Wielkanocna wystawa i warsztaty w zabytkowych wnętrzach Sejmiku Województwa Łódzkiego

czwartek, 10 kwietnia 2025

Wielkanocne pisanki, sztuka ludowa i zabytkowa przestrzeń w samym centrum miasta – zaprasza!  Po raz pierwszy wyjątkowy gmach będący  symbolem modernizmu łódzkiego - Sejmik Województwa Łódzkiego przy ul. Roosevelta 15 otwiera swoje drzwi dla wystawy wielkanocnej.

7_4.jpg

Od 14 do 28 kwietnia, codziennie w godzinach 10:00–18:00, będzie można bezpłatnie zobaczyć wyjątkową ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi – „Tradycje wielkanocne w drodze… 2025”.

2_12.jpg

To okazja, by nie tylko poczuć świąteczną atmosferę, ale także podziwiać piękno tradycyjnych pisanek i zajrzeć do wnętrza jednego z najbardziej oryginalnych budynków w Łodzi. Stylowy, zabytkowy gmach z początku XX wieku, na co dzień kojarzony jest z pracą radnych i decyzjami samorządowymi – teraz zaskoczy kolorami, folklorem i wielkanocnym klimatem. Wystawa to prawdziwa ciekawostka dla miłośników rękodzieła. Na ekspozycji zobaczymy ozdoby wielkanocne -   pisanki  pochodzące z różnych regionów Polski ,wykonane  rozmaitymi technikami. Kuratorki wystawy, Olga Łoś i Ewa Oziemska-Żmuda, zadbają  o to  aby przekazać zgromadzonym, jak najwięcej informacji o  wielkanocnych elementach ludowej  kultury. 

3_13.jpg

Co więcej, na ekspozycji będzie można zobaczyć również pisanki z historią, czyli  te, które przeszły prace konserwatorskie, oraz  te zachowane jedynie fragmentarycznie. Wszystko to tworzy nie tylko estetyczne, ale i edukacyjne doświadczenie.

Dla najmłodszych  przygotowano coś specjalnego – warsztaty wielkanocne „Kolorowa Pisanka, prowadzone przez edukatorów z Muzeum. Dzieci poznają świąteczne symbole przez zmysły – dotyk, zapach, kolor – i stworzą własne przestrzenne pisanki inspirowane łowickimi oklejankami. W programie m.in. opowieść o tradycjach, sensoryczne zabawy i kreatywne rękodzieło. To doskonały sposób na rozwijanie motoryki, wyobraźni i świadomości kulturowej najmłodszych.

Wystawa oraz towarzyszące jej działania edukacyjne są bezpłatne. Grupy zorganizowane aby ustalić termin wizyty,  proszone są  o wcześniejszy kontakt pod numerem tel. 42 663 30 39 lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodatkowo, grupy zorganizowane będą mogły obejrzeć niektóre, zabytkowe pomieszczenia w budynku.

6_1.JPG

al, tg. arch. MAi E w Łodzi