Wszystkie odcienie muzyki

niedziela, 27 sierpnia 2023

24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” za nami. W niedzielę, 27 sierpnia, w Łodzi odbył się finałowy z cyklu koncertów, które, zgodnie z nazwą, wędrowały w całym województwie. Publiczność oklaskiwała współczesne wykonanie pieśni ludowych z regionu łódzkiego oraz prawykonanie „Fantazji Łódzkiej” Gary’ego Guthmana, amerykańskiego trębacza i kompozytora – utworu specjalnie stworzonego na finałowy koncert „Kolorów Polski” i z okazji 600-lecia Łodzi. W wydarzeniu udział wziął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Prawykonanie „Fantazji” poprowadził Chuhei Iwasaki, główny dyrygent Orkiestry Filharmonicznej z Pilzna, ale w niedzielny wieczór na scenie Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, wystąpił również Chór FŁ, soliści i kwartet smyczkowy pod dyrekcją chórmistrza Artura Kozy.

Finałowy koncert był 18. w tegorocznym cyklu. Muzycy Filharmonii Łódzkiej, soliści i zespoły kameralne, odwiedzili od czerwca do końca sierpnia 17 miejscowości w województwie m.in. Poświętne, gdzie odbyła się inauguracja festiwalu oraz Przedbórz, Wolbórz, Sieradz, Rogów czy Zduńską Wolę. Mieszkańcy całego regionu, a także ich goście wypoczywający latem w Łódzkiem, mieli okazję wysłuchać przede wszystkim muzyki klasycznej, ale także utworów z repertuaru muzyki rozrywkowej, utworów folkowych, jazzowych czy gospel. Koncerty odbywały się przede wszystkim w obiektach sakralnych np. w archikolegiacie w Tumie, ale również w plenerze. Tak było w Wolborzu, gdzie scena plenerowa stanęła przy Pałacu Biskupów Kujawskich czy w Zadzimiu, gdzie „pod chmurką” wystąpił „Bogna Band”. Wszystkie koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a na trasie festiwalu w tym roku pojawiło się 5 nowych miejsc.

- Festiwal to już marka sama w sobie, mieszkańcy co roku czekają na wyjątkowe koncerty, przy okazji których zapraszamy do zwiedzania naszego województwa i odkrywania jego uroków – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w tej naszej muzycznej podróży po regionie i dziękuję wyjątkowym muzykom, którzy nam zapewniają te niezapomniane wrażenia.

Filharmonia Łódzka nie jest jedyną instytucją kultury samorządu województwa, która „wychodzi w teren”, do mieszkańców spoza Łodzi. Taką ofertę w tym roku przygotował Teatr im. Stefana Jaracza, który w ramach cyklu „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki” gościł m.in. w Skierniewicach czy Radomsku. Z „Operą przez Łódzkie” ruszył również Teatr Wielki w Łodzi, którego artyści wystąpili m.in. w Łowiczu i w Aleksandrowie Łódzkim.

kw

fot. Sebastian Sołtyszewski