Samorządy wspólnie dla bezpieczeństwa mieszkańców Łódzkiego

poniedziałek, 3 lutego 2025

O tym, jak skutecznie chronić ludność i budować obronę cywilną podczas zagrożeń nadzwyczajnych m.in. klimatycznych, w poniedziałek, 3 lutego, w Łódzkiej Specjalnej  Strefie Ekonomicznej rozmawiali samorządowcy z całego łódzkiego. To oni, wraz z wojewodą i marszałkiem województwa, będą teraz budować cały system ochrony ludności, na który rząd zamierza przeznaczyć rocznie nie mniej niż 0,3 procent PKB.

W konferencji poświęconej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie z nowym rokiem, wzięło udział niemal 200 wójtów, burmistrzów i prezydentów z całego województwa. To na nich, zgodnie z nowymi przepisami, spoczywa obowiązek koordynacji i nadzoru nad realizacją z zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej na obszarach ich gmin. W wykonywaniu tych zadań m.in. przygotowaniu planów ewakuacji, ewidencji i wykorzystania obiektów zbiorowej ochrony czy organizacji pomocy humanitarnej, wsparciem będzie służyć marszałek województwa.  

- Chyba nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Zresztą bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE i zarówno to bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i zewnętrzne, zdrowotne, energetyczne, żywnościowe – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa, która uczestniczyła w konferencji razem z wicemarszałkiem Piotrem Wojtysiakiem. – Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim edukować nasze społeczeństwo, tak, aby wiedziało, jak mamy się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych, kryzysowych.

Ogromne znaczenie nowej ustawy podkreślała też Dorota Ryl, wojewoda łódzka. – Czekaliśmy na tę ustawę, która jest bardzo istotna, bo dotyczy naszego bezpieczeństwa. W związku z tym, jej wdrażanie musi być na bardzo wysokim poziomie i musi być skoordynowane. Myślę, że przed samorządowcami to najistotniejsze zadanie – mówiła zwracając się do wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów.

Konferencja była pierwszym z cyklu regularnych spotkań dotyczących budowy systemu ochrony ludności w Łódzkiem. Ustawa weszła w życie 1 stycznia i precyzyjnie określa m.in. kto będzie realizował zadania ochrony ludności i obrony cywilnej, jak będzie ona planowana, jak będą wykrywane zagrożenia i jak będzie działał system powiadamiania o nich, czym są i jak mają działać obiekty zbiorowej ochrony oraz jak cały system będzie finansowany.

Nowe przepisy zakładają, że finansowanie będzie się odbywać na wielu płaszczyznach i szczeblach administracji – będą to m.in. pieniądze z  budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, a także od spółek Skarbu Państwa.

Gminy na finansowanie nowych zadań  dostaną wsparcie w formie dotacji celowej z budżetu państwa, a rząd ma przeznaczyć na nie mniej niż 0,3% PKB rocznie.

kw

fot. Michał Tuliński