Modernizacja Sali Balowej w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi
środa, 21 sierpnia 2024Pałac Herbsta w Łodzi. W jednym z najpiękniejszych zabytków trwa odnowa Sali Balowej. Jak przebiegają prace konserwatorskie i kiedy ich koniec?
Pałac Edwarda Herbsta (oddział Muzeum Sztuki) jest integralną częścią zabytkowego zespołu pofabrycznego na Księżym Młynie. W głównej części rezydencji znajduje się największa i najbardziej reprezentacyjna przestrzeń czyli Sala Balowa. Architektem pałacu był Hilary Majewski, który osadził neorenesansową willę w ogrodzie, nadając jej cechy podmiejskiej rezydencji.
- Jesteśmy w jednym z najpiękniejszych zabytków, Pałacu Edwarda Herbsta. Pałac idealnie wpisuje się w przestrzeń tego miejsca, podkreśla unikalny klimat zabytkowego, pofabrycznego osiedla Księży Młyn. Dlatego cieszy mnie, że uda nam się odnowić serce pałacu – Salę Balową, którą zdobi przepiękna polichromia. Polichromia została poddana precyzyjnej konserwacji, zostanie ujednolicona kolorystyka, zostaną usunięte spękania, zabrudzenia i ubytki. Czekam na efekt końcowy, ale jestem przekonana, że zachwyci on odwiedzających to miejsce. Dodatkowo w Sali Balowej odnowiony zostanie parkiet. Wartość prac to 350 tysięcy i pochodzą one z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego – mówi Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego
Sala Balowa zostanie udostępniona zwiedzającym, jak tylko zakończą się prace modernizacyjne. Finał planowany jest jeszcze w tym roku.
- Cieszę się, że odnowimy Salę Balową w najładniejszej fili Muzeum Sztuki. To ważne i cenne miejsce nie tylko dla łodzian, mieszkańców województwa, ale również turystów. Z tego miejsca zapraszam na wystawy, wydarzenia w Muzeum Sztuki dodał Daniel Muzyczuk, p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi
Pałac Herbsta to miejsce nierozerwalnie związane z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku.
Projekt wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i nieznane wcześniej archiwalne fotografie. Dzięki nowym źródłom informacji wnętrza są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów. Kiedy w latach siedemdziesiątych XX wieku dom rodziny Herbstów został przejęty przez Muzeum Sztuki w Łodzi w celu utworzenia ekspozycji wnętrz, brak oryginalnego wyposażenia i dostatecznej dokumentacji sprawiły, że pałac zaprojektowano bazując na ograniczonej ilości informacji. Przeprowadzane współcześnie badania pozwoliły na znaczące poszerzenie wiedzy w tym zakresie. W wyniku renowacji pałacowe wnętrza zyskały nowy blask i wygląd bliższy oryginałowi.
Odtworzono detale, odnowiono eksponowane meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Ekspozycja obejmuje urządzone z przepychem reprezentacyjne salony oraz prywatne apartamenty właścicieli, a nowa aranżacja pozwala poczuć klimat epoki.
ml
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/trwa-odnowa-sali-balowej-w-pa%c5%82acu-herbsta-w-%c5%82odzi#sigProIdd6a754b682