Wędrująca po kraju wystawa o AK dotarła do Łodzi

czwartek, 30 czerwca 2022

Objazdowa wystawa plenerowa „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata” dotarła do Łodzi. Dziś na placu Dąbrowskiego zorganizowano uroczyste otwarcie ekspozycji poświęconej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej. W wydarzeniu uczestniczył Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

30 czerwca nie jest przypadkową datą - tego dnia 79 lat temu Niemcy aresztowali gen. Stefana Roweckiego „Grota”, twórcę i dowódcę Armii Krajowej.

Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN opowiada o AK – zakonspirowanym Wojsku Polskim, części Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury PPP, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Przy okazji otwarcia wystawy zorganizowano briefing, podczas którego krótkie prelekcje zarówno o samej Armii Krajowej, jak i jej dowódcy przedstawili pracownicy łódzkiego IPN.

-  Wydarzenie to odnosi się bezpośrednio do tożsamości naszego regionu, naszego narodu i naszego państwa – mówił wicemarszałek Ziemba. – Przypominając chlubną tradycję AK, pamiętajmy, że jej twórcy pochodzą z naszego regionu. Gen. Stefan „Grot” Rowecki urodził się przecież w Piotrkowie Trybunalskim i tam spędził pierwsze lata swojej młodości, dał podstawy, stworzył fundament największej podziemnej armii w okresie II wojny światowej.

W spotkaniu na placu Dąbrowskiego uczestniczyła również porucznik Gryzelda Studzińska, pseudonim „Zela”, łączniczka i sanitariuszka „Szarych Szeregów.

Wystawa złożona z 87 plansz po raz pierwszy zaprezentowana została w lutym 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie – w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Łodzianie mogą ją oglądać do 15 lipca.

 

as

fot. Monika Markiewicz 

(materiały: lodz.ipn.gov.pl)