Z Sieradza do szpitala Kopernika. Więcej połączeń autobusowych w Łódzkiem

czwartek, 2 stycznia 2025

Mieszkańcy Sieradza dojadą bezpośrednio na leczenie do szpitala im. Kopernika w Łodzi. W nowym roku rozwija się siatka połączeń autobusowych dotowanych przez Województwo Łódzkie. 1 stycznia powiększyła się o dodatkową linię, o którą prosili sami mieszkańcy.

Komunikacja autobusowa stanowi ważny element systemu transportu zbiorowego Województwa Łódzkiego. Na co dzień pozwala mieszkańcom mniejszych i większych miejscowości docierać do szkoły, pracy, instytucji kulturalnych czy placówek medycznych. To skuteczne narzędzie w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

W 2025 roku do dyspozycji pasażerów są aż 43 linie uruchomione przez samorząd Województwa Łódzkiego ze wsparciem rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wśród nich jest nowe połączenie z Sieradza przez Zduńską Wolę, Łask i Pabianice do Łodzi. Co ważne, pojazdy będą zatrzymywały się m.in. przy szpitalu im. Kopernika, do którego przyjeżdżają pacjenci z całego regionu. Uruchamiając tę linię, samorząd Województwa Łódzkiego odpowiedział na potrzeby mieszkańców, którzy zabiegali o takie połączenie.

To nie koniec zmian w rozkładzie jazdy. Autobusy kursują częściej m.in. na trasach łączących Piotrków Trybunalski, Tuszyn i Łódź, Bełchatów, Szczerców i Rusiec, Opoczno, Przyłęk i Ciechomin, Piotrków Trybunalski, Rozprzę i Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Głuchów i Brzeziny, Żytno, Przedbórz i Piotrków Trybunalski czy Tomaszów Mazowiecki, Będków i Czarnocin.

Przewozy realizowane są przez regionalnych operatorów. To na przykład PKS Sieradz, Bełchatów, Łęczyca i Tomaszów Mazowiecki. Łączna długość tras to aż 2462 kilometry. Autobusy docierają do wszystkich powiatów Województwa Łódzkiego, 132 gmin i 324 miejscowości. W tym roku wszystkie pojazdy na liniach pokonają w sumie ponad 7,5 mln kilometrów.

Istotną rolę w walce z wykluczeniem komunikacyjnym odgrywa też Kolejowa Komunikacja Autobusowa realizowana przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Pojazdy KKA dowożą mieszkańców miejscowości oddalonych od infrastruktury kolejowej na stacje, skąd mogą kontynuować podróż pociągiem. W regionie funkcjonuje 10 linii KKA, w tym dwie nowe. Od 15 grudnia ubiegłego roku mieszkańcy mogą korzystać z połączenia Działoszyn – Pajęczno – Biała oraz Łaznów – Gałków Mały. Decyzją samorządu Województwa Łódzkiego Kolejowa Komunikacja Autobusowa pozostanie bezpłatna.