Związek Województw zaniepokojony

czwartek, 26 kwietnia 2018
Reprezentanci samorządu województwa łódzkiego uczestniczyli w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Województw RP, który zajął się stanem przygotowań do wyborów samorządowych. Wynikiem prac było stanowisko, w którym samorządowcy wyrażają swój niepokój co do rozbieżności pomiędzy wymaganiami stawianymi przez znowelizowany Kodeks Wyborczy, a rzeczywistością.
 
- Samorządy są postawione w bardzo trudnej sytuacji – mówił Olgierd Geblewicz, prezes Zarządu Związku Województw RP. – Dotychczas to one organizowały wybory, a dzisiaj wiemy, że te kompetencje przesunęły się znacząco w kierunku rządu i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dużym wyzwaniem wydaje się skompletowanie w komisjach wyborczych wystarczającej liczby pracowników, obsługujących wybory.
- Nowelizacja, do której doszło w styczniu tego roku wprowadziła do kodeksu wyborczego szereg nowych przepisów, które nie sprawdzą się w praktyce – powiedział prof. Marek Chmaj, ekspert Związku Województw RP. - Najwięcej wad ma nowa regulacja dotycząca rejestracji przebiegu wyborów komisji wyborczej, czyli tzw. kamerki. Okazuje się, co zresztą już wskazywano w trakcie prac komisji, że te rozwiązania są niezgodne nie tylko z polskimi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, ale też z europejskimi, wprowadzonym w maju systemem RODO.
Zdaniem prof. Marka Chmaja video rejestracji wyborów nie będzie.
 
W przyjętym stanowisku, samorządowcy podkreślają, że wielokrotnie zabierali głos w sprawie Kodeksu Wyborczego, podkreślając że wprowadzone zmiany spowodują dezorganizację w procesie przygotowania wyborów. Apelowali też o podjęcie szerokich konsultacji w sprawie zmian, alarmując tym samym, że brak dialogu skutkować będzie chaosem prawnym i kompetencyjnym, który uniemożliwi rzetelne przeprowadzenie wyborów samorządowych.

W stanowisku wskazane zostało, że Ustawodawca mocno ograniczył rolę jednostek samorządu terytorialnego w zakresie techniczno – organizacyjnego przygotowania wyborów, powierzając niektóre zadania nowej, centralnej administracji wyborczej, wskutek czego, pojawiły się problemy z niedookreślonymi zasadami współpracy centralnej administracji wyborczej z samorządami. Obawę samorządowców wywołuje rekrutacja urzędników wyborczych, bowiem wciąż brakuje odpowiedniej ilości kandydatów, dowodem czego jest podjęcie przez Krajowe Biuro Wyborcze decyzji o przedłużeniu rekrutacji urzędników wyborczych. Pojawiają się także problemy związane z finansowaniem wydatków związanych z wyborami, brak określonych zasad i specyfikacji technicznych zakupu sprzętu niezbędnego do transmisji i rejestracji prac obwodowych komisji wyborczych czy wątpliwości prawne związane z ochroną wizerunku wyborców.
„Mając powyższe na uwadze, Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej wyraża obawę co do stanu przygotowań i możliwości przygotowania transparentnych wyborów samorządowych w oparciu o znowelizowany Kodeks Wyborczy. Jednocześnie wzywamy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bardzo pilnego zajęcia się sprawą” – czytamy w podsumowaniu stanowiska.
 
Treść całego dokumentu znajduje się na stronie ZWRP.
 
Województwo łódzkie reprezentowali w obradach sekretarz ZWRP Dorota Ryl i przewodniczący Sejmiku Marek Mazur.
jg/fot. ZWRP