Łódzkie Zdrój. W regionie przybywa tężni, bo tak chcą mieszkańcy
wtorek, 22 kwietnia 2025W Łódzkiem będzie jeszcze więcej tężni. Od kilku dni swoją mają mieszkańcy Piotrkowa, a w wakacje taki obiekt zostanie oddany w Kamieńsku. W ubiegłym roku ruszyła największa tężnia w województwie – zaprasza do niej Uniejów. Od 2024 swoim miejscem do inhalacji mogą się pochwalić też m.in. Koluszki.
Podróż z Łodzi do Rabki Zdrój to prawie 4 godziny, a do Krynicy ponad 5,5. Jednak aby nawdychać się powietrza bogatego w jod i mikroelementy, mieszkańcy Łódzkiego nie muszą jechać aż tak daleko. W samej Łodzi jest ponad 10 tężni, a drugie tyle prozdrowotnych budowli mamy w regionie. I ciągle powstają nowe.
Z najnowszej – od połowy przedświątecznego tygodnia – mogą korzystać mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego. Tężnia solankowa stanęła w parku im. Kardynała S. Wyszyńskiego, w rejonie miejskiej pływalni i parku linowego. Obiekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego Piotrkowa i kosztował ok. 600 tys. zł. Dla miasta to inwestycja w zdrowie mieszkańców, którzy już korzystają z dobrodziejstw mikroklimatu wspomagającego leczenie chorób układu oddechowego oraz wspomagającego odporność.
Jeszcze w to lato swoje tężnie – aż dwie – będą mieć mieszkańcy Kamieńska. Obiekty są częścią kompleksowego zagospodarowania terenu byłego Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przed reformą administracyjną, czyli za czasów województwa piotrkowskiego, znajdowały się tam domki letniskowe oraz m.in. baseny. Dziś to plac budowy, a wkrótce potężny teren rekreacyjny z dwiema tężniami solankowymi – każdą wysoką na 6 i szeroką na 20 metrów. Mieszkańcy Kamieńska, a także odwiedzający gminę, do swojej dyspozycji będą mieli również ok. 2,5 km ścieżek biegowo-spacerowych, boisko do piłki plażowej, parkingi – rowerowy oraz dla samochodów, a także toalety. Miasto przygotowuje tu również miejsca dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych prowadzeniem lokali gastronomicznych. Zajmujący ok. 10 ha kompleks będzie w znacznej części monitorowany i dobrze skomunikowany. Inwestycja ma być gotowa w wakacje.
Jeszcze bardziej imponującą tężnią, do tego wraz z pijalnią wody geotermalnej, może pochwalić się Uniejów. Obiekt ruszył w ubiegłym roku, a swój wkład w inwestycję miał samorząd województwa przekazując 6,3 mln zł dotacji unijnej Tężnia ma 91 metrów długości i jest wysoka na 6,5 metra, a zbiornik mieści ok. 260 metrów sześciennych solanki. Spacerowicze mają do swojej dyspozycji ponad 90 metrowy chodnik, są także tarasy, ławki i punkt gastronomiczny.
Także w ubiegłym roku tężnię otwarto w Koluszkach. Drewniana instalacja, wypełniona tarniną śliwy i otoczona ławkami oraz leżakami, znajduje się w Parku Miejskim. Z obiektu mogą korzystać rowerzyści bezpieczni o swoje jednoślady, bo obok tężni jest miejsce do parkowania rowerów.
Tężnia solankowa wspiera też rekonwalescencję sieradzan i pacjentów tamtejszego szpitala wojewódzkiego. Obiekt powstał w 2023 roku decyzją mieszkańców województwa łódzkiego głosujących w Budżecie Obywatelskim WŁ. Obiekt jest ogólnodostępny, a wokół są ławki i leżaki.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu, ale i łódzkim spółdzielniom mieszkaniowym powstały też tężnie w Łodzi. Pierwszy taki obiekt to tzw. Retkocinka, bo to właśnie mieszkańcy Retkini pozazdrościli powietrza Ciechocinkowi. Tężnie stanęły w ok. ul. Hufcowej i Babickiego na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik. W jej ślad poszły kolejne spółdzielnie m.in. Reja i Zarzew, a kolejne obiekty zaczęły powstawać w ramach budżetu obywatelskiego Łodzi m.in. tężnia w Parku Widzewska Górka, w parku Podolskim, w Pasażu Abramowskiego, na Stawach Jana.
Z dobrodziejstw solanki korzystają również mieszkańcy innych miast województwa. Aż trzy tężnie są w Bełchatowie (park J. Samujłły na Binkowie, skwer w okolicy ul. Energetyków na os. Przytorze oraz na os. Budowlanych), a dwie w Białej Rawskiej (kąpielisko miejskie przy ul. Żurawiej). Takie miejsce do rekonwalescencji i rekreacji mają również mieszkańcy Zduńskiej Woli (w parku miejskim), Łęczycy (park miejski), Dąbrowic w pow. kutnowskim (główny plac miasta), Dzierżąznej (gm. Zgierz) oraz Buczku. To z pewnością najbardziej oryginalna tężnia w regionie, bo jest w kształcie truskawki.
kw, aa
fot. T. Grala, M. Romanik
tężnia w Kamieńsku - mat. UM w Kamieńsku, tężnia w Buczku - mat. UG w Buczku
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/lodzkie-zdroj-w-regionie-przybywa-tezni-bo-tak-chca-mieszkancy#sigProId910ce00d9d