Unijne miliony na kanalizację dla gmin w Łódzkiem
wtorek, 11 lutego 2025Kolejne kilometry kanalizacji oraz sieci wodociągowej powstaną w naszym województwie. W 14 gminach oczekiwane przez mieszkańców inwestycje mają szansę na milionowe dotacje unijne, łącznie to ponad 60 mln zł przyznanych dla województwa łódzkiego w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
O kolejności przysługiwania wsparcia decydowały szczegółowe kryteria m.in. liczba przyłączy czy stopa bezrobocia, a także czy na terenie gminy było państwowe gospodarstwo rolne. Po analizie wniosków, najwięcej punktów otrzymały gminy Rogów, Żelechlinek, Białaczów Konopnica, Łęki Szlacheckie i Brzeźno. Kolejne na liście to Sulejów, Wierzchlas, Pęczniew, Osjaków, Burzenin, Gidle, Nieborów i Rzeczyca.
Projekt Rogowa to przyłączenie do sieci ponad 150 domów w miejscowościach Wągry, Rogów i Marianów Rogowski oraz przebudowa sieci wodociągowej w ulicy Sportowej w Józefowie.
- Bardzo liczymy na te pieniądze z KPO - mówi Małgorzata Olkiewicz, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Rogowie. Jak dodaje, zgłoszony do dofinansowania projekt to kolejny etap pierwszej w historii gminy inwestycji w kanalizację. – Mieszkańcy na nią czekali bardzo długo – przyznaje M. Olkiewicz. W latach 2021-2024 sieć kanalizacyjna powstała w samym Rogowie, a teraz „wychodzi” do pozostałych miejscowości. Realizacja pierwszego etapu była możliwa dzięki finansowaniu zewnętrznemu m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Na dotację liczą też mieszkańcy gminy Sulejów, która ubiega się o wsparcie w kwocie 5 mln zł
- Jesteśmy na liście rankingowej wysoko i po weryfikacji prawdopodobnie ta dotacja zostanie nam przyznana – mówi Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa. O tym, gdzie powstaną nowe linie wodociągowe i przydomowe oczyszczalnie, zdecydowali mieszkańcy wypełniając specjalne ankiety. – Wiemy, gdzie te przydomowe oczyszczalnie są potrzebne, jak również, gdzie potrzebujemy rozwoju linii sieci wodociągowej – dodaje burmistrz. Projekt Sulejowa obejmuje zakup i montaż 161 przydomowych oczyszczalni ścieków, a także budowę nowoczesnej sieci wodociągowej o długości 1,1 km w miejscowościach Barkowice i Barkowice Mokre. Gmina, zgodnie z założeniami programu, stawia też na nowe technologie, bo projekt obejmuje zakup Internetowego Biura Obsługi Klienta, który pozwoli na zdalne odczyty i usprawni zarządzanie zasobami wodnymi.
- W tym momencie trwa szczegółowa weryfikacja wniosków, gdy się zakończy – zostanie ogłoszona lista projektów do dofinansowania. Po podpisaniu umów, gminy przystąpią do realizacji inwestycji - mówi Anna Hofman, dyrektor departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWŁ.
kw
fot. Tomasz Grala