Upamiętnienie Romów i Sinti

czwartek, 9 stycznia 2025

W 83. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto i wywózki Romów i Sinti z getta do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oddaliśmy hołd ofiarom.

Uroczystości upamiętniające gehennę ludności cygańskiej zostały zorganizowane na terenie dawnej Kuźni Romów przy ulicy Wojska Polskiego 84 w Łodzi. Znajdowała się ona przy wejściu do obozu cygańskiego.

Samorząd województwa łódzkiego reprezentowała na uroczystości radna Monika Malinowska-Olszowy, która podkreślała gehennę ofiar hitlerowskiej zbrodni. Odczytała też list od marszałek Joanny Skrzydlewskiej. „O okrucieństwie wojny wciąż trzeba przypominać i nawoływać ludzi do opamiętania, bo zło w czystej postaci wciąż jest obecne, co możemy obserwować za naszą wschodnią granicą” – cytowała.

W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz Łodzi, organizacji pozarządowych, duchowieństwo.

W obozie utworzonym na terenie Litzmannstadt Getto w listopadzie 1941 roku Niemcy zamknęli pięć tysięcy Romów i Sinti przywiezionych z Burgenlandu - regionu na pograniczu austriacko-węgierskim. Wśród nich były dzieci. Obóz cygański istniał niecałe trzy miesiące. Składało się na niego kilkanaście budynków. Stłoczeni w nich Romowie cierpieli z braku wody, jedzenia, ogrzewania. Obóz od getta oddzielały podwójne zasieki z drutu kolczastego i fosa. Z powodu katastrofalnych warunków szybko wybuchła tu epidemia tyfusu. Pochłonęła kilkaset ofiar. Na początku stycznia 1942 roku Niemcy podjęli decyzję o likwidacji obozu cygańskiego. Ci, którzy zdołali przeżyć epidemię, zostali wywiezieni i zamordowani w obozie w Chełmnie nad Nerem. Do 12 stycznia zostało tam zagazowanych blisko 4300 osób.

jg