Łódzkie energetyczne

środa, 14 lutego 2018

Wyzwania związane z polityką energetyczną województwa łódzkiego, a także rola klastrów energetycznych i koncepcja ich funkcjonowania – to główne tematy seminarium zorganizowanego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Spotkanie otworzył marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Wśród najważniejszych wyzwań polityki energetycznej regionu łódzkiego jest promocja odnawialnych źródeł energii, a także jej oszczędność. Ważną rolę pełni także produkcja energii z jak najmniejszym oddziaływaniem na środowisko oraz tworzenie klastrów energetycznych. Takie klastry wprowadzone nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z 2016 r. budzą wiele zainteresowania i emocji. To dlatego Departament Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Centrum Pro-Akademia zorganizowały seminarium, które w oparciu o nowe zapisy ustawy miało wyjaśnić m.in.: jaka jest idea klastrów energetycznych, w jaki sposób je zakładać i jakie są możliwości ich finansowania.

Ważnym elementem spotkania była część warsztatowa, podczas której praktycy i eksperci dzieli się doświadczeniem z przedstawicielami samorządów i przedsiębiorstw tworzących nowy klaster energetyczny w Łódzkiem. Związek nazwany roboczo „Klaster dobrej energii” będzie pierwszym klastrem energetycznym w Łódzkiem powstałym według znowelizowanej ustawy o OZE. Planuje się, że nowy klaster obejmie działaniem pięć gmin skupionych wokół energii geotermalnej: Uniejów, Poddębice, Łęczyca, Daszyna, Wartkowice.

Marszałek województwa Witold Stępień otwierając seminarium podkreślał, że region łódzki od lat jest liderem w produkcji energii elektrycznej w Polsce. - Elektrownia Bełchatów zapewnia 20 procent udziału w produkcji energii elektrycznej w krajowym systemie energetycznym, ale tworzymy i wykorzystujemy także dobry klimat dla energii odnawialnej, która może stanowić dopełnienie dla energii konwencjonalnej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne regionu – mówił. Marszałek przypomniał też, że w 2015 roku region znajdował się na 6. miejscu w kraju pod względem mocy zainstalowanej w elektrowniach wykorzystujących OZE.

Ideą klastrów energetycznych (zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE z 2016 r.) jest zintegrowanie różnych podmiotów, w tym małych i średnich przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek naukowych i ośrodków badawczych, które stanowiłyby spółdzielnię energetyczną i wspólnie pracowały na rzecz rozwoju polityki energetycznej w województwie łódzkim. W skład klastrów wchodzą i wytwórcy energii, i jej dystrybutorzy. Intencją ich powoływania jest zmniejszenie niestabilności i nieprzewidywalności OZE poprzez integrację.

dk