Łódzkie na rowerze

środa, 17 lipca 2024

W województwie łódzkim jest ponad sto szlaków rowerowych. Prowadzą do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków regionu, na każdym czekają zabytki, piękne pejzaże, folklor i wiele innych atrakcji. W naszym wakacyjnym cyklu staramy się polecić kilka ciekawych tras.

Odcinek trzeci: szlakiem dworków Ziemi Sieradzkiej

sieradz trasy rowerowe 3

W okolicach Sieradza zachowało się sporo dworków drobnej szlachty otoczonych parkami. Długość trasy: około 75 km, czas przejazdu około 5 godzin + czas na zwiedzanie

Start i meta w Sieradzu na dworcu PKP, dokąd można dojechać pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Trasa: Jeziory, Dąbrowa Wielka, Dębołęka, Tumidaj, Złotowizna, Kliczków Wielki, Kliczków Mały, Wrząca, Błaszki, Zawady, Równa, Dziebędów, Słomków Mokry, Słomków Suchy, Wróblew, Charłupia Mała.

Atrakcje. W Sieradzu warto zwidzieć Rynek oraz mieszczące się tam Muzeum Okręgowe. We wsi Dąbrowa Wielka stoi drewniany kościół św. Michała Archanioła oraz zachowany w dobrym stanie murowany dwór z przełomu XVIII i XIX w. W Dębołęce jest XIX-wieczny kompleks parkowo-dworski malowniczo położony nad Żegliną. W Kliczkowie Wielkim można zobaczyć neoklasycystyczny dworek, a w Kliczkowie Małym drewniany dwór z początków XIX w. otoczony fosą i parkiem. Chwila na odpoczynek we Wrzącej, gdzie jat park z kompleksem dworskim. W Błaszkach ciekawostką są dwa place targowe. W Równej znajdziemy park dworski. We Wróblewie warto zajrzeć do kościoła św. Piotra i Pawła z 1804 r. Przejeżdżając przez Charłupię Małą, warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej.

aa