Urok starego kina w obiektywach fotografów. Foto Day w kinie Polonia

czwartek, 23 stycznia 2025

Kiedyś przyciągało tłumy widzów i gwiazdy kina, ale choć zostało zamknięte ponad dekadę temu, nie straciło swojego czaru. W zakamarki kultowego kina Polonia przy ul. Piotrkowskiej 67, z okazji kolejnego Foto Day, zajrzeli najlepsi fotografowie z Łodzi i regionu.

Który miłośnik X muzy nie chciał zajrzeć choć raz za ekran kina czy do magicznego pokoiku, z którego wyświetlano filmy? W kinie Polonia, którego historia sięga XIX wieku, projektornie są dwie, a sale kinowe – trzy, do tego klimatyzowane. Największa mogła pomieścić ponad 200 widzów, którzy oglądali seanse w komfortowych fotelach. Polonia zawsze była kinem słynącym z wygody. W 1911 roku, gdy nazywała się teatr kinematograficzny Casino, zyskała miano najbardziej ekskluzywnego obiektu tego typu w całym Królestwie Polskim. Mieściła ponad 1000 widzów, którzy do swojej dyspozycji mieli nowoczesne, jak na tamte czasy, „samootwierające się” fotele. Na seans widzowie czekali w przestronnym foyer, gdzie w ostatnich latach funkcjonowania Polonii, była kawiarnia i pluszowe kanapy. Tamte czasy to już wspomnienie, po którym pamiątką jest m.in. maszyna do popcornu, rolki plakatów wyświetlanych w ostatnich miesiącach działalności i zwoje taśm. Na największej sali nie ma już słynących z wygody foteli - zostały zdemontowane, bo obiekt swojego czasu służył jako magazyn dla eksponatów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Nie ma też premier kinowych i widzów, ale dawny czar pozostał.

Foyer jest otulone klimatycznym oświetleniem, wnętrza są kolorowe i przytulne, sklepik nadal „oferuje” kawę za 5 złotych. W Polonii czas się zatrzymał i to właśnie uwiecznili uczestnicy kolejnego Foto Day w Łódzkiem.

Polonia.jpg

Początki Polonii, mieszczącej się w bardzo prestiżowej lokalizacji, sięgają 1877 roku, gdy w głębi podwórza przy Piotrkowskiej 67, obok eleganckiego hotelu, powstał Teatr najpierw Kerna, a potem teatr Victorii. Na czele zespołu teatralnego stał m.in. Aleksander Zelwerowicz. W 1909 roku obiekt spłonął, a po jego odbudowie powstał tu tor do jazdy na wrotkach. Tak było do 1911 roku – wtedy, przebudowano budynek wg. projektu Edwarda Banasza, a zamiast na wrotki mieszkańcy przychodzili tu do „Casina” na seanse kinowe. Tak było do 1945 roku, gdy kino zmieniło nazwę na Polonia.

Polonia2.jpg

Przez lata obiekt należał do sieci Centrum Filmowego Helios, a od 2009 roku było prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Niestety, Polonia przegrała wyścig o widza z multipleksami i w 2012 roku została zamknięta. Wróciła dwa lata później, a pierwszym seansem była projekcja filmu Bogowie z Tomaszem Kotem. Kino reaktywowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, która w 2014 roku obchodziła 65-lecie istnienia. Polonia była wtedy gospodarzem m.in. Forum Kina Europejskiego „Cinergia”.

kw

fot. Tomasz Grala