Seria wydarzeń na 80-lecie Politechniki Łódzkiej
czwartek, 12 grudnia 2024Władze PŁ przedstawiły program jubileuszu uczelni.
- 24 maja 1945 roku ówczesna Rada Państwa podjęła decyzję o powołaniu Politechniki Łódzkiej. Rzecz nie była prosta. Łódź leży blisko Warszawy, ale stolica była tak zniszczona, że nie można było wznowić działalności Politechniki Warszawskiej. Stąd zabiegi kilkunastu osób z różnych miejsc Polski, żeby to w Łodzi utworzyć uczelnię techniczną - wspomina profesor dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik , rektor Politechniki Łódzkiej.
Jak dodaje rektor, celebrowanie jubileuszu rozpoczęło się od wspólnej inauguracji roku akademickiego sześciu publicznych uczelni zrzeszonych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim. To ważne, bo równolatkami politechniki są Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Medyczny, którego zalążek powstał w strukturach UŁ.
Świętowanie jubileuszu to szereg wydarzeń zaplanowanych aż do września przyszłego roku. Co jeszcze nas czeka? Między innymi w marcu Światowy Dzień Inżyniera, wielki turniej sportowy oraz inauguracja programu „Siła Wspólnoty”. Jego ideą jest z jednej strony pokazanie karier absolwentów PŁ, których jest ponad 120 tysięcy, a z drugiej próba sprawienia, aby najaktywniejsi z nich stali się wzorami dla obecnych studentów. Na maj zostało zaplanowane uroczyste posiedzenie Senatu PŁ z okazji jubileuszu. Władze uczelni inicjują właśnie procedurę wymaganą do nadania honorowego doktoratu Robercie Metsoli, przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Jeśli uda się zrealizować te starania, doktorat ma być wręczony podczas jubileuszowego posiedzenia Senatu. Na maj zostało także zaplanowane zakończenie drugiego etapu budowy Alchemium, czyli nowej siedziby Wydziału Chemicznego. To największa inwestycja ostatnich lat. Do użytku zostanie oddana nowoczesna część laboratoryjna. W czerwcu szykujmy się na finał konkursu na najlepszego pracodawcę oraz piknik dla pracowników i ich rodzin.
- Jest też kilka wydarzeń, które nie są częścią obchodów, ale doskonale wpisują się w nasz scenariusz. Wszystko wskazuje na to, że nasz absolwent, Sławosz Uznański, poleci w kosmos. Usłyszałem od niego niedawno: Zrobimy to. I umieścimy w kosmosie 80 lat politechniki - dodaje z uśmiechem rektor Krzysztof Jóźwik.
Przypomnijmy, że doktor Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, przygotowuje się do lotu na orbitę. Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaplanowana jest właśnie na rok 2025.
Patronką 80-lecia PŁ jest profesor Alicja Dorabialska, wybitna chemiczka, wychowanka Marii Skłodowskiej-Curie, która w 1945 roku została dziekanem Wydziału Chemicznego. Motto jubileuszu to słowa patronki: „Z mniejszym lub większym poczuciem odpowiedzialności każdy kształtuje teraźniejszość. Często nawet nie zdaje sobie sprawy, jak daleko stawia fundamenty pod przyszłość”.
- Te słowa pokazują, jaki jest cel naszego jubileuszu. Nie chodzi o świętowanie samo w sobie, ale o to, żebyśmy patrząc w przeszłość i wyciągając wnioski z historii, patrzyli w przyszłość i starali się rozwijać uczelnię - mówi profesor dr hab. inż. Łukasz Albrecht, prorektor do spraw nauki PŁ.
aa
Fot. PŁ. Jubileuszowe zdjęcie studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej wykonane w październiku, tuż po rozpoczęciu roku akademickiego