Strefy pracy i relaksu dla studentów. Tu się oddycha!

wtorek, 4 lutego 2025

Są ładnie zaaranżowane i funkcjonalne. Można tu odpocząć między zajęciami, ale też uczyć się i pracować nad wspólnymi projektami. Największe oblężenie przeżywają podczas sesji egzaminacyjnych, czyli właśnie teraz. Oto kilka przykładów.

Strefy relaksu i wspólnej pracy ma większość wydziałów łódzkich uczelni. Są one uzupełnieniem oferty i często jednym z magnesów, którymi kusi się kandydatów na studia.

- Chcemy zadbać nie tylko o wysoki poziom nauczania, ale również o dobre warunki dla odpoczynku między zajęciami. Dlatego inwestujemy w komfort i dobre samopoczucie studentów, doktorantów, pracowników. Krótkie przerwy pozwalają mózgowi odzyskać spokój w trakcie stresującego dnia, a następnie wrócić do nauki czy pracy z nową energią. Nawet coś tak prostego, jak chwila w przyjaznym, relaksacyjnym miejscu jest w stanie wiele zdziałać - mówi dr Radosław Rosik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

Wydział Mechaniczny ma kilka takich przyjaznych przestrzeni wyposażonych w wygodne kanapy, fotele, pufy, przytulne oświetlenie, roślinność. To miejsca odpoczynku i samodzielnej pracy, ale także rozmów, spotkań, zebrań kół naukowych. Przykłady? Studencka Strefa Relaksu K2 na czwartym piętrze budynku A22B stojącego w kampusie PŁ. Podzielona została na kilka części. Fundamentem strefy Chillout są kanapy ze stolikami, przy których można usiąść, napić się kawy, zjeść posiłek. Można tu też naładować smartfon lub laptop. Część Creative została pomyślana jako miejsce do prowadzenia twórczych spotkań. Wspólnym dyskusjom sprzyjają wygodne fotele i pufy. Część Project to strefa do relaksu i pomieszczenie do prowadzenia grup dyskusyjnych, gdzie można poprowadzić prezentację. W każdej ze stref są rośliny i ściany w przyjaznych kolorach.  Studenci Wydziału Mechanicznego lubią też Studencką Strefę Relaksu Green Room  w budynku A18 zwanym Fabryką Inżynierów XXI wieku. To również świetne miejsce do tego, aby złapać oddech między zajęciami i powtórzyć materiał do kolokwium.

Na wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej mają kilkanaście stref studenta. Te przyjazne, sprzyjające wspólnej nauce orz wypoczynkowi przestrzenie zostały stworzone wspólnie z biznesowymi partnerami uczelni. Ich charakter oddają już same nazwy: Poczuj się jak w domu, Kuźnia talentów, Stefa dobrego smaku, Fabryka możliwości, Strefa światła.

Muzycy wypoczywają w ogrodzie zimowym pod okiem bogini młodości

Z uwagi na specyfikę studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi pracuje się głównie indywidualnie. Studenci ćwiczą, grają lub śpiewają w salach dostępnych we wszystkich budynkach: w pałacu przy ulicy ul. Gdańskiej, sąsiadującej z nim Kordegardzie, Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej przy al. 1 Maja oraz w budynku Sali Koncertowej przy ulicy ul. Żubardzkiej. Strefą do nauki jest czytelnia w uczelnianej bibliotece.

- Ale przestrzenią wspólną, udomowioną przez studentów, pedagogów i gości akademii jako miejsce do wypoczynku i nauki jest Ogród Zimowy w głównej siedzibie, czyli zabytkowym pałacu Karola Poznańskiego - mówi Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi.

To piękne, klimatyczne miejsce, które nieprzerwanie, od blisko 120 lat, pełni tę samą funkcję. Rodzinie Poznańskich służyło do wypoczynku, w powojennej historii uczelni mieściło uczelnianą kawiarnię, a po przeprowadzonej kilka lat temu rewitalizacji można tutaj się uczyć, spotykać, czekać na wykłady i koncerty. To przestrzeń otwarta w samym sercu zabytkowego pałacu. Ogród Zimowy znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła budynku. Ściany pokrywają ozdobne sztukaterie odnowione podczas rewitalizacji. Zrekonstruowana została także marmurowa posadzka. Całość dopełniają stylowe lampy i kinkiety oraz – jak przystało na oranżerię – egzotyczne rośliny i rattanowe meble. Nad półeliptycznym basenem stoi rzeźba bogini młodości Hebe, która obdarza bywalców oranżerii dobrą energią.

Na Uniwersytecie Łódzkim rządzi BUŁ-a

Jeśli zapytać studentów łódzkiego „uniwerka”, którą strefę relaksu lubią najbardziej, wielu bez wahania wskaże tę w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki, zwanej potocznie Bułą. Są tu dwie przestrzenie zorganizowane i zaprojektowane z myślą o nauce i wypoczynku. Pierwsza została otwarta w 2021 roku we współpracy z firmą branży kosmetycznej. To 200 metrów kwadratowych powierzchni, w której można się uczyć, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu lub po prostu porozmawiać przy kawie ze znajomymi. Zaletą są ogromne okna dające dużo naturalnego oświetlenia. Dominuje ciepły, skandynawski design: jasne drewno i biel, co w połączeniu z dużą liczbą lamp oraz roślin – jest nawet ściana z mchem, sprawia, że łatwiej się skoncentrować lub wyciszyć umysł i ciało. Za pomocą mebli wydzielonych zostało tu kilka miejsc o różnym przeznaczeniu. Jest strefa wykładowa wyposażona w ekran i rzutnik oraz wygodne krzesła. To miejsce na spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady, szkolenia. W kolejnej części można pouczyć się przy jednym ze stolików lub - jeśli zajdzie taka potrzeba - odizolować w poprzedzielanych ściankami boksach. Każdy taki boks wyposażony jest w małe biurko na laptopa. Popracować można również w kilku drewnianych „domkach" dających poczucie większej prywatności, idealnych do pracy w niewielkich zespołach. Z kolei w części relaksacyjnej ustawione są większe stoły, aby można było porozmawiać lub pograć w gry planszowe. Wokół znajdują się miękkie pufy i siedziska.

Nowa strefa w Bule została oddana w październiku zeszłego roku. To także 200 metrów kwadratowych powierzchni z wydzielonymi obszarami. Całość pomagali zaaranżować sami studenci. Strefa jest wyposażona w stanowiska do nauki indywidualnej i grupowej, zamykane salki do pracy zespołowej z możliwością zdalnej rezerwacji, a także aneks kuchenny i miejsca do odpoczynku z wygodnymi pufami i kanapą. Są nawet… stacjonarne rowery, dzięki którym można ładować telefon lub laptop, i huśtawka. Fajnym uzupełnieniem jest bogata kolekcja komiksów i gier planszowych.

Relaks w fotelach Modzelewskiego

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odpoczywają i uczą się w uczelnianej bibliotece w Centrum Promocji Mody na kampusie ASP. Mają do dyspozycji stacje komputerowe z programami graficznymi. Są tu między innymi wygodne kanapy i znane na całym świecie fotele zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego, byłego rektora ASP. Latem miejscem relaksu dla studentów są tereny zielone przy uczelni, na których studenci organizują pikniki.

aa