„Solidarność” obraduje w Spale
czwartek, 19 października 2023Województwo Łódzkie, a dokładnie Spała, są gospodarzami XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, podczas którego wybrane zostaną nowe władze związku na lata 2023-2028. W czwartek, 19 października, nowym przewodniczącym na czwartą kadencję został dotychczasowy szef związku – Piotr Duda. Gośćmi wydarzenia byli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Samorząd województwa reprezentował marszałek Grzegorz Schreiber.
W obradach bierze udział niemal 250 delegatów regionów związku, którzy w Spale nakreślą najważniejsze kierunki działań „Solidarności” na najbliższe lata.
Grzegorz Schreiber podziękował delegatom, że na swoje wielkie święto wybrali województwo Łódzkie. Życzył też owocnych obrad przypominając o olbrzymiej roli „Solidarności" w historii Polski. – „Solidarność" zawsze cechowała zdolność do ustalania i negocjowania w najważniejszych sprawach pracowniczych, ale też troska o losy Polski. Zawsze potrafiliście to znakomicie łączyć i jestem przekonany, że tak będzie i podczas tego zjazdu – mówił do delegatów związku.
Do nowych wyzwań i planów „Solidarności", a także do jej roli w walce o demokratyczną Polskę, nawiązali w swoich wystąpieniach prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Prezydent przypominał, ile postulatów społecznych poprawiających warunki życia Polaków, a realizowanych we współpracy z „Solidarnością", udało się spełnić od 2015 roku. Wymienił m.in. obniżenie wieku emerytalnego, ograniczenie handlu w niedziele czy wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.
- Jeśli ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, czy zadania, które przyjmuje na siebie NSZZ „Solidarność” w istocie są działaniami progospodarczymi, prospołecznymi, to nie mam żadnych wątpliwości, że ostatnie lata, pokazały dobitnie, że tak właśnie jest – realna poprawa warunków życia w Polsce, powrót ogromnej rzeszy ludzi, którzy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wyjechali za granicę szukać dla siebie szansy i pracy – podkreślił Andrzej Duda deklarując, że dalej będzie realizował prospołeczną politykę wypracowaną we współpracy z „Solidarnością” m.in. program 500+, dodatkowe świadczenia emerytalne, waloryzacje emerytur, podwyższenie minimalnej płacy i stawki godzinowej.
- Możecie być Państwo pewni, że z tej drogi nie zejdę – zapewnił.
Podobną deklarację złożył również premier Mateusz Morawiecki. – Niezależnie od obrotu wydarzeń związanego z ostatnimi wyborami, Prawo i Sprawiedliwość będzie stało na straży praw pracowniczych. Będzie stało również na straży polityki społecznej i prorodzinnej – podkreślił szef rządu. - Solidarność ma wielką przeszłość. O tym wie cały świat, ale ja wierzę, że „Solidarność" ma także wielką przyszłość.
Tegoroczny zjazd odbywa się pod hasłem nawiązującym do postaci św. Jana Pawła II „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy” o czym mówił Piotr Duda, przewodniczący związku. – Musimy pilnować Polski, bo Polacy na nas patrzą, musimy pilnować praw pracowniczych – podkreślił.
Podczas oficjalnej części zjazdu, w którym wzięli też udział m.in. Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej oraz Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główna Inspektor Pracy, prezydent Andrzej Duda uhonorował zasłużonych członków „Solidarności" wręczając Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski byłym przewodniczącym związku: Marianowi Krzaklewskiemu i Januszowi Śniadkowi.
fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/%e2%80%9esolidarno%c5%9b%c4%87%e2%80%9d-obraduje-w-spale#sigProIdae38be327f