Łódzkie zachwyca

poniedziałek, 30 grudnia 2024

Kościół w Mileszkach, Kaplica Scheiblera w Łodzi, Pałac Herbsta czy Parowozowna w Skierniewicach. To tylko niektóre zabytki, które odzyskują dawny blask dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. W kończącym się roku na program „Łódzkie ratuje zabytki” przeznaczono rekordową kwotę 13 mln zł. Dzięki dotacjom z budżetu województwa łódzkiego odnowione zostały 94 zabytkowe obiekty na terenie Łódzkiego.

Województwo łódzkie jest regionem bogatym w zabytki, które odzwierciedlają zarówno jego historię, jak i rozwój przemysłowy, społeczny i kulturalny. Region ten, choć często kojarzony z przemysłową tradycją Łodzi, posiada także wiele cennych obiektów związanych z historią, architekturą oraz sztuką. Zabytki województwa łódzkiego to nie tylko monumentalne budowle, ale także perełki przemysłowego dziedzictwa, pałace, dwory, kościoły, a także naturalne krajobrazy i obiekty związane z historią ludzką.

Jednym z przykładów zabytków remontowanych przy wsparciu programu jest kościół Świętego Wawrzyńca w Kutnie. To jeden z najważniejszych zabytków w tym mieście, mający ogromne znaczenie zarówno religijne, jak i historyczne. Jego historia sięga końca wieku XIX, a architektura oraz wnętrze odzwierciedlają zmiany zachodzące w sztuce i kulturze przez wieki. To trzeci kościół, który stoi na tym miejscu od 1301 roku. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przeprowadzone zostały prace konserwatorskie kamiennej posadzki i zabytkowych schodów wejściowych do kościoła.

Kutno_kościół_sw._Wawrzyńca.jpg

- Przez dobrze ponad wiek, schody, które są wykonane z potężnych kamieni, zaczęły się rozsuwać i pękać. Stało się to nie tylko nieestetyczne, ale też niebezpieczne. Elementy schodów w części zostały wymienione i ułożone na nowo - mówi ksiądz Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii świętego Wawrzyńca w Kutnie.
Samorząd województwa na prace konserwatorskie i renowacyjne w kutnowskiej świątyni do tej pory przekazał ponad 416 tysięcy złotych.

W Mileszkach natomiast praktycznie od nowa budowany jest kościół, który spłonął w 2015 roku. Do tej pory odbudowa kościoła pochłonęła ponad 5 milionów złotych. Złożyły się na to pieniądze z odszkodowania, składek wiernych, nie tylko z archidiecezji łódzkiej, ale całej Polski. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
- Gdy dziś parzę na kościół czuje satysfakcję i niedosyt – mówi ksiądz ks. Roman Kurzdym, proboszcz parafii. Satysfakcję z tego powodu, że jest już tak dużo zrobione. Z zewnątrz wygląda to tak, jakby kościół był już prawie skończony. Niedosyt, bo w środku mamy jeszcze bardzo, bardzo dużo do zrobienia.

Mileszki_-_kościół.jpg

Kościół pod wezwaniem św. Doroty wybudowany został w 1766 roku. XVIII-wieczna świątynia była jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków województwa. Odbudowany kościół ma być możliwie wierną rekonstrukcją drewnianej świątyni z XVIII w. Uroczysta konsekracja odbudowanej świątyni, jak informuje ksiądz Roman Kurzdym, planowana jest na koniec sierpnia 2025 roku, dziesięć lat po pożarze.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a maksymalna wysokość dotacji wyniosła 150 tys. zł.  Z funduszy mógł skorzystać każdy, kto posiada zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Pałac_w_Nieborowie.jpg

na zdjęciu: Remont podjazdu pod pałac w Nieborowie

W dotychczasowych 21 edycjach konkursu przyznano łącznie 981 dotacji na łączną kwotę ponad 69 milionów złotych. Wśród obiektów, w których odnowieniu uczestniczyło Województwo Łódzkie poprzez udzielone dotacje można wymienić Archikolegiatę w Tumie, Bazylikę w Studziannie-Poświętnem, Kościół parafialny w Sulejowie-Podklasztorzu, drewniany kościół w Korczewie, Kościół Farny w Piotrkowie Trybunalskim, Parowozownię w Skierniewicach, Muzeum w Oporowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Młyn w Ldzaniu-Talarze, Politechnikę Łódzką, Katedrę Łódzką czy Pałac Herbsta w Łodzi.

Na zdjęciach świątynie i obiekty, które zostały poddane renowacji w ramach programu "Łódzkie ratuje zabytki"

bg.