Wyrównujemy szanse

środa, 26 czerwca 2024

Co najmniej 300 dzieci i młodzieży z Łodzi przez najbliższe 3 lata będzie mogło korzystać z kompleksowej opieki świetlic środowiskowych. Będzie to wspólne odrabianie lekcji, korepetycje, integracja przy przygotowaniu posiłków, ale i zajęcia ze specjalistami m.in. psychologami czy logopedami. Realizacja zajęć będzie możliwa dzięki unijnym dotacjom przekazanym za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

– Środki unijne to nie tylko pieniądze na lanie betonu. To również te, które trafiają do miejsc, gdzie mamy do czynienia z życiem na pograniczu wykluczenia społecznego – mówi Piotr Bors, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podczas konferencji poświęconej wsparciu dla najmłodszych łodzian. Głównym tematem konferencji, w której uczestniczył również Artur Ostrowski, członek zarządu województwa, był projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi „Nasze świetlice 2”.

Dzięki 6 mln zł unijnego dofinansowania, już od września tego roku do końca czerwca 2027 r. w świetlicach środowiskowych działających na terenie Łodzi, dzieci i młodzież z rodzin dotkniętych m.in. biedą, będą mogły odrabiać lekcje i bawić się pod okiem wykwalifikowanych wychowawców. Dostaną też ciepły posiłek. To, co jest szczególnie ważne - projekt obejmuje także zajęcia ze specjalistami: logopedami, psychologami czy socjoterapeutami.

- Nie wszystkich stać na korepetycje, więc to olbrzymia rola tych placówek, żeby dać tym dzieciom równe szanse, bo nie zawsze ci uczniowie taką pomoc mogą otrzymać we własnych domach – podkreśla Artur Ostrowski, z wykształcenia nauczyciel. Jak zadeklarował, zarząd województwa będzie zabiegał, żeby projekty społeczne, oferujące wsparcie dla dzieci, były realizowane i rozwijane w całym Łódzkiem.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w siedzibie stowarzyszenia „Społecznie zaangażowani” przy ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi. Tu zajęcia świetlicowe, także dofinansowane  z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, już trwają. Z nauki przez zabawę pod okiem profesjonalnej kadry korzysta 20 dzieci i  młodzieży. Świetlica „Miejsce spotkań” otrzymała na swój projekt ponad 1,6 mln zł. Jej podopieczni dostają ciepły posiłek, mają zajęcia z logopedą, ale mogą tu również porozmawiać ze specjalistami o swoich problemach czy emocjach.

- Brak wsparcia w rodzinach i wsparcia rówieśniczego prowadzi do tego, że to na nasze barki spada ciężar dostarczenia im wiedzy i umiejętności, jak sobie z tymi emocjami radzić, jak rozwiązywać problemy – mówi Agnieszka Reiske, prezes stowarzyszenia „Społecznie Zaangażowani”. Jak podkreśliła – bez dotacji unijnej, organizacja tak specjalistycznych zajęć, a tym samym wyrównywanie szans dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem, nie byłoby możliwe.

 

kw

fot. Piotr Wajman