Weekend z kulturą w Łódzkiem

środa, 5 lutego 2025

Koncert karnawałowy z gwiazdami, ciekawe spektakle, występ popularnego barda, wystawy, warsztaty, spotkania. Zapowiada się atrakcyjny weekend z kulturą.

No to jazzda!

Łódzki Dom Kultury przygotował kolejną odsłonę cyklu „Jazowa jazda po Łódzkiem”. Tym razem dojedzie on do Głowna. To spotkania wprowadzające słuchaczy w tajniki muzyki improwizowanej oraz koncerty. Warsztaty prowadzi gitarzysta jazzowy dr hab. Marek Kądziela, kierownik Instytutu Instrumentalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jego gośćmi będą tym razem uznani muzycy jazzowi: basistka Kamila Drabek oraz perkusista Radek Bolewski.

Czwartek, 6 lutego
Miejski Ośrodek Kultury w Głownie, ul. Kopernika 45
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Spektakl do młodzieży i ich rodziców

„Kruk z Tower” to kameralna i niezwykle aktualna opowieść o samotności, która staje się największym zagrożeniem współczesnego świata. Nastoletni Kostia po śmierci ojca zamyka się w sobie i odrzuca wszelkie próby nawiązania relacji, które rozpaczliwie podejmuje jego matka. Całe dnie spędza zamknięty w swoim pokoju przed ekranem komputera. Zdesperowana kobieta decyduje się wykorzystać internet, by dotrzeć do syna. Grają Ewa Audykowska-Wiśniewska i Mateusz Czwartosz.

Czwartek, 6 lutego godz. 10.00
Piątek 7 lutego godz. 19.00
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Wstęp biletowany

Zemsta w Teatrze Wielkim

Teatr Wielki gra w weekend operetkę „Zemsta nietoperza”, Johanna Straussa syna, arcydzieło gatunku (na zdjęciu). Łódzka inscenizacja ma co najmniej dwa dodatkowe atuty: mistrza Juliana Tuwima, autora polskiego przekładu libretta, oraz realizatora produkcji Giorgia Madię, światowej sławy artystę, autora znakomitych scenicznych wizji.

Piątek, 7 lutego godz. 18.30
Sobota, 8 lutego godz. 18.30
Niedziela, 9 lutego godz. 17.00
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany

Karnawał w rytmie walca

„Roztańczony Wiedeń” to tytuł koncertu, na który w najbliższy piątek zaprasza Filharmonia Łódzka. Będzie okazja usłyszeć muzykę króla walca, czyli Johanna Straussa, ale także utwory innych kompozytorów tamtego okresu. Carl Maria von Weber skomponował suitę walców Zaproszenie do tańca. Z francuskim wyrafinowaniem połączył walca Maurice Ravel. Charles Gounod rytm walca nadał arii z klejnotami, którą śpiewa Małgorzata, bohaterka opery „Faust”. Podobny pomysł wykorzystał Giacomo Puccini, pisząc arię Musetty w „Cyganerii”. Obie te słynne arie zaśpiewa Aleksandra Szmyd, jedna z najlepszych polskich sopranistek, na stałe mieszkająca w Wiedniu.

Piątek, 7 lutego
Filharmonia  Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godzina 19.00
Wstęp biletowany

Zaśpiewa słynny bard

W Wieluniu wystąpi Mirosław Czyżykiewicz, pieśniarz, kompozytor, poeta, malarz i grafik. W latach osiemdziesiątych współpracował w Programie Trzecim Polskiego Radia z Maciejem Zębatym, w jego kultowych audycjach „Zgryz”. Później publikował swoje wiersze i piosenki, nagrywał dobrze przyjmowane płyty. Oprócz utworów autorskich wokalista wykonuje także piosenki do wierszy innych autorów, m.in. Josifa Brodskiego, Włodzimierza Wysockiego.

Piątek, 7 lutego
Dworzec Kulturalny Wieluń Dąbrowa ul. Kolejowa 8
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne w sekretariacie Wieluńskiego Domu Kultury ul. Krakowskie Przedmieście 5

Karnawał kolorów w Łasku

Karnawał Kolorów, podczas którego spotkają się muzyka, sztuka i literatura. Będzie okazja posłuchać  utworów saksofonowych w wykonaniu Szymona Węgrzynka oraz pieśni i arii sopranowych w interpretacji Aleksandry Bednarz. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Marta Kubicka-Skurpel. Artystyczny pejzaż uzupełni wystawa prac Romana Wrześkiewicza, utalentowanego artysty specjalizującego się w technice suchego pastelu. O doznania smakowe zadba Koło Gospodyń Wiejskich „Sięganowianki”.

Piątek, 7 lutego
Łaski Dom kultury, Galeria z Fortepianem ul. Narutowicza 11
Godz. 18.00
Wstęp biletowany

75 lat Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego

Wystawa „Portret własny” to retrospektywna ekspozycja, która ukazuje bogatą 75-letnią historię Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Głównym założeniem wystawy jest przedstawienie dorobku artystycznego różnych pokoleń członków towarzystwa i umożliwienie widzom poznania ewolucji spojrzenia na fotografię oraz jej znaczenia w różnych okresach historycznych. Wystawę będzie można oglądać do 23 marca.

Piątek, 7 lutego - wernisaż
Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź Park im. Sienkiewicza
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Wernisaż wystawy prac Klubu Rękodzieła Artystycznego

Klub Rękodzieła Artystycznego działający przy MCK Bełchatów tworzą obecnie dwadzieścia dwie kobiety, które wspólnie poszukują inspiracji oraz dzielą się wiedzą w tematyce rękodzieła. Na wystawie, będzie można podziwiać prace wykonane w przeróżnych technikach: szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, decoupage, papieroplastyka, malowanie i wiele innych. Nie zabraknie również ozdób okolicznościowych, ręcznie wykonywanej biżuterii czy makram plecionych na sznurkach. Wystawę można oglądać do końca lutego.

Piątek, 6 lutego
Galerii MCK Bełchatów Pl. Narutowicza 1A
Godz. 17.00
Wstęp wolny

Brawurowy Różewicz

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960 „Kartoteka” Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów nurtu teatru absurdu. Rolf Alme, reżyser brawurowego spektaklu w Teatrze Jaracza wprowadza nas w świat snu Bohatera i eksploruje absurd zawarty w tekście Różewicza. Wybrzmiewają w nim echa drugiej wojny światowej. Zagłusza je jednak momentami radość młodego człowieka, który po prostu chce żyć i żyć może, bo nie spadają mu na głowę bomby, żaden żołnierz nie mierzy do niego z broni, nikt nie chce go zabić.

Sobota, 8 lutego godz. 19.00
Niedziela, 9 lutego godz. 17.00
Teatr Im Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Wstęp biletowany

Spektakl dyplomowy studentów wydziału aktorskiego

W Teatrze Studyjnym Szkoły Filmowej w Łodzi można zobaczyć studencki spektakl dyplomowy „Miejsce na ziemi”. Reżyserem jest Konrad Hetel. Młody, dobrze zapowiadający się aktor popełnił samobójstwo podczas przedstawienia. Nikt nie wie dlaczego w finałowej scenie farsy przyłożył do głowy broń i na oczach trzystu widzów pożegnał się z życiem. Na pogrzeb oprócz brata zmarłego i dyrektorki teatru, w którym pracował, przyjeżdżają także dawni przyjaciele, z którymi kiedyś studiował w szkole teatralnej i którzy zapamiętali go jako przebojowego, nie bojącego się wyzwań i pozbawionego hamulców artystę. Teraz, parę lat po szkole, każdy z nich znajduje się w innym miejscu życia, ale łączy ich to, że inaczej sobie to miejsce wyobrażali. Spotkania i rozmowy nad urną z prochami stają się okazją do spojrzenia na własną przeszłość. Zwłaszcza, że zmarły przed śmiercią zostawił dla swoich bliskich ostatnią niespodziankę.

8 i 9 lutego godz. 19.07
Teatr Studyjny w Łodzi ul. Kopernika 8
Wstęp biletowany

Wystawa twórczości Ludwika Ignacego Mitulskiego

Po wielu latach przerwy do Zgierskiej Galerii Sztuki powraca Ludwik Mitulski, który zaprezentuje tu swoje najnowsze prace. Tym razem artysta wystawi malarstwo, rysunek i rękodzieło i obiecuje również prezentację kilku starszych prac, którymi zachwycił w przeszłości miłośników dzieł wykonanych akwafortą. Ludwik Mitulski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawę można będzie oglądać do 25 lutego.

Sobota, 8 lutego - wernisaż
Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu ul. Długa 41a
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Akademia Wróżki Melodii

Wróżka Melodia jest opiekunką muzyki i strażniczką utworów muzycznych. Prowadzi akademię, w której dzieci uczą się o świecie wróżek i muzyce. Tym razem Melodia przedstawi style muzyczne, zmieniając znane i lubiane utwory. Piosenka „Mam tę moc” z bajki „Kraina Lod” stanie się włoską arią operową, finał uwertury do opery Wilhelm Tell Gioacchino Rossini’ego stanie się utworem jazzowym, a kołysanka „Ach, śpij Kochanie” Henryka Warsa i Ludwika Starskiego piosenką góralską.

Niedziela, 9 lutego
Teatr Wielki w Łodzi. pl. Dąbrowskiego
Godz. 12.00
Wstęp biletowany

Poranek muzyczny dla dzieci

„Patrzcie, patrzcie, co się dzieje” w Kutnie, czyli poranek muzyczny dla dzieci. Filharmonia na kółkach zaprosi na spotkanie beatboxera Mateusza, który zaprezentuje swoje umiejętności. Będzie między innymi naśladował brzmienie poszczególnych elementów zestawu perkusyjnego oraz brzmienie podstawy w muzyce, którą są dźwięki basowe. Zapozna też ze sztuką swoich kolegów: raperów, graficiarzy, tancerzy, DJ-ów.

Niedziela, 9 lutego
Kutnowski Dom Kultury ul. Teatralna 1
Godz. 11.00
Wstęp biletowany

Ciekawy spektakl

„Niesamowici bracia Limbourg” w wykonaniu Teatru Fundamentum to kolejna odsłona sztuki nagrodzonej „Złotym Gargulcem” w Szydłowcu. Kim są bracia? To trzech średniowiecznych iluminatorów działających na dworze francuskiego księcia Jeana de Berry. Akcja sztuki skacze po epokach od średniowiecznej do współczesności. Nadaje to jej groteskowy wydźwięk, przepełniając absurdalnym humorem egzystencję bohaterów.

Niedziela, 9 lutego
Sala widowiskowa Filii MDK, os. Karsznice, ul. 1 Maja 5-7 Zduńska Wola
Godz. 17.00
Wstęp wolny. Darmowe wejściówki w sekretariacie Filii MDK os. Karsznice oraz w kasie MDK Ratusz, pl. Wolności 26 w Zduńskiej Woli

Wystawa tkanin w teatrze

W Teatrze Muzycznym w Łodzi można oglądać prace studentów i absolwentów Instytutu Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja jest wąskim wycinkiem spektrum działań w Strefie Tkaniny instytutu, ale daje nam sygnał, że dzieją się tam ciekawe rzeczy.

Teatr Muzyczny w Łodzi ul. Północna 47/51
Wstęp wolny

Fot. Joanna Miklaszewska