W Łodzi o przyszłości Ukrainy

niedziela, 15 lutego 2015
„Ukraina – nowy początek”: pod takim hasłem w niedzielę 15 lutego w hotelu Andel’s w Łodzi rozpoczęło się VIII Forum Europa-Ukraina.
 
Do Łodzi przyjechało ponad 500 gości, w tym Przedstawiciele Rządu oraz Rady Najwyższej Ukrainy. W sesji inauguracyjnej zatytułowanej „Ukraina – początek nowej drogi” uczestniczyli Paweł Petrenko, minister sprawiedliwości Ukrainy i Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości RP.
 
Trzydniowe spotkanie rozpoczął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień: - Jest mi ogromnie miło powitać Państwa na VIII Forum Europejsko-Ukraińskim. Po raz trzeci odbywa się ono w Polsce, a po raz pierwszy w Łodzi. Jestem szczęśliwy, że możemy dziś wspólnie rozmawiać o sytuacji na naszym kontynencie i na świecie, razem myśleć o przyszłości i szukać rozwiązań, które sprawią, że będzie to przyszłość spokojna, bezpieczna i wolna od konfliktów.
 
Marszałek przypomniał, że Forum organizowane jest od 2007 r. przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako agenda Forum Ekonomicznego. Po raz pierwszy odbyło się we Wrocławiu. Czterokrotnie gospodarzem konferencji był Kijów, a w 2014 r. Krynica-Zdrój. Właśnie w Krynicy na spotkaniu z delegacją z obwodu Winnickiego zrodził się pomysł, żeby miejscem kolejnej edycji Forum Europa-Ukraina, jako całkowicie niezależnej imprezy, stała się Łódź. Porozumienie w tej kwestii podpisali wówczas Witold Stępień, Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi oraz Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Instytut Studiów Wschodnich.
 
- Spotykamy się w sytuacji, kiedy w Europie znów rośnie napięcie, trwają starcia zbrojne, a gospodarka i handel stały się bronią wymierzaną przeciwko innym. Tak nie powinno być. Wszystkim nam potrzebny jest rozwój, współpraca, ożywienie kontaktów, jednoczenie się, a przede wszystkim pokój i stabilizacja – mówił marszałek Witold Stępień.
 
Podkreślił również, że województwo łódzkie jako region w samym centrum Polski jest szczególnie predestynowane do roli pomostu między Wschodem i Zachodem. – Ukraina znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Odpowiedzi na pytanie jak wyjść z kryzysu należy szukać wszędzie. Także w historii. Właśnie przeszłość regionu i samej Łodzi może być przykładem, że tylko zgodne współistnienie różnych narodowości tak jak w „mieście czterech kultur” jest gwarancją postępu i rozwoju gospodarczego. Z tego też względu Łódź i województwo mogą stać się miejscem stałych spotkań partnerów z Europy Zachodniej i Wschodniej.
 
Wybór Łodzi i regionu łódzkiego był także naturalną konsekwencją z powodu aktywnych i dobrych kontaktów z Ukrainą. Partnerami województwa od dawna są obwody czerniowiecki, charkowski, odeski, winnicki i wołyński. Uniwersytet Łódzki współpracuje z uczelnią w Czerniowcach. Oprócz wspólnych konferencji i seminariów organizowana jest wymiana naukowców i studentów. Wołyń jest miejscem polsko-ukraińskich spotkań artystów z Akademii Muzycznej oraz muzealników. Lekarze z Odessy podnoszą kwalifikacje w Centrum Zdrowia Marki Polki. Gospodarczo i handlowo współpracują z Ukrainą przedsiębiorstwa z regionu łódzkiego, m.in. Ceramika Paradyż, Grupa ATLAS i Centrum Handlowe PTAK, zaś w nawiązywaniu partnerstwa biznesowego i inicjowaniu wspólnych przedsięwzięć pomaga Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Niemal co roku przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi uczestniczą w targach turystycznych w Kijowie.
 
Tę opinię potwierdził również Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości RP, który podczas otwierającej sesji plenarnej powiedział, że „Łódź to świetne miejsce do dyskusji”. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Ukraina – początek nowej drogi”, więc minister przypomniał jak wyglądała polska droga do wstąpienia do Unii Europejskiej. – W naszym kraju zajęło to 13 lat, bo w 1991 roku podpisaliśmy umowę stowarzyszeniową, a w 2004 zostaliśmy przyjęci do grona państw Wspólnoty. Ukraina jest teraz na początku tej drogi, ale na pewno jej się uda, bo taką wolę wyraziło społeczeństwo.
 
Ministrer Grabarczyk mówił także, że „największym sukcesem Polaków była reforma samorządowa”. – To dzięki twórcom tej reformy Polska tak pięknie się zmieniła. To wtedy realna władza została przejęta przez ludzi mieszkających na danym terenie i najlepiej znających miejscowe problemy. To tę naszą reformę możemy polecać naszym ukraińskim przyjaciołom – powiedział.
 
Zmiany zachodzące na Ukrainie potwierdził Paweł Petrenko, minister sprawiedliwości Ukrainy, który przemawiał po Cezarym Grabarczyku. – Wprowadzamy wiele nie popularnych reform i zmieniamy te instytucje, które pozwolą nam wejść do Unii Europejskiej. Przyjęliśmy m.in. ustawę antykorupcyjną, zaczęliśmy reformę władzy i chcemy wprowadzić ambitne reformy podatkowe, które otworzą nasz rynek na obcy kapitał.
 
Pierwszego wieczoru Forum Europa-Ukraina odbyło się także wiele ciekawych debat i prezentacji. Jedną z nich poprowadził Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Jej tematem było „Partnerstwo Wschodnie – i co dalej? Ukraina na progu integracji z Europą”. W dyskusji uczestniczyli Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, Borys Rady Najwyższej Ukrainy i były minister spraw zagranicznych Ukrainy, i Norbert Spinrath, członek Bundestagu.
 
Marszałek Witold Stępień spotkał się także z przedstawicielami partnerskiego regionu Csongrad na Węgrzech.
(al, mj)