200 tysięcy złotych dla instytucji kultury na rok Reymonta
czwartek, 24 kwietnia 2025Urząd Marszałkowski przeznaczył 200 tysięcy złotych na program grantowy Łódzkiego Domu Kultury. Pozwala on wesprzeć realizację projektów związanych z rokiem Władysława Reymonta.
Program nazywa się „Reymont_Konteksty!”. Łódzki Dom Kultury właśnie ogłosił nabór wniosków. Do udziału zaproszone zostały samorządowe instytucje kultury z województwa łódzkiego.
- Zapraszamy domy i centra kultury, muzea, biblioteki z naszego województwa do składania ciekawych projektów popularyzujących życie i twórczość Władysława Reymonta – zachęca Monika Matusiewicz, dyrektor ŁDK.
Do programu można zgłaszać projekty artystyczne, kulturalne, edukacyjne i naukowe upamiętniające twórczość naszego noblisty i integrujące lokalne społeczności. Preferowane będą pomysły realizowane we współpracy z innymi podmiotami, takimi jak placówki oświatowe, uczelnie wyższe, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe. Na wsparcie mogą liczyć wydarzenia artystyczne (np. koncerty, spektakle, wystawy, happeningi), projekty edukacyjno-kulturalne (np. warsztaty, działania animacyjne), działania naukowe (np. panele dyskusyjne, konferencje, publikacje).
- Liczymy na oryginalne, nieszablonowe propozycje - dodaje Natalia Korzeniowska-Sońta, koordynator programu.
Można otrzymać nawet 20 tysięcy złotych przy wkładzie własnym wynoszącym co najmniej 10 procent wartości projektu. Wnioski można składać do 16 maja w siedzibie Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Dowborczyków w Łodzi lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Wyniki poznamy najpóźniej 5 czerwca. Zwycięskie projekty mają być realizowane między 16 czerwca a 16 listopada 2025 roku.
Szczegóły dotyczące naboru oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Łódzkiego Domu Kultury: www.ldk.lodz.pl.
Przy okazji ŁDK ogłosił własne pomysły na uczczenie roku Reymonta. Co nas czeka? „Reymont. Live!", czyli o cykl pograjek weselnych z udziałem kapel wykonujących muzykę regionu łowickiego. Już wiadomo, że dwie pierwsze pograjki odbędą się w Psarach-Lechawie koło Wolborza (31 maja), Bedlnie (14 czerwca). Po wakacjach ŁDK zaprosi do powiatu opoczyńskiego, a koncert finałowy odbędzie się najprawdopodobniej w listopadzie w Zduńskiej Woli.
„Reymont w drodze" to z kolei projekt edukacyjno-teatralny przybliżający sylwetkę noblisty, obejmujący cykl spotkań w mniejszych ośrodkach województwa. Każde z nich składać się będzie z wykładu o życiu i twórczości autora „Chłopów" oraz monodramu „Pielgrzymując z Reymontem" opartego na adaptacji jego „Pielgrzymki do Jasnej Góry", czyli pierwszego polskiego reportażu. Premierę zaplanowano na 30 maja w siedzibie ŁDK, a kolejne pokazy odbędą się w czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie.
ŁDK zapowiada także konkurs malarski „Obiecana... Reymontowskie Inspiracje” dla studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych. Będzie można do niego zgłosić prace inspirowane klimatem dzieł Reymonta, miejscami, w których rozgrywa się akcja jego powieści, oraz poruszanymi przez niego problemami. Działa laureatów zostaną opublikowane w kalendarzu na 2026 rok.
Plany na uczczenie roku Reymonta mają także inne instytucje Urzędu Marszałkowskiego. Muzeum Sztuki w Łodzi już 4 maja zaprasza na Majówkę z „Ziemią obiecaną” do Pałacu Herbsta w Łodzi. Będzie okazja do odpoczynku w wiosennym ogrodzie i uczestnictwa w atrakcjach przygotowanych z okazji obchodów roku Reymonta. Teatr Wielki w Łodzi planuje wystawienie baletu „Ziemia obiecana” w choreografii Graya Veredona. 13 listopada, w rocznicę otrzymania przez Reymonta Nagrody Nobla, lub 5 grudnia, czyli w 100. rocznicę śmierci pisarza. Teatr im. Stefana Jaracza ma w planach listopadowe wydarzenie edukacyjno-artystyczne związane z przyznaniem Reymontowi Nagrody Nobla za powieść „Chłopi". Filharmonia Łódzka przygotuje między innymi spotkanie muzyczne z powieścią „Ziemia obiecana” i jej ekranizacją. Będzie to cykl warsztatów obejmujący naukę podstawowego kroku walca na bazie tytułowego motywu muzycznego filmu Andrzeja Wajdy, wspólne śpiewanie „Prząśniczki” Moniuszki i poznawania idei śpiewników domowych w kontekście dawnej Łodzi, oraz zabawa z muzyką XX wieku zatytułowana „Muzyka maszyn fabrycznych”. W planach jest też projekt oparty o powieść grozy „Wampir”. Już wiadomo także, że jeden z koncertów tegorocznej edycji festiwalu Kolory Polski odbędzie się w Lipcach Reymontowskich. Program koncertu będzie nawiązywał do twórczości Reymonta.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapowiada film promocyjny w rocznicę ślubu Reymonta z Aurelią Szabłowską (15 lipca) nawiązujący do listu pisarza, który jest przechowywany w Dziale Zbiorów Specjalnych. Powstanie też videocast przybliżający postać Reymonta, skupiony wokół „Ziemi obiecanej”. W materiale uwzględnione zostaną regionalne wątki w powieści i zaprezentowane najciekawsze wydania ze zbiorów Biblioteki. W planach jest też wycieczka do Lipiec Reymontowskich i Prażek z głośnym czytaniem fragmentów „Ziemi Obiecanej”, happening wokół „Chłopów” na skwerze przed biblioteką - z chłopską zagrodą i strojami nawiązującymi do powieści oraz zabawami i konkursami. Na listopad zapowiadana jest gra biblioteczna dla dzieci przybliżająca sylwetkę i twórczość Reymonta.
aa/fot. mr