziemniaka przyniesie w przyszłości wymierne rezultaty – powiedział marszałek Witold Stępień.
 
W trakcie XXIV Krajowych Dni Ziemniaka zaprezentowano ponad 100 ziemniaczanych odmian. Pokazywano też innowacyjne technologie sadzenia, pielęgnacji zbioru oraz nawożenia i ochrony ziemniaka oraz możliwości wykorzystania w rolnictwie nowych rozwiązań technologicznych, a także metod unikania błędów agrotechnicznych mających wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Obecne były również kolekcje ponad 30 odmian cebuli wraz z wpływem zastosowania różnych systemów nawadniania na jej plon i jakość.
 
Podczas imprezy odbył się największy w historii Polski pokaz zbioru ziemniaków. W trakcie trwania wystawy, krajowi oraz zagraniczni specjaliści prowadzili wykłady  dotyczące technologii uprawy, przechowalnictwa, odmianoznawstwa ziemniaka, a także rozwiązań marketingowych.
 
Zwieńczeniem sobotniego wydarzenia był koncert „Nie taki Straszny Dwór” Wędrownego Festiwalu  „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką. W sobotni wieczór mieszkańcy gminy Błaszki oraz goście i turyści z regionu łódzkiego i całego kraju mogli wczuć się w klimat „Błaszkowskich Nocy” czyli dorocznego festynu rodzinnego odbywającego się w centrum Błaszek.
 
GS