Uniwersytet Łódzki rozpoczyna świętowanie 80-lecia

piątek, 28 marca 2025

W programie obchodów pikniki, imprezy, wystawy, kapsuła czasu. Cykl wydarzeń związanych z jubileuszem uczelni zaczyna się od forum dotyczącego popularyzacji nauki.

- Z okazji okrągłego jubileuszu chcemy powrócić do tego, co dla nas ważne, do wspólnoty, dialogu, współpracy. Chcemy uczcić urodziny w sposób aktywny i integracyjny - zapowiada Iwona Ptaszek-Zielińska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Łódzkiego.

Cykl jubileuszowych wydarzeń rozpoczyna się od konferencji, którą UŁ organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem PR i Promocji Uczelni Polskich „Prom”. W programie panele dyskusyjne, prelekcje i warsztaty, które poprowadzą popularyzatorzy nauki z całej Polski.

- Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na mówienie o nauce w fajny, przystępny sposób, czyli tak, żeby łatwo było zrozumieć, po co ta nauka jest, czy jak fajne odkrycia może przynieść. Ta konferencja jest doskonałym przykładem dyskusji na ten temat - mówi dr hab. Krzysztof Pabis, prorektor UŁ do spraw popularyzacji nauki i kształcenia. - Chcemy, żeby społeczeństwo zauważyło, że jesteśmy potrzebni, że to, co robimy, rzeczywiście zasługuje na uznanie.

Konferencja została zaplanowana w dniach 6-8 kwietnia. Będzie się odbywać w Łodzi, w trzech miejscach: w Centrum Nauki i Techniki EC1, Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym przy ulicy Kopcińskiego i w Pałacu Biedermana.

- Czekają nas trzy dni obrad i prelekcji najlepszych popularyzatorów nauki, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjadą również przedstawiciele instytucji wspierających naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiada Honorata Pytloch-Ogieniewska z Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności UŁ.

Sporo jubileuszowych atrakcji czeka nas w maju. W planach dzień piknikowy dla całych rodzin, jubileuszowe juwenalia, wspólne zdjęcie studentów, pracowników i miłośników uniwersytetu, którzy utworzą olbrzymi napis „I love UŁ”. Na terenie osiedla akademickiego zakopana zostanie kapsuła czasu.

- Planujemy umieścić w niej pamiątki, które kojarzą się studentom z latami spędzonymi na uniwersytecie, zdjęcia, nagrania. Odkopiemy tę kapsułę za dwadzieścia lat na stulecie uczelni - mówi Paweł Żaboklicki, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Łódzkiego.

26 maja senat uczelni zbierze się na uroczystym, jubileuszowym posiedzeniu. Z kolei jesienią w przestrzeni miejskiej zobaczymy wystawę poświęconą najwybitniejszym kobietom łódzkiej nauki. Jeszcze do 15 kwietnia można natomiast przysyłać pamiątkowe zdjęcia z życia studenckiego, które mogą stać się częścią wystawy fotograficznej z okazji 80-lecia uczelni. Będzie ona częścią czerwcowego 24. Fotofestiwalu w Łodzi.

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r. Uczelnia była kontynuatorem tradycji oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej utworzonej w Łodzi w 1928 roku. W momencie powstania składała się z trzech Wydziałów: Humanistycznego, Matematyczno-Przyrodniczego i Prawno-Ekonomicznego. W roku akademickim 1945/1946 działalność rozpoczęło już sześć wydziałów: Farmaceutyczny, Humanistyczny, Lekarski, Matematyczno-Przyrodniczy, Prawno-Ekonomiczny i Stomatologiczny. Pierwszym rektorem został profesor Tadeusz Kotarbiński, filozof, logik i etyk zaangażowany w sprawy społeczne, organizator powojennego życia akademickiego w Polsce.

aa/fot. pm