Łódzkie walczy z suszą i powodziami
środa, 11 września 2024Przy dużych opadach parkowy staw retencyjny w Dobroniu zbiera nadmiar wody i pomaga chronić domy mieszkańców przed zalaniem, ale teraz sam wymaga renowacji. Dzięki unijnej dotacji przyznanej gminie przez zarząd województwa zostanie kompleksowo oczyszczony. To tylko jeden z ponad 50 projektów, które otrzymały unijne wsparcie na budowę lub przebudowę zbiorników wodnych. Łącznie na ten cel samorząd województwa w tym roku przeznaczył ponad 27 mln zł.
Pomoc finansowa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosi od 100 do 500 tysięcy złotych na jeden projekt. Ten zgłoszony przez gminę Dobroń obejmuje m.in. odmulenie dnia zbiornika oraz kanału zasilającego, remonty przepustów oraz regulację i umocnienie skarp. Inwestycja zostanie połączona z rewaloryzacją gminnego parku, więc mieszkańcy, oprócz zabezpieczenia przeciwpowodziowego, zyskają atrakcyjne miejsce do wypoczynku.
- Cieszymy się z tej renowacji ze względów estetycznych i zdrowotnych, a bo taka sadzawka z liśćmi i błotem nikomu nie służy. To jest zabytkowy park, wiele osób tu odpoczywa, przychodzi z dziećmi – mówi Dorota Bagińska, sołtys Dobronia.
Na oczyszczenie, a tym samym pogłębienie stawu czekają też strażacy, którzy co roku przy dużych deszczach czy roztopach pomagają wypompowywać wodę z domów w pobliżu zbiornika.
- Przez ostatnie kilka lat przy wiosennych opadach dochodzi tu do licznych podtopień np. zalewana jest ulica Kanałowa. Mamy tu zawsze dużo pracy, a zagrożony jest też nasz kościół - mówi Rafał Zych, naczelnik OSP w Dobroniu, który jest przekonany, że oczyszczenie stawu sprawi, że przy roztopach będzie on zbierał wodą spływającą z gruntów położonych wyżej. Teraz to praktycznie niemożliwe, bo staw jest bardzo zamulony. - W tym momencie tego stawu nie moglibyśmy użyć także przy pożarze.
Z unijnego wsparcia na renowację lub budowę zbiorników retencyjnych w tym roku skorzystały lub skorzystają też m.in. gminy Brzeźnio, Rzeczyca, Andrespol, Białaczów, Poświętne, Uniejów, Sulejów, Witonia, Sławno czy Żelechlinek. Wysokość pomocy przekazanej przez województwo łódzkie wynosi 22,3 mln zł.
Ale to nie wszystkie dotacje przekazane gminom na budowę lub przebudowę zbiorników retencyjnych. Wiosną rozstrzygnęliśmy konkurs, w którym pula wynosiła ponad 5 milionów złotych. Z dofinansowania skorzystało 38 gmin, a kilka samorządów już zakończyło inwestycje m.in. gmina Aleksandrów w pow. piotrkowskim. Zbiornik w miejscowości Wólka Skotnicka został pogłębiony i odmulony, a jego brzegi umocniono. Dzięki temu lepiej będzie gromadzić wodę w czasie większych opadów czy roztopów tworząc rezerwuar wody na czas suszy. Bezpieczniej czują się też mieszkańcy Świętych Lasek w pow. skierniewickim, gdzie miejscowy staw został odmulony, a jego skarpy zostały umocnione i wyprofilowane. Celem inwestycji było zahamowanie spadków poziomu wód gruntowych.
kw/ fot. Piotr Wajman