Uczyli się, jak walczyć z hejtem

środa, 21 lutego 2024

Krytyka, wytykanie, przezywanie, przydzielanie komuś przezwiska, brak wyrozumiałości dla drugiej osoby, brak empatii… Definicji hejtu jest wiele, ale jedno jest pewne, każdy z nas miał okazję doświadczyć mowy nienawiści. „Szanuję, nie hejtuję” to tytuł warsztatów, w których - razem z młodzieżą z powiatu łowickiego – uczestniczył dziś Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Spotkanie w Domu Kultury w Zdunach było jednym z elementów cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, podczas których marszałek spotyka się z mieszkańcami, by porozmawiać o naszym województwie. Tym razem odwiedził powiat łowicki.

Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie wzięła udział w improwizowanym spektaklu. To innowacyjny w skali kraju sposób pracy z problemem hejtu wśród młodych ludzi.

Po zakończeniu spektaklu reżyser oddał głos psychologowi, który najpierw pytał uczniów o ich odczucia, później prowadził konwersację na temat hejtu. Pytał, czy doświadczyli tego zjawiska, opowiadał jak sobie z nim radzić, gdzie szukać pomocy. Uczniowie opowiadali swoje historie z dwóch perspektyw - zarówno osoby doświadczającej cyberprzemocy, a także jako agresora.

Swoimi doświadczeniami na temat hejtu z uczestnikami warsztatów podzielił się także marszałek Schreiber. - Pamiętajmy, że mowa nienawiści to nie jest coś, co towarzyszy nam odkąd korzystamy z internetu – mówił. – Hejt był zawsze, a internet po prostu zwiększył jego skalę. Powiem Wam szczerze, że często sam nie wiem, jak mam reagować na to zjawisko, ale dla mnie najważniejsze jest to, aby wspierać osoby, które są ofiarami hejtu.

 

 

fot. Tomasz Grala