Śladami Brunona Schulza, Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Reymonta. Prezentujemy Literacką Mapę Łódzkiego

poniedziałek, 24 lutego 2025

To ciekawy projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na mapie obecnie znajduje się ponad 3800 opisanych i sfotografowanych obiektów, a informacje o kolejnych wprowadzane są na bieżąco.

Z mapą można zwiedzać Łódzkie na dwa sposoby - śladami pisarzy lub tropem fabuł, które rozgrywały się w naszym regionie.

- Pomysł realizujemy w oparciu różnorodnych źródeł dostępnych w bibliotece, np. pamiętników, artykułów z czasopism współczesnych i archiwalnych, słowników, ksiąg adresowych  – mówi Joanna Kantyka z biblioteki wojewódzkiej

Pierwsza część ,,Śladami Twórców” pokazuje ślady obecności i działalności literatów w województwie łódzkim oraz ukazuje związki województwa łódzkiego z życiem literackim. Z mapy dowiemy się gdzie znajdują się muzea i izby pamięci poświęcone pisarzom, siedziby stowarzyszeń i organizacji literackich, redakcje literackich czasopism.

Znajdziemy też na niej siedziby muzeów literackich, izb pamięci. Śledząc mapę dowiemy się, w jaki sposób związani byli z naszym regionem: Władysław Reymont, Zofia Nałkowska, Stanisław Wyspiański, Andrzej Strug, Antoni Słonimski, Bruno Schulz. Jedna z ciekawostek związana z Schulzem dotyczy mieszkania w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 63 w Łodzi, w którym najprawdopodobniej w latach 30. XX w. pisarz odwiedził przyjaciela z dzieciństwa Stanisława Weingartena - urzędnika i finansistę. Weingarten był miłośnikiem twórczości Schulza i zbierał jego prace plastyczne, którymi miał wytapetowany pokój.

Dużym ważnym obszarem mapy są miejscowości wskazane, jako miejsca, w których urodzili się, mieszkali, uczyli, pracowali bądź randkowali, spędzali czas z rodziną i przyjaciółmi znani i mniej znani pisarze i poeci. Prześledzono i zaznaczono na mapie miejsca pobytu w Łódzkiem m. in. Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Edwarda Stachury i wielu innych.

Idąc tropem fabuły, zawędrujemy do książek, których akcja lub jej epizody rozgrywają się w województwie łódzkim. Na przykład powieść Marty Guzowskiej „Głowa Niobe" toczy się w pałacu w Nieborowie. W muzeum trwa międzynarodowa konferencja naukowa. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki. Zabójcą jest któryś z naukowców. „Pewnego dnia..." to z kolei opowiadanie Władysława Reymonta, w którym pojawia się Rynek Geyera w Łodzi, czyli obecny pl. Reymonta, za którym mieszka znajomy głównego bohatera pana Pliszki. W powieść kryminalnej „Turysta" Adama Widerskiego jedenastoletni bliźniacy Jacek i Aleks mieszkają w drewnianym domu w Lesie Łagiewnickim. Są synami leśniczego i często bawią się w swojej tajnej kryjówce na pobliskiej polanie. W książce Anny Ewy Michalskiej „Całe złoto Löwenstadt" pojawia się z kolei wiele miejsc w Brzezinach. W powieści „Blaga" Kingi Wójcik komisarz Lena Rudnicka i sierżant Marcel Wolski prowadzą śledztwo w sprawie zaginionych dzieci. W tym celu obserwują zapisy z monitoringu w pobliżu miejsc zaginięć. Na nagraniu z placu Wolności w Łodzi zauważają tajemniczego mężczyznę. Przypuszczają, że to porywacz.

Po mapie możemy nawigować za pomocą zakładek: punkty i dzieła oraz zakładki szukaj. Zasoby informacyjne można przeszukiwać ponadto poprzez nazwisko autora, tytuł dzieła, rodzaj i gatunek literacki, rodzaj szlaku, typ obiektu oraz poziom czytelniczy.

- Głównym celem tworzenia mapy jest ukazanie miejscowości na terenie województwa łódzkiego, w których tętni życie literackie, działają stowarzyszenia, instytucje i organizacje o literackim charakterze. Dzięki Mapie powstają szlaki prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów – mówi Joanna Kantyka.

Na Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego znaleźć można wiele ciekawych wątków i zaskakujących informacji, a jej twórczynie mają nadzieję, że stanie się impulsem do podróży po naszym regionie i do zainteresowania tekstami fabularnymi z regionalnym tłem wydarzeń.

Mapę można odwiedzić pod adresem: https://literacka.lodz.pl/

bg

(Na zdjęciu jest pomnik Stanisława Wokulskiego, który stoi na dworcu PKP w Skierniewicach)